• 1
  • 2
Водни помпи, хидровори, ВИК, канали зация и др.
Помпа вило fwj 203 с флоид контрол,1.3, смукател 7 м. 40 см във водата. От помпата /тя виси в кладенеца/ на горе клапан и още 8м и 20м хоризонтално 3/4 маркуч до къщата/свързан в системата/. Всичко работи 6-7 месеца и започнаха проблемите.Помпата започна да изключва и включва сама. Четох че ако включва повече от 20 пъти на час можело да става така. Посаветваха ме да сложа разширителен съд. Сложих 50л вило,да намали включванията на помпата. Сложих и манометър. Помпата прави 0,2 бара, а й дават 1,5-5. И продължава да изключва и включва. Решил съм да махна клапана над флойд контрола , да не би да се бърка с неговия клапан и се предавам.Ако някой може да помогне.
torbalan - Дървен философ
Май е време да се обърнеш, към някой, дето е наясно с тези неща и може да те посети...
LazarGanev - "Велик майстор"
Нещо се пробваш да ни гъбаркаш, ма не минава, да знаеш :-D
kozl - майстор
Петко Анчев написа:
Помпа вило fwj 203 с флоид контрол,1.3, смукател 7 м. 40 см във водата. От помпата /тя виси в кладенеца/ на горе клапан и още 8м и 20м хоризонтално 3/4 маркуч до къщата/свързан в системата/. Всичко работи 6-7 месеца и започнаха проблемите.Помпата започна да изключва и включва сама. Четох че ако включва повече от 20 пъти на час можело да става така. Посаветваха ме да сложа разширителен съд. Сложих 50л вило,да намали включванията на помпата. Сложих и манометър. Помпата прави 0,2 бара, а й дават 1,5-5. И продължава да изключва и включва. Решил съм да махна клапана над флойд контрола , да не би да се бърка с неговия клапан и се предавам.Ако някой може да помогне.
Да беше постнал един чертеж та да видим:
Как виси помпата,
Къде е клапана,
Къде е РС,
Къде си боцнал манометъра :? :? :? :?
Флуид контрола Wilo-HiControl 1 ли е?
Помпата включва и изключва често, но не си писал само това ли ти е проблема? Има ли влошено водоснабдяване?
0,2 бара при липса на консумация и според твоите обяснения е малко. Ако манометърът е на кота терен кладенец и няма консумация или течове по водопровода налягането трябва да е над мин. на включване =1,5-0,8=0,7 бара.

Заводски HiContrl 1 е настроен да включва помпата под 1,5 бара и да изключва под дебит от 95l/h.
Електронна окомплектовка за управление и регулиране. Серията Wilo-HiControl 1 се използва за помпи за чиста вода, с цел реализиране на автоматичен режим на работа. Wilo-HiControl 1 предпазва помпата от експлоатация с малък дебит. Благодарение на сензора за дебит и сензора за налягане Wilo-HiControl 1 автоматизира помпата между две стойности, тази на налягането при включване и тази на дебита при изключване. Ако налягането в мрежата е по-ниско от налягането при включване, Wilo-HiControl 1 стартира помпата. Помпата работи дотогава, докато дебитът спадне под стойността на дебита при изключване.

Вътрешно разположеният малък резервоар предотвратява хидравлични удари и постоянно включване и изключване.

Wilo-HiControl 1 може да бъде монтирано на приземни помпи или да бъде свързано към потопяеми помпи за битово водоснабдяване.
От това къде си боцнал манометъра и какъв е дебита на флуида ще зависи и какво ще показва манометърът.
Ако има теч с дебит по-малък от 95l/h, примерно м-у фл.контрола и клапана, който си добавил помпата ще се включва на чести интервали без да има консумация. А този теч предполагам няма да го видиш в кладенеца.
Помпата е с хай контрол 1 на вило, после клапан/които мисля да махна/, маркуч 1 цол вертикално 7м, после хоризонтално 20м и влиза в системата на къщата на 3/4. Малко преди да влезе в системата на къщата има отклонение 2м вертикално и сложен манометър кран и разширителен съд на вило по/да предотвратя чести включвания на помпата,който не съм настройвал и пълнил/. Да манометъра при спрян кран показва 0,7 бара, а като пусна крана пада на 0,4-0,2. Това нормално ли е? Пералнята постоянно мига лампата за вода, а как ще напълня разширителния съд(50кг)?
LazarGanev - "Велик майстор"
Махни клапана от там и всичко ще се оправи. Не знам как е работила коректно така системата 6-7 месеца, според мен не е възможно :?
kozl - майстор
нед ное 12, 2023 4:29 amПетко Анчев написа:
Помпата е с хай контрол 1 на вило, после клапан/които мисля да махна/, маркуч 1 цол вертикално 7м, после хоризонтално 20м и влиза в системата на къщата на 3/4. Малко преди да влезе в системата на къщата има отклонение 2м вертикално и сложен манометър кран и разширителен съд на вило по/да предотвратя чести включвания на помпата,който не съм настройвал и пълнил/. Да манометъра при спрян кран показва 0,7 бара, а като пусна крана пада на 0,4-0,2. Това нормално ли е? Пералнята постоянно мига лампата за вода, а как ще напълня разширителния съд(50кг)?
Според мен освен премахване на допълнителния клапан, трябва да настроиш по-високо налягане на HiControl 1.
И ползвай го този РС. Ще се пълни докато няма консумация, а при консумация ще се изпразва и ще намали превключванията на помпата.
LazarGanev - "Велик майстор"
нед ное 12, 2023 8:23 amkozl написа:
Според мен освен премахване на допълнителния клапан, трябва да настроиш по-високо налягане на HiControl 1.
Нищо не трябва да се настройва, заводската настройка е оптимална. Просто Възвратния клапан, поставен след флуидконтрола не разрешава да се мери коректно налягането при консуматорите и съответно поведението на флуидконтрола е неадекватно
kozl - майстор
нед ное 12, 2023 4:29 amПетко Анчев написа:
манометъра при спрян кран показва 0,7 бара, а като пусна крана пада на 0,4-0,2. Това нормално ли е? Пералнята постоянно мига лампата за вода, а как ще напълня разширителния съд(50кг)?
Къде е този кран.
Ако приема, че това 0,7 бара е при липса на консумация, поне според моите представи е малко.
Това, че при отворен кран пада с 0,3 до 0,5 бара означава, че има консумация след този кран.
А дали това е кран само към РС и съда почва да се пълни :?
или това е кран към чешмите в къщата и има отворени :?

Ползвах онлайн калкулатор за тръби за диаметър 1" 7 м и 34" 20 м и грапавина 0,013.
Примерно за дебит:
1) 0,15 л/с (прибл.една чешма) 0,01(за 1") + 0,16(за 3/4")=0,17 бара загуба в напор
2) 0,3 л/с (прибл.2 чешми) 0,04(за 1") + 0,63(за 3/4")=0,67 бара загуба в напор
3) 0,45 л/с (прибл.2 чешми) 0,09(за 1") + 1,42(за 3/4")=1,51 бара загуба в напор
Ако предположим, че пералнята пълни като една чешма + още една чешма и при 0,67 бара загуба на налягане + 0,7 бар денивелация до пералнята = 1,37 и пералната трябва да пълни с 0,13 бара 0,15 л/с. В характеристиките на пералнята трябва да има данни за мин.налягане. Колко е :? Вероятно над 0,3 бара :roll:
Та според мен на Петко Анчев му е необходимо по-високо налягане на изключване на помпата.

Характеристиката на помпата:


Изображение


За 1,5 бара налягане на изключване на помпата дебита отговаря на 4,25 м3/с= 1,18 л/с,
а за 1 л/сек калулатора изчислява 0,42 бара за 1" 7 м + 7 бара за 3/4" и 20 м = 7,42 бара. Т.е. с тези маркучи помпата не може да изкара 1,18 л/с при къщата.

При налягане м-у 2,5 и 3 бара дебита на помпата е към 0,5 л/сек. Моето мнение е, че това му е необходимо на Петко Анчев.

Иначе казано при сегашната настройка има вероятност при консумация повече от една чешма помпата да изключва по напор и това ще доведе до непрекъснати превключвания според зависи от вградения РС във флуид контрола. Ако налягането на флуид контрола се повиши, то и при по-голяма консумация, помпата няма да изключва. Ще работи с макс.дебит за работната точка от характеристиката помпа-водопровод.
LazarGanev - "Велик майстор"
Аз предлагам да махне възвратния клапан и да докладва
  • 1
  • 2

Тема "Помпа с флуид контрол" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: