• 1
  • 2
Съвети от майстори за майстори. Полезни проспособления и инструменти.
Hermes - напреднал
ПРЕДНАЗНАЧЕНИЕ:
Различните грундове имат едно основно предназначение, а именно да заздравяват основата и да предотвратяват евентуални повреди по нея. Този ползотворен ефект се получава благодарение на свързващите и укрепващите свойства, които притежава грунда.

Друга важна функция, която извършва грундът е да се намали попиването на следващия материал в основата, независимо дали той е боя, мазилка, шпакловка или лепило. Освен, че намалява попиването, грундът го прави равномерно по цялата повърхност на основата. Крайният резултат от нанасянето на качествен грунд е получаване на стабилна основа с намалена и еднородна поглъщаща способност, спрямо нанасяния върху нея нов слой, както и осигуряване на здрави връзки между граничните повърхности.

ПРОВЕРКА НА ОСНОВАТА:
Здравината на основата може да се определи по следните начини:
- окомерно – с поглед обхождаме стената или пода, който ще се грундира. Търсим шупли, видимо нездрави места, прах и други нередности.
- проба с ръка - прокарва се длан по основата и ако върху нея остават следи от боя, прах или други частици, то основата не е здрава и трябва да се почисти.
- проба с лепилна лента - залепва се парче строителна лента, тиксо, лейкопласт, изолирбанд или друга лепяща лента. Тя се натиска върху основата и след няколко минути се отлепва с рязко движение. Ако по нея останат следи от покритието, то трябва да се отстрани без остатък.

КАК ДА ИЗБЕРЕМ ГРУНД:
Широко разпространение получиха универсалните водоразредими грундове с добра покривна способност. Тези състави осигуряват добър контакт с крайните покрития, в това число с латексни, акрилни и алкидни бои. Универсалните водоразредими грундове са подходящи за подготовка на повърхности от бетон, цимент и циментови мазилки, гипсови и гипсокартонени плочи, дървесина и нейни производни, боядисани по-рано плоскости и стъклофибърни тапети.

Бързосъхнещите грундове на алкидна основа са предназначени за първична и вторична обработка на нови или боядисвани преди това плочи от дървесина, MDF, ПДЧ и ПДВ. Съвместими са и с трудно обработваеми повърхности като стъклофибърни влакна, PVC, поцинкована стомана, стъкло, камък и керамика.

НАЧИН НА УПОТРЕБА:
При обработка на стара, ронлива стена, укрепителният слой трябва да е възможно най-дебел. Респективно, за стабилна и здрава повърхност е достатъчно грундиране с по-тънък слой. Като оптимална средна дебелина на слоя грунд се счита 0.2 мм.

За да направите правилен избор за начина на подготовка, трябва да имате предвид какви ще са по-нататъшните довършителни работи. Например под винилни и стъклофибърни тапети понякога се използва не грундиране, а само шпакловане на стената. Когато обаче имаме повърхност на гипсова основа, тя трябва да се грундира преди поставянето на плочки.
...........................................................................................................

Съвет ! ! ! ! !
Поради специфичността на различнте основи е добре да изберем най-правилния грунд за всяка. За това четете указанията на опаковките и се консултирайте с дистрибуторите, от които пазарувате.
veselin genchev - специалист
Много полезна информация.
Hermes - напреднал
Грундирането и шпакловането са основен елемент от довършителните работи. Без значение какво ще бъде завършващото покритие - плочки, тапети, мазилка или боя, най-напред ще трябва да се погрижите за прецизната подготовка на основата. Успешното справяне с тази задача е едно от условията за получаване на задоволителен ефект от ремонта - крайното покритие трябва да бъде трайно и с висока естетическа стойност.

Грундиране
Независимо каква е базовата повърхност – бетон, метал или дърво, трябва да се създадат условия за трайно задържане на повърхностното покритие върху нея. Именно затова се използват грундове, които проникват дълбоко в основата и подобряват нейната адхезия (сцепление) със следващия слой. Благодарение на своите свързващи и укрепващи свойства грундовете заздравяват основата и предотвратяват евентуални повреди по нея (например при сваляне на тапети). Друга задача на грундовия слой е адсорбцията (попиването) на следващия материал (боя, мазилка, шпакловка или лепило) да бъде намалена и в същото време - равномерна по цялата повърхност на основата. Резултатът от използването на грунд, който изпълнява всички тези изисквания, е получаване на стабилизирана основа с намалена и еднородна поглъщаща способност спрямо нанасяния върху нея състав и осигуряване на здрави връзки между граничните повърхности.

Какво би станало, ако пропуснем грундирането, например на бетонна стена? В такъв случай силно нараства вероятността от недобро качество на последващите ремонтни дейности. Впоследствие мазилката може да започне да пада, а тапетите - да подпухнат и да се разлепят. Освен това, не е изключено под въздействие на влагата, върху финишния слой да се появят различни дефекти като петна, неравности, пукнатини и други. С грундирането Вие ще дадете допълнителен шанс за качеството на бъдещата повърхност и ще получите по-голяма сигурност, че средствата, труда и времето, вложени във финишното покритие, ще бъдат оправдани.

Отдавна са отминали времената, когато за различни довършителни работи, независимо от материалите, са се използвали едни и същи грундове. През последните години в страната ни се разработиха и навлязоха материали и технологии, които дават възможност строителните и ремонтните дейности у нас все повече да се доближават до тези в развитите страни. Днес на българския пазар съществува голямо разнообразие както от сухи, така и от готови за непосредствена употреба съвременни грундиращи смеси, между които можете да изберете именно тази, която е най-подходяща за конкретен случай. При производството на грундиращи състави се вземат предвид типа на обработваемата повърхност (тухлени или бетонни стени, метал, гипсокартон, дърво, измазани с циментови разтвори повърхности и т.н.), особеностите на помещението, в което ще се използват грундовете (мокро, влажно или сухо), а също така и метода на последващата обработка (боядисване, полагане на плочки, нанасяне на мазилка или лепене на тапети). Като правило грундовите състави се делят главно на материали, приложими за първична подготовка на основата (така наречените праймер-грундове), и на такива за подобряване на сцеплението между слоевете.

Грундовете са направени от филмообразуващи вещества (смоли, битуми, масла, лепила и т.н.), пигменти, ускоряващи изсъхването агенти и различни добавки за придаване на повърхността на едни или други качества. Произвеждат се на минерална, акрилна, алкидна и друг вид основи.

В грундовете на минерална основа в качеството на свързващо вещество се използва цимент. Такива грундове намират приложение при първоначална, бърза обработка за предварително изравняване на вътрешната страна на стени от минерални материали – бетон, тухли, минерална мазилка, газобетон и други.

Много широко разпространение напоследък имат универсалните водоразредими грундове с добра покривна способност на основата на акрилни ко-полимери. Тези състави обезпечават добър адхезионен контакт с крайните покрития, в това число с латекси, акрилни и алкидни бои. Те са подходящи за подготовка на повърхности от бетон, цимент и циментови мазилки, гипсови и гипсокартонени плочи, дървесина и нейни производни, боядисани по-рано плоскости и стъклофибърни тапети.

Бързосъхнещите грундове на алкидна основа са предназначени за първична и вторична обработка на нови или боядисвани преди това плочи от дървесина, ПДЧ и ПДВ. Те имат добра адхезия и към трудно обработваеми повърхности като стъклофибърни влакна, PVC, поцинкована стомана, стъкло и керамика.

Важен показател при грундирането е степента на пористост на основата, т.е. способността й да обсорбира влага. Тази характеристика определя трайността на сцепление на финишния материал с основата и здравината на повърхностния слой. На сравнително плътна слабопореста основа е по-добре да се нанесе грунд с високи адхезивни свойства. Ако пък повърхността е много пореста, по-подходящ ще е грунд с дълбоко проникване. Универсалните грундови състави се нанасят на основи със средна степен на пористост (това са повърхности, от които капка вода се изпарява за интервал от 3 до 20мин.).

Повечето висококачествени професионални грундове са предназначени за конкретен тип основа, което позволява достигане на максимален ефект от тяхното използване. Ето и един пример: на бетонни монолитни стени е много трудно да се нанесе първи слой мазилка. Затова е наложително те да се обработят с грунд. В този случай оптимални са съставите на минерална основа, със свързващо вещество цимент, които са разработени именно за такава основа и гарантират качествен резултат. Те трябва да са предназначени за плътни непопиващи влага основи.

Сред тясноспециализираните материали трябва да отбележим влагоизолационните грундове с противоплесенни и фунгицидни добавки; специалните изолационни грундове за предотвратяване появата на дефекти в покритията, предизвикани от никотин, сажди, дим и изсъхваща влага; бои-грундовете за тавани и накрая - грундиращите състави за подготовка на подове.

За довършителните работи на влажни помещения, например, се използват специални грундове. На повърхността на основата те трябва да създадат тънък хидроизолационен слой, възпрепятстващ проникването на влага навътре в конструкцията. Грундовите състави за влажни помещения са разработени така, че защитават стените от конденз, протичане, капилярна влага и плесени.

Трябва да се отбележи, че вече има и универсални водоразредими грунд-шпакловки на основата на винилакрилен латекс. С този материал се извършват едновременно две операции – грундиране и шпакловане, като времето за работа се съкращава значително. Съставите от този тип обикновено са по-гъсти от грундовете и по-вискозни от шпакловките. При нанасянето им се изравняват всички малки вдлъбнатини на основата. В същото време те се използват в качеството на последен слой преди боядисване. Шлифоват се след изсъхване като обикновена шпакловка. Грунд-шпакловките имат вътрешно и външно приложение. Те са подходящи за основа на ново боядисване и ремонт на боядисани (с изключение на многогодишни, наслоени маслени бои) и небоядисани повърхности (гладки, порести, релефни).

Що се отнася до подготовката на основата преди полагане на финишното покритие, най-добре е да използвате система от материали от един и същи производител. Наложилите се на пазара компании за производство на сухи строителни смеси и лако-бояджийски материали имат свои продуктови линии, в рамките на които е гарантирана съвместимостта между отделните материали. Така че, ако искате добър резултат, е добре да имате предвид, че са важни типаътпродукти, тяхната марка и съвместимост.

Обработката на повърхности с грунд следва и други правила. Ако имате стара ронлива стена, укрепителният слой трябва да е възможно най-дебел. За стабилна и здрава повърхност пък е достатъчно грундиране в по-тънък слой. В такъв случай, ако използвате висококачествен грунд, можете да намалите концентрацията му и да направите икономия от скъпоструващия материал. Като оптимална средна дебелина на слоя грунд се счита 0.2мм. Трябва да се отбележи, че порестите повърхности имат по-добра попиваща способност и съответно разходът на материал се увеличава.

За да направите правилен избор за начина на подготовка, трябва да имате предвид какви ще са по-нататъшните довършителни работи. Например под винилни и стъклофибърни тапети понякога се използва не грундиране, а само шпакловане на стената. Това е така, защото самите тапети имат определени свързващи свойства (функцията на грунд се изпълнява от тапетното лепило). Грундирането може да се избегне и под плочки, ако базовата повърхност е в добро състояние. При необходимост стените се грундират с лепилото за плочки. Когато обаче имаме повърхност на гипсова основа, тя трябва да се грундира преди поставянето на плочки. Грундът създава филм, който в случая е необходим, за да може лепилото да съхрани влагата си в определен интервал от време. Това е важно, защото ако лепилото не изсъхне в препоръчаните от производителя срокове, то губи трайността си и с времето плочките може да се отлепят.


Шпакловане
Дори относително дебел слой грунд повтаря профила на повърхността. За постигане на геометрично правилна стена, можете да положите слой мазилка или да залепите листови материали. Окончателното изравняване на геометрически правилните стени, обаче, се осъществява с шпакловка, която се шлифова до получаване на идеално гладка повърхност. Съвременните шпакловки представляват сухи смеси, които се разреждат с вода, или готови за използване пастообразни вещества. Делят се на изравняващи (груборелефни) и финишни.

Първите са предназначени за предварително изравняване на повърхността. Те се нанасят в слой с дебелина от 0.5 до 2.5мм за една ръка. Първият пласт трябва да бъде достатъчно еластичен, за да не се свие и разпука след изсъхване. Финишните шпакловки служат за отстраняване на малки дефекти при окончателно изравняване на повърхността. Нанасят се в тънък слой – обикновено не повече от 1мм. Материалите, които се полагат в най-тънки слоеве (0.1-0.2мм), се наричат суперфинишни. Те се слагат в няколко пласта с междувременно изсушаване. Важно е да се отбележи, че общата дебелина от слоевете не трябва да надвишава максимално допустимата за дадената шпакловка. За всяка марка тя е специфична и задължително е означена на опаковката на продукта. Ако това изискване не се спази, има опасност повърхността да се напука.

Най-добрите съвременни сухи шпакловки се произвеждат на основата на гипс или цимент. Те задължително са модифицирани с полимери, което обезпечава по-добро прилепване на материала към основата, еластичност, водоустойчивост, лесна обработка и повишава трайността на нанесения слой.

Гипсовите шпакловки се използват само в сухи помещения. Те се отличават с висока пластичност и белота. Съставите на основата на гипс днес са много разпространени. Бързо изсъхват и гарантират удобно нанасяне и лесно шлифоване.

Шпакловките на циментова основа не отстъпват на гипсовите по отношение на лекота при работа. Те обаче имат повишена влагоустойчивост и могат да се използват както в сухи, така и във влажни помещения. Шлифоването на циментова шпакловка се прави 1-2 дни след нанасянето. Добре е да се знае, че с течение на времето тя става много здрава и след един месец трудно се поддава на обработка.

Висококачествените състави се характеризират с малко сечение на гранулите на сухата фракция. За изравняващите шпакловки диаметърът на частиците е около 0.6мм, а за финишните – 0.1мм. Това дава възможност повърхността на стените и таваните да стане идеално равна и гладка. Освен това в състава на шпакловките влизат редица химични добавки, които повишават тяхната устойчивост и адхезионни свойства, обезпечават равномерното изсъхване на сместа и впоследствие еластичността на готовия слой.

Шпакловачните смеси се подготвят за нанасяне по инструкциите на производителя, непосредствено преди работа и са годни за приложение в определен период от време (този показател е специфичен и зависи от състава на материала). Всеки производител е длъжен да обозначи на опаковката срока на годност на състава, от момента на приготвянето му до момента, когато еластичните му свойства (способността за равномерно разпределяне на шпакловката в тънък слой) започват да са губят. При повечето съвременни шпакловки отвореното време е доста широко - от 5 до 24 часа. Това позволява да се избегне преждевременното изсъхване и повишения разход на материал. Има достатъчно време за робота и не се налага често приготвяне на нови порции.

Шпакловката е наложителна, особено ако стената ще се боядисва, или ако върху нея ще се лепят тапети. Към по-гладката, шпаклована и шлифована, повърхност тапетите прилепват по-добре и връзката между основата, лепилото и тапета е по-здрава. Шпаклованата стена попива лепилото равномерно и външният вид на тапетите след залепянето им е еднороден, без дефекти. Ако стената не е шпаклована и особено ако тапетите са тънки, всички неравности и петна на основата ще прозират през финишното покритие. В някои случаи, когато стените са с качествена повърхност и тапетите са дебели и релефни, шпакловката може да се пропусне.

За грундиране и шпакловане не са необходими много инструменти. Грундирането се прави най-често с валяк. Изравняващите смеси се полагат с две шпакли от неръждаема стомана или гума - основна (по-голяма) и спомагателна (по-малка), които позволяват нанасяне на цялата смес, без остатък. За изравняване на вътрешните ъгли се използва специална шпакла с две перпендикулярни една на друга плоскости. Външните ъгли се оформят, като се нанесе шпакловка първо от едната страна, а после се прави окончателно изравняване от другата страна с обикновена шпакла. С помощта на либела можете да проверите дали стените и ъглите са добили правилна форма. Шлифоването се прави с шлифовъчна пердашка, а за приготвяне на сместа се използва електрическа бормашина със специална приставка.

За да не се получават нежелателни ефекти, е добре довършителните работи да се извършват по предварително изготвен проект, в който са заложени вида и марката на материалите, както и последователността и технологията на операциите от снемането на старото покритие до завършването на финишния слой. Разходите зависят от състоянието на стените и изискванията на клиента. При стандартна работа разходните норми на материала, указани от производителя, съответстват на действителните.

Често при ремонтните работи се питаме нужно ли е да отстраняваме старото покритие и ако не – дали то ще е съвместимо с новите материали? Понякога при пребоядисване не се налага сваляне на стария слой, особено ако той е здраво свързан с основата. Съвместимостта на лако-бояджийските материали зависи от природата на свързващото вещество (филмообразувателя). В три таблици сме представили информация, която ще ви бъде полезна за правилно съчетаване на грундове, шпакловки и лако-бояджийски материали според състава им. Така, ако познавате характера на старото покритие, ще можете да изберете подходящите за ремонта продукти.
W123 - специалист
А я таман е подхваната темата за грундовете.
Абе пичове,какво има в тези грудове.На една позната й обясних как да го използва преди да боядиса.Ама де да знам че тя ще избере дунапренен валяк.Каза че след час-час и половина валяка се е стопил от грунда и по-точно дунапрена.Аз лчино й го разредих така че отпада възможността да е ползвала концентрат.Вкъщи имах едно малко старо валяче и пробвах понеже мислих че се базика.Наистина се скапва.До сега съм използвал само дългокосмести валяци и никога не съм имал такава случка и ми стори много странно.
Някой има ли идея за какво става въпрос.Грунда е Борогрунд.
ribnikolaevi - майстор
Трябва ми грунд за ПДЧ, ако знаете кой е най-подходящия и най-трайно да защитава материала от проникване на вода. Предварително благодаря.
n_a - МАЙСТОРИЩЕ
Answers: 1
ribnikolaevi написа:
Трябва ми грунд за ПДЧ, ако знаете кой е най-подходящия и най-трайно да защитава материала от проникване на вода. Предварително благодаря.
1. Какъв е горният слой на това твое ПДЧ?
2. Какво ще е крайното покритие?
3. Сигурен ли си, че грунд е което ти трябва и защо?
ribnikolaevi - майстор
Не знам как се казва горния слой, обикновен кухненски плот е. За крайното покритие мисля да залепя едно парченце от покритието на изрезката, става въпрос за 10 х 15 мм, но е близо до мивката.
За грунд не съм сигурен, трябва ми някакъв импрегнант, но не знам точно какъв, а темата ми се видя подходяща. Все пак направих и нова - http://www.napravisam.bg/forum/viewtopic.php?t=10138.
Ако имаш нещо предвид, сподели.
Благодаря.
n_a - МАЙСТОРИЩЕ
Answers: 1
"обикновен кухненски плот" си е водонепроницаем. Определено не ти трябва грунд. Импрегнирай срезовете. С импрегнатор. Лепилото го съобрази с двете контактни повърхности.
ribnikolaevi - майстор
А какъв импрегнатор да избера, проблемът е, че се отлюспи малко парче от покритието при пробата на коритото на мивката. Точно там искам да го обработя с нещо, а вероятно и всички срезове, като тъй или иначе съм се хванал ...
n_a - МАЙСТОРИЩЕ
Answers: 1
:lol: :lol: :lol: И лакът за нокти на жената би свършил работа.
  • 1
  • 2

Тема "Грундиране, същност на грундиране" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: