Водни помпи, хидровори, ВИК, канали зация и др.
abracadabra - специалист
Здравейте, водарката скоро ми каза че водомера ми е над 10г. и да го сменя. Купих някакъв полски, и майстор ми го смени. Понежи ми бяха стари някои части след водомера си купих нови. Коляно, муфа, нипел смених с нови(старите се бяха позатапили от ръжда). Но сега гледам че има омокряне и капка понякога от едната страна на муфата до втулката на месинговия холендър. Когато не се пуска водата си е сухо, въпреки че е под налягане. Което ме кара да мисля че е от конденз, но не е така на другите части на тръбопровода(дори и месинговите). Знам че там при муфата е термо мост заради различните метали(и топлопроводимоста им), заради различната дебелина и конфигурация на материалите и др. Но, се чудя дали да преправим нещата(ще извикам майстора) или да го оставя така. Гледам, чудя се и не знам.
-Моля, дайте съвет какво да направя?
Да сменям ли муфата, или с друга част или да го оставя така и да се надявам да закисне...
Прикачам снимки: (мокрее там където калчищата са станали ръждиви от долу на наставката)


П.П.
Муфата е 4 см. на мен за да ми е точно е нужно да е 4,5 см. Също се чудя какво да сложа за да стане точно. Че мисля че не е захванал холендъра в муфата добре или тя е дефектна. Да, знам че с нипела може да се компенсират тези 5мм, но не ми се пипа и там. Все пак при стари водопроводи където и да пипнеш все е проблемно.

Прикачен файл

в-4-min.jpg

Прикачен файл

в-3-min.jpg

Прикачен файл

в3-min.jpg

Прикачен файл

в-2-min.jpg

Прикачен файл

в-1-min.jpg
Последна промяна от abracadabra на пет юни 10, 2022 2:44 pm, променено общо 1 път.
шоп - майстор
Аз бе бих пипал. Кълчища са: ще закиснат.
abracadabra - специалист
Аз също така мисля, сега скоро ще ми пломбират водомера, но дори и пломбиран(от другата страна ще е пломбата)-пак ще може да се отвие и праправи с нова муфа например... Но, все пак следя го пък....
Ако засили теча и почне да капе дори и рядко ще сменям.... Но дори и сега съм навит да направим опит, но ако се разбазика може и друго да се появи....
Аз затова не искам да пипам като всичко ми е наред по системата, но ето трябва да се сменя водомера на 10г.
chapara - майстор
Че ти си сменяй веодомера, кой те кара да развиваш назад стойката🤤, те са еднакви. Изчегъртваш ръждите, пускаш малко водата да измие и слагаш новия!😎

ПС. Сега не барай, окачи една кофичка от кис. мляко и наблюдавай...., как ще закисне😁
kr1100 - майстор
пет юни 10, 2022 2:50 pmabracadabra написа:
....но ето трябва да се сменя водомера на 10г.
У нас от 2г ВиК си сменя водомерите. Пломбите са пластмасови.
Нямаш и филтър преди водомера.
abracadabra - специалист
пет юни 10, 2022 3:38 pmkr1100 написа:
пет юни 10, 2022 2:50 pmabracadabra написа:
....но ето трябва да се сменя водомера на 10г.
У нас от 2г ВиК си сменя водомерите. Пломбите са пластмасови.
Нямаш и филтър преди водомера.
Не знам за такъв филтър-какво представлява?

п.п.
Проверих го. Хубаво би било, но няма кък и къде да се сложи преди водомера.
До сега не съм имал проблем от зазръствания във водоровода. Няколко(3бр.) водомера съм сменил на по 10г.
И всичко си е било добре.
Само да ми закисне там теча......
Няма да го поглеждам 10г. :rolleyes:
brum - майстор
Как тъй си смени сам водомера? Не трябва ли тия от ВиКто да го сменят и със смяната да засекат показанията на старият и новият?
abracadabra - специалист
пет юни 10, 2022 7:14 pmbrum написа:
Как тъй си смени сам водомера? Не трябва ли тия от ВиКто да го сменят и със смяната да засекат показанията на старият и новият?
Нямат хора. Казаха ми сам, или да си намеря човек да ми го смени. После си записах за след месец дами го пломбират :yawinkle: .
Когато дойде водарката да отчете ще види стария и новия.
kozl - майстор
Оно в Софето има мноо фирми де с тва се занимават, подменят, пломбират и регистрират, като пращат формуляри къв ВК и ТЕЦ.
И аз сам си сменям водомерите, но не съм лицензиран да пломбирам и регистрирам, за което викам такива и не е само Софийска вода. Примерно и от Бруната са ми пломбирали водомери.
И едан съвет след самостоятелна подмяна пазете старите, демонтирани водомери читави докато не пломбират и регистрират новите.

Тема "Слаб теч около муфа?" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: