• 1
  • 2
Водни помпи, хидровори, ВИК, канали зация и др.
muhala - майстор
Здравейте,

От Софийска Вода някакъв бот ми се обади преди две седмици да ме уведоми, че трябва да подменя водомерите.
Абонат съм и на Топлофикация и топлонен счетоводител Сименс Елвеко.

Звъннах в СВ да попитам, но ме изненадаха, че топлия водомер трябвало да е с дистанционен. Такова било изискването от 2027.
Предложиха те даги сменят като студения струва 72лв - обикновен, а топлия 314лв с модул за дистанционен отчет.
Казаха, че те предоставят данните за потребление на топлата вода на топлинния счетоводител.

До тук всичко звучеше добре, докато не звъннах на топлинния счетоводител.
От там ми казаха, че неможело да сложа водомер на СВ, защото модула бил друг и нямали да могат да го четат. Не спомена дали СВ ще им предава данните.
Предложиха ми два водомера по 130лв с дистанционен отчет.
Като топлия щели да си го прочитат те.

Пак звънях в СВ да им обясня какво са ми казали от топлинния счетоводител.
СВ ми казаха, че Топлинния счетоводител можел да праща данни за разхода на вода на СВ, но щели да ме таксуват за това.

Направо не знам какво да правя.
Някой минавал ли е по този път и какво сте направили ?
Jacomo - специалист
Взимаш си обикновен водомер с опция за дистанционен отчет, но без да купуваш модула за отчитането. В бъдеще който ще прави дистанционния отчет, той ще си монтира какъвто иска модул. В момента как отчитат водата, нали не е дистанционно?
kozl - майстор
На Бруната водомерите са към по 45 лв без монтаж и без модул за дист.отчитане. Модула е 80 лв. и настоящем може да не се прилага и да се закупи когато е необходимо. Та и твоят топъл счетоводител е с по-ниска цена от Софийска вода.
В сграда ЕС водомерите са на Техем с дист.отчитане. Има сключен договор с Техем за дист.отчитане за нуждите по сметките на Софийска вода, като се заплаща по 1,35лв. за отчет на водомер. Данните се изпращат от топл.счетоводител към Софийска вода. За момента от Софийска вода са приели да отчитат през тримесечен период, а за останалите месеци да пишат на база, така че услугата излиза по 5,40 лв. годишно за водомер. Примерно в апартамента с 4 водомера, това е 21,60 лв. за година за апартамента - отчети 4 пъти в годината.
Обаче има уловка. По спомени искат повече от 80% от абонатите в ЕС да са с водомери с дистанционно отчитане по тяхната система.
Но не съм запознат с обратната система Соф.вода да отита за нуждите на топлинния счетоводител. И дали СВ ще отчита дистанционно ако само няколко от абонатите имат такива водомери също не знам :roll:

И да различните фирми ползват различни системи за отчитане на водомерите и оказва се, че са взаимно несъвместими.

А м-у другото като топл.счетоводител отчита водомерите за сметките на Соф.вода, то у-телят на ЕС може да изиска от топл.счетоводител данните за отчети на водомерите и да направя проверка с колко цакат абонатите от СВ по разлика сума отчети и отчет по общ водомер.
То у-телят на ЕС може да изиска данните и от СВ, но аз като такъв колкото пъти съм ги искал от СВ е така :finga: ги получавам :wink:
hidrazin - майстор
При нас смениха (преди няколко години водомерите) с такива дето са с радиомодул.
И това за сметка на ВиК-то. :?
:partyman:
chapara - майстор
Минахме цялата процедура, изисква се 100% от абонатите да сменят уредите. Заложих на ТС. За един ден смениха и на радяторите и водомерите, двама души. Аз примерно за два водомера, модули и монтаж и пет радятора със смяна на уредите около 380лв. Това с Директа. Догвора е ежемесечно отчитане, с подаване данни към СВ.
gogo7777 - майстор
Това за ваша сметка ли сте го направили? :shock:
чет май 09, 2024 7:20 pmhidrazin написа:
При нас смениха (преди няколко години водомерите) с такива дето са с радиомодул.
И това за сметка на ВиК-то. :?
:partyman:
И при нас тъй, макар да имаше нюанси, за моя сметка.
Няколко месеца по късно спряха да ми отчитат водата, което наложи проверка от моя страна.
Обилен теч, естествено след водомера и за моя сметка, пак естествено. Продължих да се самоотчитам на сайта на местното.....
hidrazin - майстор
чет май 09, 2024 7:35 pmТрифон П.Трифонов написа:
Няколко месеца по късно спряха да ми отчитат водата, което наложи проверка от моя страна.
Обилен теч, естествено след водомера и за моя сметка, пак естествено.
Не разбрах що са спрели да те отчитат?
С теч и аз ядох хурката - от казанчето и докато се усетя ... платих няколко казанчета. :-D
Самоотчитам се само на ВиК "Йовковци" - последно им пратих снимка с показанията.
Но и заявих че вече ще е необитаем ... обект.
:partyman:
чет май 09, 2024 8:42 pmhidrazin написа:
Не разбрах що са спрели да те отчитат?...
:partyman:
Повреден модул или мързел, не зная. Бил е под вода поне 2 месеца.
hidrazin - майстор
чет май 09, 2024 8:45 pmТрифон П.Трифонов написа:
Повреден модул или мързел, не зная. Бил е под вода поне 2 месеца.
Дори модулът да е бил здрав/да е оцелял под водата е нямало как да те отчитат с радиомодула.
Няма никакъв шанс радиовълните от модула да преминат през водата. :-D
:partyman:
  • 1
  • 2

Тема "Смяна на водомери" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: