Всичко свързано с въздушния поток, който дишаме.
vreden - специалист
Е кое според теб е най-важното нещо за една термопомпа и въобще за всяка една машина?Да работи ефективно,съгласен си,нали?
Хайде сега да се върнем на диаграмата от предишната страница.
Изображение
Малко обяснения на данните при които е заснета диаграмата и които се считат за НОРМАЛНИ за работата на изпарителя.
To-температура на изпарение на хл.агент на изхода на изпарителя.
х-съдържание на пари на изхода на изпарителя.
dToh-approx. 5К-прегрев около 5гр.
dTo-температурна разлика на изпаритела(образува се като от температурата на водата на входа на изпарителя извадиш температурата на изпарение на изхода на изпарителя.
w-скорост на водата м/с.
Ние имаме като зададени 0,5 m3/час. и температура на водата 5С.
Така това е от мен,сега ти ми опиши как виждаш режима на работа на нашата машина(Т на изпарение,Т на кондензация,прегрев,Т на вход изход на водата,Т на изпарителя по продъжение на дължината му поне като разлики на входа и изхода му).-Очквам ги.
После постави данните на тази диаграма(тъй като няма да можеш графично понеже няма такива стойности на диаграмата,чудно защо ли,го опиши образно).
Това с описването можем и заедно ако искаш да го направим,ти само ми дай режима на работа според твоето виждане.
После ще поговорим пак кои са по важни неща.Аз до колкото разбирам колегата 2v6,иска да направи ефективно работеща и икономически оправдана термо помпа,а не работеща по някакъв си начин машина.
Най-накрая може да поговорим за капилярката,да опишеш начина на настройка на капилярката,необходимата арматура която трябва да има инсталацията за да можеш да правиш тези "настройки",без загуби на хл.агент.Стойноста на тази арматура и на "съдинките" за които говориш.И всичко това на фона на спора дали да спестим едно ТРВ.
Но всичко това после.Първо да определим най-важното нещо,а именно ЕФЕКТИВНОСТТА на инсталацията, технически а,по късно и икономически.За това чакам от теб режима на работа който ти си представяш.
Поздрави.
2v6 - майстор
vreden написа:
...
Ние имаме като зададени 0,5 m3/час. и температура на водата 5С.
...
Аз казах вече, че дебита може и по-голям да е. Входящата температура на водата е по-скоро минималната, при която трябва да изключи компресора.
Ще се ползва бидон (около 1м3), който при най-лошия режим ще се охлажда от 5 до 1 градус.
Като гледам графиката на този топлообменник за такъв режим при дебит 1600 л/ч ще се отнемат около 2.5 кВ топлина.
С компресор един кон на изход трябва да се получи около 3 кВ топлина.
За циркулация на водата мисля Wilo Star-RS 25/6 да свърши работа.
denuchi - специалист
за това няма спор съгласен съм на 100% за ефективноста. за моя радост "2v6" ти е отговорил ако не на пълно поне частично. само не ме карай да смятам, при теб може да става лесно (за което се радвам), ама при мен ще отнеме доста време. сметките неми идват от ръки. а да те попитам и нещо аз. това ли според теб е най важната част от машината. досега всички машини само с ТРВ - та ли бачкаха. колко има с капилярки за такива мощности 3,5,8 кв. по същата логика дай да поставим и някое електронно ако искаш. още по лесно ще се настрои. мисля че идеята е направи си сам. а моето разбиране за това е човек малко да си поиграе с нещата но да тръгнат нормално. накрая да несе окаже ами да бях си взел една купешка.
П.С. а това е топлообменника за който споменах.машината на която е монтиран е 17 кв. на отопление и 22кв. на охлаждане. при 1 л/с.

Прикачен файл

toploob..jpg
toploob..jpg (117.64 KиБ) Видяна 4747 пъти
vreden - специалист
Пичове,тая работа така не става.Дайте да се разберем сега,филма шведски ли е или съветски?Салам ли режем какво правим,какви са тия малко повече вода,малко по малко вода?Дайте да се уточним какво ще се прави!Експеримент или машина която да работи и да е ефективна.2v6 какво сега ще е последно,колко повече?Това не е локум бре,да си я разтягаш инсталацията с малко повече и малко по малко.Няма такива положения в хладилната техника.Дай да вържем някакъв топлообменник ,ше намерим и компресор 1 кон,може и едно магаре зависи кво има и ще въртим малко вода,е може и малко повече,бе както дойде ше я гласим на място, все ще тръгне...Стига бре,хора. :) Това майтап ли е някакъв?
Denuchi какво сега въртим това ТРВ.Кое му е по евтиното,на капилярката в случая.Нали трябва да сложи кранове за да отсмуче хл.агент,а къде ще го събере ?Май и ресивер трябва.Колко струват тия неща.Колко пъти ще трябва да се разхерметизира инсталацията докато се настрои капилярата?
2v6 как ще вакумираш имаш ли инструменти?Припой,газ,а загубеното време смяташ ли?Разбира се ,че капилярката е по евтин вариант,ама ако знаеш каква да сложиш.Монтираш един път и толкоз.Дай са да си чешеме клавиатурите :computer: :-D .
2v6 поразгледай хубаво диаграма и обърни специално внимание на параметъра dTo,хората са дали като минимум да работо при 6 гр.Естествено не е задължителен,хората го препоръчват за минимум.Ти за да направиш 6гр.разлика при вода с Т 5гр. на колко изпарения ще работи машината?A да и това с температурата на водата,каква е последно,или си мислиш ,че тoва не е толкова важно нещо?
Малко повече или малко по малко?Само за информация,температурата на водата при тези топлообменници е минимум 1C!!!
Кажете сега какво ще правим и да продължаваме.
п.п.Бидонa не разбрах за какво е?
Denuchi тоя топлообменник е с 3 витки повече а не с 1,ако въобще изобщо това може да е метод за определяне на мощност.
От мен едно наздраве,вече второ винце пия.Много хубаво го направих таз година,да се похваля малко...

:sauf:
denuchi - специалист
Изтрито от автора
Последна промяна от denuchi на съб дек 12, 2009 4:01 pm, променено общо 4 пъти.
vreden - специалист
изтрито от автора
Последна промяна от vreden на съб дек 12, 2009 3:57 pm, променено общо 1 път.
denuchi - специалист
Последна промяна от denuchi на съб дек 12, 2009 4:03 pm, променено общо 2 пъти.
vreden - специалист
Последна промяна от vreden на съб дек 12, 2009 4:00 pm, променено общо 1 път.
denuchi - специалист
Последна промяна от denuchi на съб дек 12, 2009 4:03 pm, променено общо 2 пъти.
vreden - специалист
Последна промяна от vreden на съб дек 12, 2009 4:02 pm, променено общо 1 път.

Тема "Коаксиален топлообменник" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: