• 1
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10
Всичко за компютрите, компютърните мрежи.
Тани - модератор
Chefo77 написа:
Тани, защо не ми погледнеш първото мнение и не видиш дали някъде коментирам телевизор или пък си говоря за нета?

Е, нали точно за това се обърнах към тебе, приятелю! Точно защото не си ги споменал, а те са ОСНОВНИЯ потребител на трафик ако се свържат към мрежа - и от Интернет, и домашния нет(мрежа), ако се ползва компютър за сървър или има мрежов хард диск. Сам виждаш от мненията на колегите, че дори добри рутери не винаги се справят безжично с трафика на един филм с Full HD резолюция , а я си представи какъв ще е резултата за 4К резолюцията , която вече бързо навлиза. А я си представи за 8К резолюцията, която вече е на пазара и You Tube започна да поддържа отскоро ? Говориш за преносими устройства, а вече и смартфоните започнаха да ги правят с 4k резолюция, която несъмнено ще иска доста повече трафик, дори да гледаш клипче. Затова е добре, поне стационарните устройства да са свързани с кабели за да освободят трафик на WiFi . Дали съм прав - не знам, но е факт, че майка ми, която е пенсионерка от наколко години, от тази година остана по-свободна и смарт телевизора почти не се ползва за гледане на телевизия, а постоянно е в тубата или кутията (бокса) Гледа си сериалите направо от там. Нека не разсъждаваме като Тинки - след като в нашето семейство е така, значи и всички семейства ТРЯБВА да правят така. Хората са шарени и така ТРЯБВА да бъде. Не може всички да сме еднакви. Някои хора и семейства гледат филми и се ровят в Интернет! Не бива да ги укоряваме за това!

Едно е ясно - без кабели няма как да се мине, независимо от вида им и те трябва да могат да се сменят по всяко едно време, без нужда от ремонти , а е желателно и да не висят из цялата къща/апартамент.
Темата вече започна да си върши работата - и други споделиха своите решения за прекарване на кабели. Надявам се да изникнат и още идеи!
toolegittoquit - майстор
Тани написа:
п Сам виждаш от мненията на колегите, че дори добри рутери не винаги се справят безжично с трафика на един филм с Full HD резолюция , а я си представи какъв ще е резултата за 4К резолюцията , която вече бързо навлиза.
Тани, проблемът с рутерите не е че не може да се справят с филм с FHD резолюция, който е да речем около 30Mbit. Проблемът при Wi-Fi връзката са смущения от всякакъв род, който моментно може да накарат любимият ти филм, който гледаш, да запецне или да започне да насича. Смущения като например други устройства на 2.4Ghz или 5, например микровълновите фурни работят на 2.4Ghz. Когато изляза навън и имам лош сигнал, достатъчно е вкъщи да бъде пусната микровълновата и интернетът практически умира. А всичко това при условие, че микровълновите са екранирани. Просто при ниски нива на сигнал и нисък SNR(съотношение сигнал/шум) малко е достатъчно. Другият проблем е латенцията и фактът, че може в даден момент много устройства да бъдат закачени, което спъва работата. Дори в най-оптимистичният случай много трудно една безжична мрежа достига капацитета дори на половината на жична. Пускаш 1Gbit мрежа с медно FTP и няма Wi-Fi, което дори да доближи малко скоростта.
Една дума за телевизията - телевизор имам, за да гледам телевизия. За всичко останало имам компютър. Защото е кошмар да щракаш с бутоните наляво/надясно и да пишеш като баба с местене на курсор върху буква и ОК. С елката на телевизора е абсолютно неизползваем за каквото и да е било, освен телевизия.
И другото е - резолюции навлизат, но друг въпрос е какви устройства притежава всеки от нас и дали може да се възползва. Масовият, средностатистически лаптоп например дори няма FHD, което е срамота през 2015 година.
Тани - модератор
Тинки, ти в кой век живееш? Дори майка ми, която има компютър (лаптоп) само от една година, ползва вече втора година външен хард диск, безжична мишка и клавиатура към телевизора. А ти дори не знаеш че могат да му се включват такива устройства и си мислиш че след като телевизор се управлява само с дистанционното! При положение, че разполагаш с 55 инчов дисплей с full hd резолюция ще е пълен идиотизъм да гледаш мултимедия само на компютъра. Като гледаш снимки на цяла сграда, спокойно можеш да разпознаеш физиономиите на хората по терасите, докато на лаптопа дори не виждаш, че има хора на терасата. Звука от домашното кино е почти същия като звука на лаптопа. Защо ли ни трябва да си правим главоболия да прекарваме кабели за 5 или 7 тонколони, да се чудим като автор на темата къде да ги крием.

Не разбра ли че кеф цена няма и е време да престанеш да правиш сметка на парите на хората. И аз не мога да си позволя много неща но се радвам когато моите приятели и познати могат.
toolegittoquit - майстор
Тани написа:
Тинки, ти в кой век живееш? Дори майка ми, която има компютър (лаптоп) само от една година, ползва вече втора година външен хард диск, безжична мишка и клавиатура към телевизора. А ти дори не знаеш че могат да му се включват такива устройства и си мислиш че след като телевизор се управлява само с дистанционното!
Знам, че може да се включват мишки, клавиатури и дори камери. Не винаги особено последните обаче са стандартни. На повечето места, където съм бил, обаче никой не си купува мишки и клавиатури. Потресен съм как бичат с елката на телевизора. Аз лично управлявам телевизора с дистанционното, защото го ползвам за телевизор. Има си глезотийки като DLNA и подобни, с които можеш да си стриймваш на съвместими устройства и предпочитам домашен медиа сървър. Просто телевизора става да пуснеш 2-3 клипчета от тубата, но не и за нещо по-сериозно. Много ми е ограничено. Не съм казал, че гледам на лаптопа мултимедия. Винаги мога да закача компютъра към телевизора с HDMI кабел. Разни хора - разни идеали.
Дали обаче за стрийм от медиа сървър или просто да изтеглиш нещо на лаптопа и да го цъкнеш на телевизора - трябва си стабилна и бърза мрежа. :)
brum - майстор
За мен правилното решение е кабели за 1GB по стените и розетки + безжичен рутер. На кабелите се връзват статичните машини - примерно телевизор (или компютъра зад него), NAS устройствата. Предимството му е, че позволява голяма скорост.

Всичко останало не-отговорно - на WiFi-то. Ако си на зор да свалиш някой торен по-бързо - бодваш кабела в розетката и сваляш. Ако не бързаш - ще си чакаш.
kalpev - специалист
+1, brum :yawinkle:
Жична или безжична мрежа в апартамент?
Ми, и двете, дЕдо попе :)
Кабел с розетки към всяко помещение, веднъж се прави като си решил, все пак. След първоначалната инвестиция, нито ги храниш, нито ги поиш, нито ти пречат розетките. Само веднъж да ти се наложи да ги ползваш в дадено помещение, ще се благославяш. Такова изпълнение ти осигурява огромна гъвкавост сега, както и в бъдеще за всякакви устройства.
На розетката в помещението с най-слаб безжичен сигнал от рутера, връзваш втори такъв, ако желаеш и...чиста работа :)
Кеф ти силен безжичен сигнал, кеф ти портове за с кабелче...красотичка :rock:
Svetoslavoff1 - майстор
Още един път благодаря на всички, които споделиха мнения и опит!
До едно килерче горе-долу в средата ще се пусне гофре до входа, по което ще се докара сигнала от оператора. От там ще има гофри до всички стаи(още се уточнява до къде точно в стаите). От там за безжична връзка най-отдалечен е тоалета и евентуално може да се очаква слаб сигнал.
Но там сакралното уединение на човек не бива да бъде осквернявано от съвременните джиджавки :)
nikolovvd - майстор
А каква е разликата между мрежовия кабел за 100 Mb и 1000 Mb, както и какви са разликите при направата им - подреждането на отделните цветове в конектора RJ45?
toolegittoquit - майстор
nikolovvd написа:
А каква е разликата между мрежовия кабел за 100 Mb и 1000 Mb, както и какви са разликите при направата им - подреждането на отделните цветове в конектора RJ45?
Разликата между 100M и 1G е следната - 100M може да се пуска по по-калпави кабели и то с използване само на 4 от 8-те проводника. 1G изисква всички 8 проводника. Подредбата е стандартна и по-рано е написана. Често доставчиците пускат 1FTP за 1 интернет и примерно STB и го цепят, защото и двете са на 100Mbps връзка пуснати. При 100Mbps се ползват само оранжево-бяла, оранжева, зелено-бяла и зелена жица, съответно на места в буксата 1,2,3 и 6, като я гледаш, докато езичето й ти се пада от долната страна на ръката. 1G иска всички 8 жици. Трик, който се ползва от ISP-тата при 100M при умиращ кабел или прекъснат 1 проводник е да се обърнат цветовете, като на места 1,2,3 и 6 съответно стоят синьо-бял, син, кафяво-бял, кафяв. И от двете страни едни и същи цветове трябва да се ползват.
И да знаеш, при кофти кабели ще тръгне на 1Gbps, ама друг път. Особено при някакъв проблем с някой чифт. Ще прецъква постоянно от 100M до 1G и обратно и връзка ще видиш през крив макарон. В такива случаи по-добре при гигабитови устройства да се ползват само проводници на места 1,2,3 и 6, за да си ползваш връзката поне на 100M. Ако и тогава има загуби, направо махай кабела и слагай друг.
За такъв обстоен отговор очаквам 1 бира, приятелю. :partyman:
ArturDent - Почти Безобиден
toolegittoquit написа:
Трик, който се ползва от ISP-тата при 100M ...
Или пък 4 за нета и другите четири за захранване на разните техни рутери, суйчове по пътя: 2х2 жила.
https://en.wikipedia.org/wiki/Power_over_Ethernet
  • 1
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

Тема "Жична или безжична мрежа в апартамент" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: