Водни помпи, хидровори, ВИК, канали зация и др.
Здравейте,
Прокараха ни улична канализация и искам да запуша събирателната яма от бетонни пръстени, която използвахме досега. В български сайтове не намерих нищо, но на френски намерих следното:
1. Изпомпване на всичко, което е в ямата.
2. Пробиване на дъното и направа на дупки по стените на шахтата.
3. Полагане на дъното на смес от бентонит и фина глина /защо?/.
4. Запълване на шахтата с пясък, чакъл или бетон, като бетонът не се изсипва с помпата отгоре, а се пъха тръбата на помпата вътре в шахтата и се пълни отдолу нагоре. Чакълът с трамбоване.
5. Оставяне на 70 см над запълващата смес за посипване на пръст.

Мисля да направя следното:
1. Изпомпване на всичко, което е в ямата.
2. Извършвам пробиванията.
3. Не слагам бентонит и глина.
4. Запълвам ямата с пясък до 50 см под кота терен.
5. Запълвам тези 50 см с пръст.
Това ще бъде ли достатъчно или греша някъде.
Предварително благодаря.
MamaMy - майстор
Исамо с пръст да я запълниш, пак не е грешно, но трябва да се трамбова на всеки метър. След заравняване поне още 3-4 пъти ще трябва да се досипва през следващите 10 години. Говоря от собствен опит. Дори имам една външна тоалетна която трябва да запълвам. Бараката и падна и скоро ще стане опасно дори приближаването до дупката.
kozl - майстор
Бентонита и глината са като хидроизолация. Но дали са необходими за всяко място :? По-вероятно според обстановката да се преценя.
Благодаря на отговорилите.
При мен е най-гадната пръст на земята - чернозем, като е мокро става такава кал че като вървиш по нея и ти сваля ботушите от краката. Така че няма да е само с пръст, но и бетон няма да е, заради цената.
Ако я запълня с пясък трябва ли да трамбовам и ако трябва през колко метра?
Ако го полея с маркуча ще слегне ли сам?

Тема "Запушване на събирателна яма" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: