Всичко свързано с въздушния поток, който дишаме.
vreden - специалист
Zoro5 написа:
Тъй както спорите, току виж сте открили "топлия фреон". :lol:
Вижте долу какво пише в един учебник за среднисти от 1964г.!

За водата е пределно ясно - от нея може да вземете точно 1.16 kWh/(m3.K) , Физика-та за 7-ми клас няма да я цитирам тук. От това колко конкретно ще вземете, зависи какво ще излиза след ТП - топла водица или ледени топчета. :-D Тъй или иначе за КОП-а и за компресора много по-критична е топлата част (кондензатора).

Решението с бидона се налага когато ТП е по-мощна от топлоизточника (в случая вода с определен дебит и температута) - просто и ефективно.
Zoro5,това което си написал е малко трудно за разбиране ,поне за мен,ако не те затруднявам може ли с даденото за водата по горе от теб да обясниш как ги взимаш тези 1.16 kWh/(m3.K) .Може примерно да направиш сметки с вх.данни 500л/ч. и Т 5гр.Като гледам си на ти с физиката и може би твоите обяснения ще са по ясни.И колегата ще добие представа за евентуалния енергиен потенциал с който разполага.
Имам и един въпрос.От какво е много по критично нещо кондензатора за КОП-а и компресора и защо.
Прочетох какво пише на снимката от учебника,но не ми стана ясно какво искаш да кажеш с това.Би ли обощил.
Това пък с бидона изобщо не схванах,или поне в контекста на целта за която иска да го използва 2v6.Ако може бъди по конкретен.
2v6 - майстор
vreden написа:
...Може примерно да направиш сметки с вх.данни 500л/ч. и Т 5гр.
...
Аз получавам следните сметки - при 500 л/ч, вход вода 5 градуса, изход 1 могат да се получат 2320 Вт.
Този топлообменник става ли за тая работа?
Какъв компресор ще е необходим за целта?
Zoro5 - специалист
2v6 написа:
...Аз получавам следните сметки - при 500 л/ч, вход вода 5 градуса, изход 1 могат да се получат 2320 Вт.
Този топлообменник става ли за тая работа?
Какъв компресор ще е необходим за целта?
За мощността е вярна сметката. Разписано: 1.16*0.5*(5-1)=2.32кВтч
Тъй като всичко е приравнено към 1 час няма значение дали смятаме в киловати или киловатчасове.
Сега за компресора - към мощността на водата се добавя и ел.мощността на компресора , но тя зависи от КОП-а. Ако приемем КОП=3 ,то за да "изсмучем" тая топлина от водата ще ни трябва 2320/(3-1)=1160 ватов компресор, което отговаря на 12-ка. Общата полезна мощност ще е 2320+1160=3480Вт което си е пак 12-ка. Или по обратния начин записано КОП=3480/1160=3. Реално КОП-а зависи от конструкцията на ТП и от работните условия затова при изчислението се избира според опита на конструктора или с интерполация от подобни ТП работещи при подобни условия
Както виждате за да се сметне всичко точно е необходим дебита на топлоносителя, затова на няколко места съветвам всеки с ТП да си слага последователно и контролен водомер.
За конкретния топлообменник си трябват фабрични данни или най-добре реални тестове.

vreden,
цитата от учебника беше във връзка с капилярките, които са един вид "фиксирани" ТРВ. Не съм специалист по въпроса но си мисля ,че тия ТРВ-та са по необходими при хладилниците където се регулира ниската температура. Освен това за малки мощности се получават много малки дроселни отвори и конструктивно е по-трудно да се прави механизма, не че не става.
А защо КОП-а се влияе повече от топлата част? Ами чисто практически повечето ТП работят с топлоносител вода на 3..10оЦ (средна Т), т.е. доста тесни граници. В същото време някои ТП топлят бойлери на 50-60оЦ а други работят с подови отопления на 35-40оЦ, т.е. диапазона е много голям. Ако топлиш бойлер КОП-а клони към 2 , но за добре оразмерено подово стига до 4-5. Освен това високите температури (съответно и налягания) товарят чисто механически и топлинно компресора .
За бидона как не схващаш? Ако пуснеш малко вода на мощна ТП ще се отнеме много енергия от водата , ще я заледи и ще здръсти топлообменника. Говорим за най-проста ТП тип "модифициран климатик". Бидона е вид акумулатор - първо натрупва а после пуска необходимия дебит но за по-кратко време.
Zoro5 - специалист
2v6,
Този ТРВ сигурно е за голяма хладилна машина, най-вероятно десетки киловати и е много вероятно да не работи добре при твоите малки мощности. Топлообменника ти е всъщност спомагателен уред - "топлообменител" и е за фреон-фреон. А какви параметри ще покаже за фреон-вода не се знае. Виж какво пише в учебника:
Цитат: "Топлообменители. Във фреоновите хладилни машини специални течноотделители не се поставят. За да се осигри сух ход на компресора, вместо течноотделители в тях се употребяват и топлообменители.
В топлообменителя студените пари от изпарителя се срещат при противоток с течния хладагент, идващ от кондензатора. В топлообменителя става прегряване на парите преди постъпването им в компресора и преохлаждане на течния хладагент пред регулиращия вентил. Този апарат е характерен за малките фреонови агрегати , в които той се монтира на обща рама с компресора." Край на цитата.
Сега ,имай в предвид ,че под "малки агрегати" се визират хладилни уредби от десетки киловати - все пак става въпрос за промишлени хладилници. По-нататък със едни сложни диаграми се доказва ,че подобни устройства могат да доведат до повишаване на студопроизводството с 10-15%, но пак повтарям - това е за хладилни инсталации!

Edit: Напълно е възможно да греша! Просто тоя топлообменник ми се стори твърде малък за да е основен (само 0.2м2), поне в сравнение с "нормалните" климатици и термопомпи.

Цитата е май по-подходящ за тая тема:
http://www.napravisam.bg/forum/viewtopic.php?t=15878
Последна промяна от Zoro5 на вт дек 15, 2009 7:12 pm, променено общо 2 пъти.
vreden - специалист
Леле,леле, Zoro5 поспри се малко ,че стана страшно.За съжаление имам спешни задачи и няма да мога да пиша.Но имате някои важни пропуски във формулките.А после тия неща ,за ТРВ и топлобменници...ох,чудеса.Ще се опитам до утре вечер да дам малко светлина по въпроса.Zoro5 тия учебници дето четеш за хладилните системи и тълкуванията ти ...по добре се поспри.Поне прочети какво съм писал в темата.
Поздрави.
Zoro5 - специалист
Добре де, vreden , казах че не съм специалист и сигурно бъркам за тоя ТРВ и топлообменник. Ама и ти досега само риторични въпроси задаваш и твърдения как нищо няма да стане. След като си наясно ще ми е интересно например да кажеш ,според теб, оригинално тая конкретна джаджа в какъв режим е работила фабрично - налягания ,мощност, температури на водата и фреона?

Тема "Коаксиален топлообменник" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: