Всичко свързано с въздушния поток, който дишаме.
2v6 - майстор
Един приятел си купи топлообменника на снимките долу.
Мисля да го сложа на външния кръг със сондажната вода за термопомпа вода-вода.
Чудя се за два въпроса:
1. За ТРВ-то. Пише на него R134a. За какъв режим е? Може ли да се ползва с друг фреон, например R407c?
2. Каква максимална мощност компресор може да се използва? Топлообменната повърхност е около 0.2 м2.

Прикачен файл

he_tag.JPG
he_tag.JPG (20.54 KиБ) Видяна 6377 пъти

Прикачен файл

he.JPG
Коаксиален топлообменник
he.JPG (49.24 KиБ) Видяна 6377 пъти

Прикачен файл

TRV.JPG
Терморегулиращ вентил
TRV.JPG (14.51 KиБ) Видяна 6377 пъти
Pavel - напреднал
Този топлообменник се нарича двойнотръбен.За студопроизводството на ТРВ-то виж тук http://www.ra.danfoss.com/TechnicalInfo ... rt%202.pdf
denuchi - специалист
а ето и едно мнение от мен. ТРВ -то мисля че няма да можеш да го използваш. различни са температурите при 134 и 407. защо не погледнеш колко е дюзата му какъв номер е. и от там за каква мощност е в момента. но според мен 8 кв. ще излезнат. но най добре е по дузата. и без това се е използване за охлаждане като гледам в момента.
vanko68 - специалист
0,2 m са прекалено малко. На пластинчатия ми К050/24С за 8-10 Квт като кондензатор и 6-7 като изпарител май бяха 0,65 м2 ...
denuchi - специалист
той каза около. предполагам че него е замервал. аз съдя от това че имам един друг подобен на този само че с 1 врътка повече с диаметър 60 см. захранването е с 3/4 тръба. като гледа и този е някъде там та дори и 1 цол. свалих го от машина 10 кв. и затова предположих че е толкова този. този моят искаше малко повечко вода. колко в момента немога да кажа. повечко вода за сметка на по малката площ предполагам. по ТРВ - то най добре може да се разбере.
2v6 - майстор
denuchi написа:
а ето и едно мнение от мен. ТРВ -то мисля че няма да можеш да го използваш. различни са температурите при 134 и 407. защо не погледнеш колко е дюзата му какъв номер е. и от там за каква мощност е в момента. но според мен 8 кв. ще излезнат. но най добре е по дузата. и без това се е използване за охлаждане като гледам в момента.
Намерих информация за работната характеристика на този топлообменник (WKE16.GIF).
Ще се търси компресор с топлинна мощност 2-2.5 kW (9-ka).
Щом ТРВ-то не става за 407 излизат 3 варианта:
1. Да се използва R134a (ще трябва да се купува фреон и компресор за R134a).
2. Да се използва R407c (ще трябва да се купува TRV и компресор за R407c).
3. Да се използва R407c (купува се компресор за R407c и вместо ТРВ да се ползва капилярка).

Кой вариант е за предпочитане?
Има ли разлика в ефективността при работата между R407c и R134a?

Прикачен файл

WKE16.GIF
WKE16.GIF (14.67 KиБ) Видяна 6195 пъти
denuchi - специалист
като гледам и трите варианта са цвързани с харчове. а защо не и на R22. такива компресор все още по лесно се намират. и тогава с капилярка. тогава си мисля че и по голяма мощност ще излезне примерно някоя 12. а за разликата има, ама по учелите да кажат аз несъм от тях.
2v6 - майстор
denuchi написа:
като гледам и трите варианта са цвързани с харчове. а защо не и на R22. такива компресор все още по лесно се намират. и тогава с капилярка. тогава си мисля че и по голяма мощност ще излезне примерно някоя 12. а за разликата има, ама по учелите да кажат аз несъм от тях.
R407 няма да се налага да купувам (имам една бъчонка). Той е измислен като заместител на забранения вече R22 - компресорите за R22 работят без проблем на R407.
Въпроса е дали с R134 ще е по-добре :?
И дали си заслужава за такава малка мощност (2-3 kW) да се слага ТРВ?
denuchi - специалист
мисля че маслата им се различаваха на 22 и 407. с 22 или 407 ще изкараш по голяма мощност, а с 134 по висока темпер. за сметка на мощноста. "КОП" за тази мощност ако нямаш трв по добре с капилярка.
vreden - специалист
Колко вода можеш да подаваш и с каква температура?ТРВ ще трябва.

Тема "Коаксиален топлообменник" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: