• 1
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10
Всичко за компютрите, компютърните мрежи.
toolegittoquit - майстор
hidrazin написа:
Явно не си се научил нито за техническото обосноваване, нито за финансовото. В даден момент ей това остава от жичната ти мрежа:
Проблема с медеца, който си посочил, не е проблем на медеца, а на неправилно изграждане на инсталацията. Всъщност подобен проблем е много трудно да се случи, ако не и невъзможно, в сградна инсталация, до която интернетът е докаран по оптична мрежа. Подобни проблеми се случват от статично електричество или индуциране на напрежение при близко попадение на мълния. Решават се с поставяне на защити или терминиране на медната връзка между клиент и доставчик, ако съществува такава. Почти нулев е шансът описаните от теб ситуации да се случат при медна мрежа вътре при клиент, докато той е разединен от калпаво изградената мрежа на доставчика на Интернет. Не съм виновен, че услугата се носи по простори и гръмоотводи. Аз един ден гледах и как жена си простира гащите на кабела за интернет. Така и така е там... :lol:
Винаги съм твърдял, че оптичните мрежи са за дълги разстояния, а за ограничени е най-изгодно да пуснеш LAN мрежа с FTP. Явно не правиш разлика между LAN, MAN и WAN. LAN означава локална мрежа.
Икономическата обосновка се "обосновава" на простият факт, че практически няма устройство с оптична мрежова карта. Изисква се конвертиране. Комутирането и рутирането на такива мрежи също става със скъпи устройства. Не е икономически оправдано за мрежа от 5-6 помещения с по 1 телевизор във всяко, 1 PC в 3 от тях и преносими джиджавки, които могат да се задоволят с WLAN да пускаш оптика, да купиш за всяко STB за IPTV по един медиа конвертер, както да купиш медия конвертер за всяко от 3-те PC-та, да купиш рутер с оптични портове на брой поне 9 и нагоре или да купуваш суич с толкова портове. Това е реална постановка, която я давам. Тя ще бъде много скъпа, защото разстоянията са малки, оптиката губи повечето от предимствата си и остава скъпото оборудване. Да не говорим, че ако някой идиот вземе, че извади оптичният кабел и погледне в средата на буксата, може и да ослепее.
Та, икономически оправдано е да се махнат хвърчащите кабели, индуциране на електричество и гърмящи суичове. Икономически оправдано е да се копае за PTP връзки от централата на доставчика до определена разпределителна кутия. От там нататък обаче хората закачат една медия и един 1Gbps суич с медна връзка към него. А иначе - виж, ако вземеш махнеш медеца и от Електроразпределение, цена няма да имаш. :-D
Не знам защо ми развиваш философии за доставчици и т.н, като си наясно, че спорим за спорта и никой няма да даде 9х40лв за медии и то 100Mbps, след това 600лв за оптичен суич, след това пари за рутер с оптични входове/изходи и всичко това, за да може да си гледа IPTV и да браузва нета с 30Mbps, защото примерно толкова му пуска доставчика. Достатъчно е да си пусне 50метра FTP, да закачи суич за 20лв, рутер за 35лв и 2 медии, за да раздели мрежата си от тази на доставчика - това от съображения за сигурност, не за работоспособност.
sstefanov написа:
Не знам защо си се закачил за пустите телевизии. В днешно време има много други източници на видео
Стефанов, не знам за хората, аз все още едва FHD гледам и то не винаги. Няма адекватно съдържание представено в UHD, дори и да има - 1Gbps медна мрежа хем е евтина, хем ще задоволи нуждите на подобно съдържание. Източниците на UHD съдържание различни от торенти в България не са много познати, наясно си с това. :-D
А с работата мога да кажа, че съм запознат в известна степен. :)
kozl написа:
Тези тръбички, които излизат от разпределителната кутия все още с името на Спеструм-нет не са чупливи.
Оптичното влакно е трошливо. В оптичният кабел има често вплетени стоманени нишки и смазка, с цел да се пазят крехките оптични влакна.
sstefanov - майстор
FullHD има навсякъде - от торенти, BlueRay, сателитна телевизия та даже и в Youtube.
Това, че ти не гледаш, не означава че другите не го правят.

Медната жица е достатъчна за тези нужди, но това не отрича оптиката. Там е бъдещето.
toolegittoquit - майстор
sstefanov написа:
Медната жица е достатъчна за тези нужди, но това не отрича оптиката. Там е бъдещето.
Мисля, че говорихме за UHD, не за FHD. А при условие, че с Cat7 можеш да си спретнеш 10Gbps мрежа. :-D Да, медната жица си има ограничения, оптиката също има. Оптичната свързаност не е бъдеще. тя е настояще в свързващите трасета между населени места, държави, континенти. За домашни условия е като да трепеш муха с базука. Всичко може, ако ти се дава една торба пари, при условие че същото може и много по-евтино.
hidrazin - майстор
toolegittoquit написа:
[....Всичко може, ако ти се дава една торба пари...
Е ами не всички си боядисват колата със спрей за 5 кинта. :-D Не мое всички да карат Ford.
Тогава кой ще купува например Maserati ?
А да трепеш муха с базука не те съветвам. Ще отнесе и твоята глава. :lol:
:partyman:
lov - майстор
Бе Тинки хем го боли хем го сърби. И по лошото е че прави сметка на пари дето не са негови. И все си мисли че те това оптиката само за интернет се ползва. Те по заключващите системи на колите взеха да слагат оптики да не говорим на колко места по управленията слагат обратни връзки с оптика за да избегнат електромагнитните смущения.
Но да се върнем пак на основната тема за мястото на излазите на тръбната система. Едва ли има универсално място. Но поради факта че няма ка да се мине и без безжична мрежа то рутера е най добре да се разположи в средата на жилището с цел равномерно покритие на цялата площ. В моя случай това ми се явява коридора и високо горе почти до тавана е изкарано всичко и там ми е и рутера. С кабелен канал опнат над ламперията минавам покрай всички стаи. В горния край на касите през стената съм пробил дупки и от та после верикано до пода пак с най тънките кабелни канал спускам до пода и после или зад перваза, или си слагам пак каналче по горния му край.
hackera457 - помощник
Лично аз ти препоръчвам да си направиш и от двата вида мрежи, защото ако си купиш компютър ще ти трябва интернет кабелен. Но аз бих те посъветвал преди рутера да си сложиш един така наречения "Hardware Firewall" - компютър, на който се слага софтуер защитна стена и филтрира целия входящ трафик и в рутера влиза филтриран. Отделно ти можеш да сложиш и повторител на WLAN сигнала и така сигнала на безжичния интерен ще се хваща на големи разстояния.
sstefanov - майстор
За домашни параноици (и не само) един pfSense е предостатъчен (и почти винаги излишен).
В повечето случаи OpenWRT или DDWRT на рутера позволяват да си напишеш правила за прост firewall, ако толкова искаш.
Lisko - майстор
Кат стана дума за правила, като че ли се обръща внимание предимно на входящите, а не толкова на изходящите. За съжаление все повече програмки правят "ET call home", :-D дори и такива чието функциониране по никакъв начин не зависи и няма нищо общо с мрежи.
hackera457 - помощник
Lisko написа:
Кат стана дума за правила, като че ли се обръща внимание предимно на входящите, а не толкова на изходящите. За съжаление все повече програмки правят "ET call home", :-D дори и такива чието функциониране по никакъв начин не зависи и няма нищо общо с мрежи.
Следи се входящия трафик, тъй като ако някой реши да прави DDOS или пусне Botnet ако нямаш стабилна защитна стена лесно ще ти падне интернета. Дори и да е домашна мрежа пак е необходимо.
toolegittoquit - майстор
lov написа:
И все си мисли че те това оптиката само за интернет се ползва.
ЕМ смущенията не са особен фактор при правилно екраниране. И все пак, хората мое да си позволят да слагат оптика където пожелаят, аз посочвам най-изгодната алтернатива за изграждане на кабелна мрежа у дома. Моля, не ми вади думите от контекста. Между другото - то за това от новите коли никакъв не става и се скапват постоянно. А дано, ама надали!
Според мен на уредени места се инсталират розетки с RJ45 и това е. Там където се предвиждат телевизори и PC. Останалото може да се задоволи и с Wi-Fi, дори и компютъра и лаптопите може да се задоволят с такова. Стига да не се иска капацитет. Но STB-тата искат връзка. И е хубаво да имаш жична връзка за по-бързо теглене при нужда. И стига с това тинки!? :?
hidrazin написа:
Не мое всички да карат Ford.
Не, аз нямам Ford. [-X
  • 1
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

Тема "Жична или безжична мрежа в апартамент" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: