Съвети от майстори за майстори. Полезни проспособления и инструменти.
Chefo77 - майстор
Пич ... консултирай се с адвокат. Просто не ми побира акъла как сте се доверили буквално на думи :(
Не се обиждай или сърди, но много вероятно е да сте му подарили едни пари ...
BLUEFEN - специалист
Колега , не ти ли звучи някак си глупаво това даване на пари без никакъв официален документ ? Я се замисли ти би ли ми дал на мен пари с/у някакъв "хвърчащ лист" без печат и.т.н. ? Моли се онзи да излезе честен , мен лично силно ме съмнява това. Все пак ти желая добро стечение на обстоятеслвата и всичко да приключи добре за теб .
ArturDent - Почти Безобиден
Договора (дори и предварителния), за автомобил НЕ Е нужно да бъде нотариално заверен. В съда имат еднаква сила, а и закона не го изисква. Автомобилът е движима вещ. В закона изрично са упоменати случаите които искат нотариална заверка. Покупко-продажбата на автомобил не е сред тях.
На този прдварителен договор, ако са попълнени всички реквизити точно, можеш да го осъдиш и то доста бързо (за България). Ако купуваш буса като частно лице и от фирма приложим е и Закона за зашита на потребителите....
infomar
Необходими документи пред нотариуса :
-------------------------------------------------------------------------
1# талон (голям, и малък)
2# договор за покупко-продажба (по образец от http://bgcar.eu/kola-chastni-lica.php
3# декларация, че продавачът няма дългове и заеми към държавата (по 2 бр.)
4# декларации за недължими данъци на продавача (по 2 бр.) (това е по старому - незнам дали не се припокрива от горното което е за дългове и заеми, а това е за ДАНЪЦИ)
5# декларация за семейно положение на прехвърлителя и съгласие на съпругата за продажбата. Ако тя не присъства, е необходимо НОТАРИАЛНО заверено пълномощно.
6# квитанция за платен местен пътен данък за годината (по местоживеене)
7# платена застраховка "Гражданска отговорност"
8# удостоверение за застрахователната стойност на колата, издадено от застраховател за определяне на дължимите данъци и такси по прехвърлянето на автомобила
9# лични карти на продаващ и купуващ.

Нотариуса те кара да платиш около 2.6% от обявената стпйност като "местен данък" + цена за заверката. Този "Местен" данък се внася в най-близката банка в града на покупката на сметка на данъчното на града в който ще се регистрира колата по номер на банкова сметка предварително взет. Издават бележка за платеният "Местен данък". Тази бележка после се носи при регистрация в данъчното и е доказателство че е платен. Аз предварително отидох в данъчното където ще се плащат данъците - (примерно Варна) и от там ми дадоха този номер на бакновата сметка на която трябва да се внесе данъка защото в банките по другите градове незнаят кой град какъв номер на сметка точно за коли имат.


Регистрация КАТ със смяна на номерата:
--------------------------------------------------------------------------
1# заявление за регистрация ( от КАТ)
2# талон (голям, и малък)
3# преминал технически преглед на кола и газ към датата на регистрацията.
4# платена еко такса - копие на документа.
5# договор за покупко-продажба (нотариално заведен) - копие и оригинал
6# квитанция за платен пътен данък за годината - копие от предният собственик ако е платен.
7# лична карта на собственика.
8# диагностичен лист за техническа изправност (прави се в КАТ)
9# застраховка "Гражданска отговорност" към датата на продажбата - (предварително)

Регистрация в данъчното по местоживеене:
------------------------------------------------------------------------
1. Копие от договорът за покупко продажба.
2. Копие на големият талон.
3. Копие на документа за платен годишен данък от предишният собственик за последната година.
4. Копие на документа с който е внесена таксата при покупката на банковият номер на общината в която регистриран купувача (покупката беше в друг град).
sherii1969 - помощник
Глупаво , даже прекалено . :shock: Аз същото и го казах , как може да плаща преди да е взела насреща документ /талон / и трябвало е най-много капаро да остави! Но вече екъсно , човека взе парите и каза няма проблеми вече 6 месеца , така че вече е сигорно че е излъгана!! а от тук нататък незнам ,питах човек който внася коли и той-незнае , подхвърли че евентуално да търся някой който прави внос и да ми даде някаква фактура ??? при положение че ги няма талона или мит. декларация на колата и аз нямам точно представа /тя е внос от Италия/, каква фактура никаква логика :?
sherii1969 - помощник
Ще идем при адвокат , да видим .
Мерси на всички отговорили !!!!
:!:
infomar
Какъв е проблемът да отиде в полицията и да информаира за този мошеник? Ясно е,че той от съд не се страхува защото и да го осъдят нама да плати. Да се пише до всички органи и комисии, до където се сети.......Нищо чудно той да продава крадени коли. Колко още други може да "изгорят" по този начин. Тази фирма - лично името на човека трябва да се знае от всички а не да се крие и по този начин да се прикрива. Пуснете информация за тях във всички възможни авто форуми - предупредете така евентуални бъдещи пострадали от тях, не си мислете, че вие сте единствените и това му е за първи път.


П.С.
Интересно ми е защо всичко се казва доста анонимно - някаква автокъща, някакъв човек...... ами дайте имената им, може някой да ги познава или да е имал имане-даване с тях, други пострадали, да се съберете всичките заедно и да предприемете действия. Защо ги криете?

От друга страна да ме извинявате, но една жена е много съмнително сама да тръгне да си купува автомобил. Те една пералня сами не могат да изберат, та цяла кола. Обикновено се отива с хора които разбират, да се провери това-онова, да се тества и т.н.т. А и такава глупост с документите е направо невероятна. То когато купуваш кафемелачка не я взимаш без документи и гаранция - та цяла кола !! Кой е този малоумник, да взима кола без документи - няма такива? Пак се извинявам, ако не съм прав, но при тази анонимност много ми прилича на тестване пазара какво ще стане ако се направи някак си.....
.
.
BLUEFEN - специалист
sherii1969 , пиши какво е станало с този случай.
sherii1969 - помощник
Здравейте !!!
Стигнахме до там че сестра ми нае адвокат и ще видим ,единственото с което разполагаме е предварителен договор, според адвоката е било достатъчно.Между другото той и казал че , към този измамникможе би се водели и др. подобни искове!!
С две думи и обещал че всичко ще се оправи , те все така казват , така че ще видим . :?
BLUEFEN - специалист
Дано всичко си дойде на мястотo и престъпника бъде наказан !

Тема "Пререгистрация на автомобил ?" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: