Водни помпи, хидровори, ВИК, канали зация и др.
dpnv - помощник
Здравейте,

Наскоро открих този форум и след като видях колко много хора намират решение на проблемите си, реших да пробвам и аз.

Та имам бойлер, който пълен тежи 200кг. Изискват хората да е подово стоящ - следователно няма никакви крепежни елементи към него. Искам да е поставен на 140см от земята, за което намерих майстор да ми завари от стоманени профили 20мм маса. Други 2 решения които той ми предложи са спънати Г-образни рамки, хванати за стената с химически анкер - или с големина 60см Х 60см (висящи) или 140см Х 60см (с едното рамо до земята за да носи част от теглото). Отделно ще прихвана бойлера с метални скоби за да намаля хоризонталните движения (земетресение и др.). Стената е 12см тухла.

Изпълнявали ли сте нещо подобно или имате ли генерален съвет как да подходя? Варианта с масата ми се струва най-одачен, но ми се иска да го избегна защото няма да имам място за гардероб.

Поздрави и благодаря за отделеното време предварително!
addicted - специалист
А нещо налага ли да е поставен на 140 см от пода? Освен вашето желание разбира се.
Andri01 - майстор
"...място за гардероб." какво е помещението,щом бойлера и гардероб са в него? най-добре стойка на пода- подходяща конструкция и захващане към стената / на бойлера или стойката /.
zz_stefanov - майстор
Тези преди теб са го избрали да е стоящ точно за да пропуснат кахърите по закрепването му на стената. Сега ти трябва здрава и сигурна конструкция да го носи, щото гравитацията не прощава.
addicted - специалист
"място за гардероб" не съм го прочел, извинявам се. Аз бих предпочел различен подход. Бих си спестил всичките главоболия с вдигането на бойлер който не е предвиден за това. Пък и после да ги мисля тия 200 кила дали няма да паднат... не мерси. Оставям бойлера на пода, както го е предвидил пройзводителя. А гардероба правя около него, като над бойлера слагам смъкващ се механизъм за закачалки.
Прикачен файл:
1681154241810.jpg
1681154241810.jpg (2.56 KиБ) Видяна 692 пъти
brum - майстор
12см тукла е рисково. Ще друсне веднъж и бойлера ще е на пода. Най-вероятно със стената. 200 кила вода само към бетон бих закачил. Ако толкова държиш да е във въздуха стойката му да се държи на плочата под и над него.
chapara - майстор
И на бетон закачен ще си е 250+кила.
Колко да е дебел цилиндъра предназнапен за подов монтаж. Ще стане на елипса която ще компрометира шевовете, и ойде гаранцията у ряката
Ако си в къща сваляй го в мазето!
kozl - майстор
пон апр 10, 2023 6:12 pmdpnv написа:
Здравейте,

Наскоро открих този форум и след като видях колко много хора намират решение на проблемите си, реших да пробвам и аз.

Та имам бойлер, който пълен тежи 200кг. Изискват хората да е подово стоящ - следователно няма никакви крепежни елементи към него. Искам да е поставен на 140см от земята, за което намерих майстор да ми завари от стоманени профили 20мм маса. Други 2 решения които той ми предложи са спънати Г-образни рамки, хванати за стената с химически анкер - или с големина 60см Х 60см (висящи) или 140см Х 60см (с едното рамо до земята за да носи част от теглото). Отделно ще прихвана бойлера с метални скоби за да намаля хоризонталните движения (земетресение и др.). Стената е 12см тухла.

Изпълнявали ли сте нещо подобно или имате ли генерален съвет как да подходя? Варианта с масата ми се струва най-одачен, но ми се иска да го избегна защото няма да имам място за гардероб.

Поздрави и благодаря за отделеното време предварително!
Трябва си стоманена конструкция без да се хваща в стената. Това с масата от стоманени профили е най-елементарната к-ция, която ще предаде товара към долната плоча. Обаче 20х20 мм профили на 140 см са податливи на изкълчване, та аз бих заложил на 40х40 мм.
И бих потърсил данни за стоманобетоновата к-ция и тогава да избирам начин за направа на стоманената к-ция. Примерно може да бъде окачена в плочата кам тавана като висяща.

Тема "Вдигнат подово стоящ бойлер" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: