• 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 9
Всичко свързано с въздушния поток, който дишаме.
Делтата, Иванов, делтата прави разликата (хаха) между теб и инженера.
шоп - майстор
Многократно тук във форума съм призовавал: хора не пестете от Ф на тръбите. Пестите жълти стотинки и после: помоощ!

Това е като при кабелите. При по-голямо сечение може да мине повече ток. Демек може и много, може и малко.
При тънък кабел не могат да минат много А.

Та и при тръбите. При преоразмерено Ф може да мине и много и малко с ниски хидравлични загуби, което предполага евтина и икономчна циркулационна помпа.

При една тръбичка външно ф16 и дебелина на стената 2мм вътре имате нищожните 12 мм. Като сложите завои, фитинги и други локални съпротивления тази тръба хич не е подходяща за нискотемпературно отопление.

Лазар, този режим 50/40/20 може да е подходяш за отопление с конвектори, обаче ако източника на топлина не е ТП.
Губи се основното преимущество на ТП- икономичност.
А тя идва при ниски градуси. 30-35 макс 40 на топлоносителя.

Вярно е, че аз съм максималист и където е достатъчно ф20 да кажем аз слагам ф25 :-D :-D :-D
У нас конвекторите са захранени с полипропилен ф32 и само последните сантиметри неръжд. гофрирана тръба ф25

Ако съм на мястото на топикстартера, веднага бих положил нови тръби.
шоп - майстор
ср окт 25, 2023 10:20 amТрифон П.Трифонов написа:
Делтата, Иванов, делтата прави разликата (хаха) между теб и инженера.
Dt х Q!

Няма ли дебит си умрял от студ.
Та само делтата не е достатъчно.
Входа може да 100 гр, изхода 5 и в помещението да е 0 гр ако дебита е 1л/ч :idea:
LazarGanev - "Велик майстор"
Иванов, аз ти казах да не си навираш задника там, дето други си мерят пи.ките! Колко моце да са топлозагубите на 50м2 жилище? Да речем в най-лошия случай - 5кВт/ч. По твоята формула "дебит по температура", какъв обем вода е нужен да мине общо през трите конвектора за един час, за да се отдаде тази енергия в тези 50м2. Моля те сметни и напиши, стига си говорил празни приказки! После пък ще ми кажеш коя помпа няма да се справи с тази работа? :cool:
Последна промяна от LazarGanev на ср окт 25, 2023 12:04 pm, променено общо 1 път.
ср окт 25, 2023 10:29 amшоп написа:
ср окт 25, 2023 10:20 amТрифон П.Трифонов написа:
Делтата, Иванов, делтата прави разликата (хаха) между теб и инженера.
Dt х Q!

Няма ли дебит си умрял от студ.
Та само делтата не е достатъчно.
Входа може да 100 гр, изхода 5 и в помещението да е 0 гр ако дебита е 1л/ч :idea:
Шопе, написах само делтата, защото нея пропуща Иванов.
Ето му формулка, с "обратен" знак, да си поиграе.
Q=c⋅m⋅Δt=c⋅m(t2-t1)
По натам, може да включим и дебита в сметките, че да разберем каква помпа е нужна.
LazarGanev - "Велик майстор"
ср окт 25, 2023 10:25 amшоп написа:
Лазар, този режим 50/40/20 може да е подходяш за отопление с конвектори, обаче ако източника на топлина не е ТП.
Губи се основното преимущество на ТП- икономичност.
А тя идва при ниски градуси. 30-35 макс 40 на топлоносителя.
Шопе, една ВОИ с термопомпа и конвектори се смята точно в този режим - 50/40/20, което не означава, че тя ще работи постоянно в този режим. Изчисленията се правят при въответната изчислителна температура за региона - за Варна тя е -11, за София -15 и т.н. Всички знаем, че тези температури са далеч от нормалните за региона, така че в 95% от времето систематаняма да работи на 50*С, а на много по-малко. Е, все пак няма конвекторите да работят на една температура с подовото, затова съм писал, че ще са 2 температурни кръга, т.е. ТП ще работи на температура, подходяща за конвекторите, а за подовото ще има смесителна понижаваща група. Ти може да си максималист и у вас да подвързващ конвекторите с ф32, но на един нает обект нещата трябва да се балансират между необходимост, цена, визия и др Не ме е срам да кажа, че са ме гонили от обект, където почнахме да изграждаме ОИ с тръби ППР ф25 и ф20, защото на клиентката и се видяха грозни, а иначе в офертата всичко беше описано. Оттогава ППР инсталации не правя :cool: .
шоп - майстор
ср окт 25, 2023 11:37 amLazarGanev написа:
Е, все пак няма конвекторите да работят на една температура с подовото, затова съм писал, че ще са 2 температурни кръга, т.е. ТП ще работи на температура, подходяща за конвекторите, а за подовото ще има смесителна понижаваща група.
Тук се крие разковничето.
Ти си монтажник и изпълнител, а аз съм си собственик и направи си сам. Гледам си интереса.

Няма нужда от допълнително оскъпяване. 2 кръга, помпи, смесителна понижаваща група... 100 фитинга
Няма икономическа логика, да не кажа МАЛОУМНО Е да се опорочи идеята за икономично нискотемпературно отопление, като на източника на топлина ( ТП ) му се ПОВИШАТ градусите на изходящият топлоносител за да захрани конвекторите и после да се сложи смесителена ПОНИЖАВАЩА група за да захрани подовото.

Все пари хвърлени на вятъра за скъпостуващи елементи и фитинги. Разбираемо е, монтажниците трябва да оправдаят парите си и да дерът кожи.

Елементарната логика е, че ТП трябва да дава необходимата МИНИМАЛНА минималната Т на топлоносителя във всеки един момент за да се поддържа зададената Т на жилището.

Та идеята е, че с мин. Т на топлоносител трябява да се захрани и подово и колектори. Който си даде парите за смесителни групи е меко казано пре.бан.
ivanovbg - майстор
Лазаре, нещо не си добре с математиката. Количеството нужна топлина е константа, спецефичния топлинен капацитет на флуида също и го местим при тооплината и какво остава? Масата по отнетата температура. Масата на флуида е дебита по плътността. Плътността есъщи константа и я местим от другата страна. И какво остана ? Отляво нужната топлина с някакви коефициенти, а отдясно дебит по някаква температура.
Прочел си нещо от Гошо, начатил си още няколко термина, остава да ги сглобиш правилно.
Понеже напредваш бързо, дай да видим дебита, нужен да стопли тия 50м2, с тези три отоплителни тела- конвектори! Смятай го на каквато температура ти е удобно.

пп. Коефициента на температурно разширение за нищо го нямаш, Иванов.
Тоя термин го внасям само за колорит, да знаеш.
ср окт 25, 2023 12:52 pmivanovbg написа:
... Плътността есъщи константа и я местим от другата страна...
Тук леко си се пообъркал. Седим на студено, ако не се променя плътността.
Другите бисери, като цяло, ги постнах на мястото им.

ппп. Лазаре, тия РС ги монтирате само да дерете по девет кожи от гърбовете на хората!
LazarGanev - "Велик майстор"
Шопе, аз съм си казал мнението още в първия пост в темата:
вт окт 24, 2023 10:30 amLazarGanev написа:
Моето виждане, че въпреки пуснатите тънки тръби, системата може да заработи при определени условия, но пак зависи от изолации, топлозагуби, хидравлична схема, температурни режими и т.н. Добрият проектант знае как, но според мен "консултантът" е за смяна
Добавих и че "консултантът е за смяна, защото е отсякъл директно, че няма как да стане, а то има и аз го доказах после на Иванов. Пак казвам, че ти в къщи можеш да си измисляш всякакви хидравлични схеми и да си експериментираш с месеци и с години, но аз съм длъжен да спазвам препоръките на всеки производител, а те в много случаи са различни и ако не спазвам препоръчаната хидравлична или електрическа схема, може да има лоши последствия за всички - производител, инсталатор, потребител. Може да отпадне гаранцията, може да работи системата с ограничена функционалност и т.н. Ние влизаме за няколко дни в къщата, правим нещата по учебник, за да може да гарантираме, че после всичко ще работи, както пише в инструкцията,
Някои производители, напр. Висман препоръчителните (разбирай задължителните) схеми ги дават още с ценовата листа - разбирай, че това "съоръжение трябва да се върже точно така!", прилагам схемите Показани са един несмесен и два смесени отоплителни кръга Бройките на кръговете може да се променят или някои да липсват, но принципната схема трябва да се спазва иначе няма гаранция за правилната работа на ТП и цялата система. Не че и аз не съм правил система с една помпа за подово, радиатори и конвектори, но не е правилно, защото имат различни съпротивление и температурни режими

Прикачен файл

Схеми Висман.jpg
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 9

Тема "Термопомпа, какви тръби трябват за конвектори" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: