Съвети от майстори за майстори. Полезни проспособления и инструменти.
teo
Здравейте! Дайте ми малко напътствия как да се зида и по-точно как се захваща преградна стена на коридор за страничните му стени? Искам да си преместя вратата, за да си скъся коридора. Предварително Ви благодаря.
PIP - майстор
Ако държиш да зидаш стената с тухли ще е достатъчно да почистиш двете странични стени до тухла където ще се съединяват зидовете и си зидаш. Цимента ще е достатъчен след като е само преградна стена.
Друг вариант е да купиш няколко греди 10на5см, винтове и дюбели и да си сковеш една преградна скара. Слагаш гипсов картон от едната страна, пълниш с вата, затваряш пак с гипсов картон, викаш някой да шпаклова като хората, боядисваш и си готов. Ако ще окачваш нещо на нея може да предвидиш вътрешни ребра там където мислиш че ще са нужни винтове за по-здраво. Няма къртене на стени, таван и под. Чиста работа.
teo
PIP, благодаря за отговора, но на тази преградна стена 6те имам и врата. Трябва ли да изкъртя от стените през тухла за да вържа тухлите? И да подсилвам ли варовия разтвор с цимент? А пък и тази преградна стена няма да е под прав ъгъл към другите две. Някакви дюбели трябва ли да се слагат?
Kinley - напреднал
Не ти трябват дюбели, но за успокоение може да вкараш няколко парчета арматурно желязо ф6-ф8 в старата и новата стена. Направи както ти казаха преди мен.
PIP - майстор
Аз лично не бих къртил тухли, но имай предвид че не съм строител, така че мога да греша. В моята работа ми се налага от време на време да зидам единствено с единични тухли и за целта ползвам само цимент и пясък и специална течност за по ‘мазна’ работа, която помага и против мръзнене. С вар не съм се занимавал досега и за това споменах цимент, предполагам и варта ще свърши работа. То зависи и какви тухли ще ползваш, ако ползваш ютонг ще ти трябват от ‘неговите’ лепила. Варианта с арматурата дето Kinley предложи ще те застрахова допълнително.
Относно дървената скара и гипсокартон - тя със сигурност може да се направи под ъгъл и да съдържа врата. Дори само заради вратата аз бих предпочел тоя вариант – ако я укрепиш добре в стените, тавана и пода няма да мръдне и ще носи пантите без проблеми.
Въпроса с дюбелите не го разбрах. Ако ползваш тухли не виждам къде ще ти трябват освен за да хванеш касата на вратата за зида. Виж ако избереш дървената скара ще ти трябват за да фиксираш гредите за тухлените стени, пода и тавана.
gladiatormaximus - специалист
ако зидаш с тухли е достатъчно да ки закамиш, ако си с итонг най добре остави на места луфтове покрай стените и когато иззидаш ги пръсни със пяна (за дограма) - така ще укрепиш не само новата стена но и коридора :o

Тема "Зидане на стеничка" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: