• 1
  • 2
Всичко за компютрите, компютърните мрежи.
pavelvasilev - специалист
Здравейте колеги,в скоро време мисля да си направя архив на дискове от компа най-вече снимки,питането ми е към вас е какви дискове двд или обикновените,както и каква марка да си купя за да съм спокоен че архива ще ми е сигурен за *ГОДИНИ (*п.с. това ми е важен фактор) напред все пак това са снимки не е като едно време когато си ги правихме на хартиени снимки или като имаме и негативи за резервен случай, по принцип колко години се запазва информация върху качествен диск като разбира се диска ще е перфектен без никаква драскотинка и без да се подлага на експлоатация само за архив т.е. на година един път да го пускам?
Благодаря предварително
n_a - МАЙСТОРИЩЕ
Answers: 1
Архивирането си е проблем. Например моя архив експито не го чете...
Забрави да си го пазиш с години. Най-добре, струва ми се, е да се застраховаш и с дивиди и със сиди. И по някое време да презапишеш.
ssi - специалист
Аз лично имам CD-та от преди 8 години които се четат без проблем.
Винаги пиша на бавна скорост (около 8 до 16) за CD. Повечето ги пазя в кутийки и на тъмно. За всеки случай скоро си ги презаписах и на DVD. Така, че си имам 2 копия.
KIBRIT - специалист
Може да се застраховаш с онлайн качване на снимки,примерно в www.snimka.bg -6 ГБ пространство,като ги пазиш с парола/само ти ги виждаш/.
Слагаш и в Пикаса Уеб албуми на Гугъл !
Последна промяна от KIBRIT на пет яну 09, 2009 9:24 am, променено общо 1 път.
bisplus - специалист
Аз също бях заочнал да си свалям снимки на CD, но се отказах много бързо. Първо, защото тези снимки съм ги направил, зада си гледам а не да ми стоят прибрани, второ зощото доста от тях са сързани с работата ми и ми трябват и трето за мен си е сериозна загуба на време да си играя да ги записвам на дискове. Та за целта си купих един преносим(външен) хард диск и съм копирал всичко там и резултата е, хем ми се разтовари компа, хем постоянно са ми подръка, но в крайна сметка всеки сам си решава.
Johny - майстор
Към днешна дата бих ти препоръчал една хубава Флаш памет 8Gb ~50лв.
По скъпо е, но можеш да добавяш редактираш и т.н..
wire - напреднал
Това със CD или DVD не е много "с години". Това, че един от колегите си ги е съхранил за 8 години , само потвърждава правилото и изключенията. Има много условности - дали ще попаднеш на читави дискове, влага, температура, къде ги държиш, слънце, децата, колко често ползваш дисковете т.н.
Според мен е най-подходящо на флаш или външен хдд, или ги записваш на поне 2 носителя и архивирани + неархивирани, щом ще е за дълго да си сигурен :-D
pavelvasilev - специалист
Благодаря ви,значи най-вероятно решението ще е в флашката :)
recycled_bin - напреднал
интересни мнения ...

моето е следното:
- HDD в никакъв случай, тъй като е доказано, че при дълго време на "бездействие" имат големи проблеми (данните могат да бъдат възстановени, но на много висока цена)
- USB флашката изглежда много добро решение (няма движещи се части), макар и на доста по-висока цена, но аз не бих рискувал, тъй като първо се произвеждат всякакви боклуци в момента, които не знаеш кога ще те "оставят" (прецаквал съм се със снимки) и второ, не съм виждал някакви по-представителни данни и извадки за използването им като архивен носител
- съществуват специални архивни CD/DVD носители, които са "доказано" подходящи за целта

http://adterrasperaspera.com/blog/2006/ ... val-media/ - тук можеш да прочетеш малко материал по темата

въпросните японски носители "Taiyo Yuden" се продават в Plesio сигурно от поне година ...
galin.com - специалист
Малообемни файлове (снимки, текстови документи и др) съхранявам на качествени CD, записвани на ниска скорост 8-16. Засега проблеми е нямало.
Колегата който писа за Taiyo Yuden е прав. Това е мерцедеса на дисковите носители. Verbatim ползват тяхната подложка, затова са станали синоним на качество, а и са масови и достъпни. Други такива са SONY. Купувайте от сигурен магазин и се оглеждайте за несъвършенства. На марковите продукти всичко е ясно и видимо написано без замазване, разливане или каквото и да там.
  • 1
  • 2

Тема "Съхраняване на информация на дискове,архив?" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: