Водни помпи, хидровори, ВИК, канали зация и др.
Здравейте, искам да си купя помпа с която да водозахраня къщата си. Проблема е, че кладенецът, който ще ползвам за целта е на грубо казано 150 метра от къщата.
От информацията, която се дава за помпите в онлайн сайтовете не намирам нещо което да ме опъти за максималното разстояние от кладенецът до къщата.
Някой може ли да ми каже какво да гледам или евентуално да препоръча помпа, която ще свърши работа?
ivanovbg - майстор
Гледаш налягане - поне 3-4 бара и дебита при това налягане. Цолажа също е важен - поне цол. Тръбата до къщата да е цол, за да нямаш много хидравлични загуби.
И от тези 3-4 бара вадим 1.5 + дълбочината, плюс останалите хидравлични съпротивления и то останало да тече като ракийкаот селския казан, г-н Иванов.
Малко по сериозно, моля!

Да се търси максимума във всичко, до колкото позволяват финансите- Ф тръбопровод, налягане на помпа!
Всъщност, най правилно е да се направи с една захранваща резервоар и отделен хидрофор.
Така изискванията за захранващата помпа стават съвсем нормални.
ivanovbg - майстор
При мен сондажа е на 30 метра от къщата,но да не копая директно през градината тръбата надхвърли 50метра. Дълбочината е 42м. Тръбата е цол, хидрофорния съд е в мазето и е 80литров. Настроен е на 3 бара. Помпата е някаква българска 750вата и дават 7,5 бара при дебит 12 литра в минута. Напълно достатъчно ми е щом при напълно отворена чешма в кухнята успява да навакса и да изключи пресостата.

П.П. Щом си от кладенец ще трябва от време на време да го хлорираш че е опасно. И филтър сложи. Най добре я изследвай първо. На мой приятел от Костинброд му казаха, че водата в кладенеца е толкова замърсена с торове, че не става и за миене. Ставала само за поливане и да не тори градината. :-D
dragozow - майстор
ср авг 16, 2023 8:38 pmДимитър Първи написа:
Здравейте, искам да си купя помпа с която да водозахраня къщата си. Проблема е, че кладенецът, който ще ползвам за целта е на грубо казано 150 метра от къщата.
От информацията, която се дава за помпите в онлайн сайтовете не намирам нещо което да ме опъти за максималното разстояние от кладенецът до къщата.
Някой може ли да ми каже какво да гледам или евентуално да препоръча помпа, която ще свърши работа?
Един метър напор е равен на 10 метра по хоризонтала, така го смятай, че накрая до къщата да имаш едно 4 м напор или 4 бара. Една сондажка с голям хидрофорен съд и автоматика би свършила работа.
чет авг 17, 2023 1:00 amivanovbg написа:
При мен сондажа е на 30 метра от къщата,но да не копая директно през градината тръбата надхвърли 50метра. Дълбочината е 42м. Тръбата е цол, хидрофорния съд е в мазето и е 80литров. Настроен е на 3 бара. Помпата е някаква българска 750вата и дават 7,5 бара при дебит 12 литра в минута. Напълно достатъчно ми е щом при напълно отворена чешма в кухнята успява да навакса и да изключи пресостата.

П.П. Щом си от кладенец ще трябва от време на време да го хлорираш че е опасно. И филтър сложи. Най добре я изследвай първо. На мой приятел от Костинброд му казаха, че водата в кладенеца е толкова замърсена с торове, че не става и за миене. Ставала само за поливане и да не тори градината. :-D
Предлагаш 3-4 бара, а даваш за пример своята, която е 7.5 бара! Леко некоректно, от твоя страна.
Би ли споделил модел на тази българска помпа?!
В набързо нахвърляното съм упоменал да извади 1.5 бара, които губи от дистанцията по хоризонтала, както уточнява и Драгозов.
От това би следвало, че помпа 3-4 бара не е достатъчна сама по себе си, освен в комбинация с по сложна система.
ivanovbg - майстор
Моят сондаж е над 40 м, предполагам, че кладенеца е около 6м дълбок.
Помпата не помня, пета година е в земята и не е вадена, а гаранцията не я намирам.
Благодаря за информацията, почва да ми се изяснява картината. Бюджетът ми за помпа е около 500 лева, като за тези пари има хидрофобни, градински и потопяеми помпи със сходни параметри. Някакви съвети, кои вариант е най-удачен?
Потопяемите ми изглеждат като добър избор, тъй като няма да се налага да правя шахта за помпа до кладенеца
torbalan - Дървен философ
чет авг 17, 2023 3:34 pmДимитър Първи написа:
Благодаря за информацията, почва да ми се изяснява картината. Бюджетът ми за помпа е около 500 лева, като за тези пари има хидрофобни, градински и потопяеми помпи със сходни параметри. Някакви съвети, кои вариант е най-удачен?
Потопяемите ми изглеждат като добър избор, тъй като няма да се налага да правя шахта за помпа до кладенеца
С 500 лева си до никъде. Ако ще разчиташ на вода от сондажа, трябва ти читава помпа, разширителен съд, пресостат и защита за помпата от работа на сухо.

А за избор на помпата - важна е разликата във височината (нивото на водата в сондажа/кладенеца и най-високата точка, до където искаш да закараш водата), а не разстоянието до кладенеца.

Шахта ще ти трябва за защитата на помпата, разширителния съд и пресостата.

И дето ще носиш вода от 150 метра (то и ток трябва да закараш до там), не е ли по-удачно да си направиш сондаж в двора?

Най-добре поискай оферта от някой, който с това се занимава. Поне ще видиш цените на читавите неща.
чет авг 17, 2023 4:15 pmtorbalan написа:
...
А за избор на помпата - важна е разликата във височината (нивото на водата в сондажа/кладенеца и най-високата точка, до където искаш да закараш водата), а не разстоянието до кладенеца.
...
Останалото добре, но това не е вярно.
На всеки 100м, по хоризонтала, се губи ок 1бар от напора.
Драгозов също е обяснил.

Тема "Избор на помпа за кладенец" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: