Съвети от майстори за майстори. Полезни проспособления и инструменти.
MeanMachine - напреднал
:arrow: http://www.pvc-dograma.bg
„Какво следва да знаете за проблема с конденза“

„Конденз“ е наличието на влага, която замъглява целия прозорец или по-голямата част от прозорците са заскрежени, както на стъклопакетите така и на касата и крилото на дограмата.Наличиета на леко замъгляване в ъглите на стъклопакета в помещението не трябва да ви смущава.Това не е конденз.
Виновникът за всичко това са прекомерното количество водни пари.Водата, водните пари или влагата са един от невидимите компоненти на въздуха.Тази влага се опитва да премине към по-сух въздух, тъй като последния има по-ниско налягане на парите.С други думи по-високото налягане на водните пари във влажния въздух изтиква влагата към по-сухи области или участъци.В студеното време въздухът навън е по-сух отколкото вътре в отопляемото помещение.Това което става при тая ситуация е, че влагата се изтиква навън.И видимия белег за това е образувалите се леки замъглявания по стъклата на прозорците: влагата влиза в допир със студената повърхност на прозореца, но не може да излезе през стъклото.
„Непроницаемата“ конструкция на съвременните сгради, т.е. тяхната много добра изолация улавя влагата от въздуха по различни начини.Много видове лакови покрития, бои, фаянс, изолации, които днес все по-широко се използват в строителството, са влагоустойчиви.Така образувалата се в кухнята, пералното помещение, в банята или от човешко тяло влага(както и влагата която се отделя от телата на котки, кучета и други домашни любимци)не може лесно да намери излаз навън.Изолационните и други строителни материали, чието предназначение е да не пропускат студения въздух отвън, задържат още повече влагата вътре, като така повишават нивото на влажността във вашия дом. Винаги е добре да знаем кои са причините за наличието на прекомерна влага и от там замъгляване на стъклопакетите.Контролирайте степента на относителна влажност във вашия дом.Нека уточним какво разбираме под „относителна влажност“, това е процентното отношение на влажността на въздуха спрямо пълното му насищане.Когато въздуха не може да поеме повече влага се казва че той е наситен(например, ако навън вали дъжд или сняг, относителната влажност навъздуха ще бъде 100%).Съществува максимално безопасна влажност – тя е при темп.21,1 градуса на въздуха в затворено помещение.При по-високи стайни температури ще са необходими по-ниски нива на влажност.

Откъде идва влагата?

Човешкото дишане при едно четиричленно семейство добавя 0.275 литра вода въввъздуха на всеки един час, готвенето на три ястия дневно носи още 2-2.75 литра, къпане в банята – още 0,275.Всъщност всяко действие, в което участва водата(миене на чинии, чистене на подовете, пране)вкарва вода във въздуха. Истината е, че в дома на едно четиричленно семейство, за една седмица във въздуха постъпват над 68 литра вода!

Как можем да намалим вътрешната относителна влажност през зимата?

Има поне две неща, които можете да направите, за да намалите вътрешната относителна влажност през зимата:
1.Контролирайте източниците на влага.Отвеждайте влагата от газовите печки и котлони,сушилни и др.навън.Използвайте в кухнята аспиратори, а в банята-вентилатори.
2.Проветрявайте дома си.Външния въздух обикновено съдържа по-малко водни пари, той ще разреди влажността на въздуха в стаята.В старите къщи това става от само себе си поради постоянния приток на външния въздух в стаята(липса на добра изолаця).Но в новите, по-добре изолирани къщи, единствения начин външния въздух да влезе вътре е чрез проветряване.
При избор на климатична инсталация трябва да се вземе под внимание необходимостта от клапа за въздухообмен.

Могат ли пердетата и щорите да предизвикат оросяване?

Пердетата и външните щори могат да допринесат за намаляване на проблема.Защо е така? Спуснатите пердета ограничават достъпа на топлия стаен въздух до стъклата от вътре на помещението, а спуснатите външни щори намаляват достъпа на студения външен въздухдо външната страна на стъклото.По тази причина по-вероятно е да не се получава оросяване на стъклата.

Защо оросяването се забелязва първо по прозорците?

Оросяването се забелязва първо по остъклените части, защото те обикновено имат най-ниска температура от всички видими повърхности по фасадата на сградата.Той се появява и по т.нар.“топлинни мостове“ - видими метални части, стоманобетонни греди и колони.

Влагата може ли да премине през стената?

Това се случва вследствие на силата, наречена „налягане на парите“.Влагата в мокрия въздух се опитва да премине в сухия, за да се изравни нивото на влажност.Това движение е независимо от движението на самия въздух.През зимата въздухът вътре е значително по-влажен от студения въздух отвън.И така“налягането на парите“ или изравнителния процес принуждава вътрешната влага да премине през бетон, дърво, мазилка и тухли в посока навън.

От посоченото до тук следва че произведената от нас дограма не е причина за възникването на оросяване по стъклата, а по-скоро за симптом за наличие на прекалено голяма влага във Вашия дом.И затова нашата гледна точка винаги е била да не даваме гаранция свързана с това оросяване.

:rock: http://pvc-dograma.bg/staklopaket.html :idea: повече инфо Стъклопакети

Надявам се да съм успял да помогна на някой с инфото на което попаднах за PVC, докато имах проблеми с дограмата и се налагаше да я сменям :heart:
tomny - специалист
По въпроса за пердета и щори, обаче, моите наблюдения са точно обратни на твърдението в статията - в стария апартамент наличието на щори силно увеличаваше влагата по стъклото. За две седмици така мухлясаха, че ги махнах. Тогава имаше и периоди, когато прозорците бяха чисти, преди махането бяха непрекъснато изпотени. Тази влага беше и една от причините да се махнем от там.
ArturDent - Почти Безобиден
MeanMachine написа:
например, ако навън вали дъжд или сняг, относителната влажност навъздуха ще бъде 100%).
Ха-ха!

MeanMachine написа:
Съществува максимално безопасна влажност – тя е при темп.21,1 градуса на въздуха в затворено помещение.
Какво каза?

MeanMachine написа:
При по-високи стайни температури ще са необходими по-ниски нива на влажност.
Ъъъъъъъ?

MeanMachine написа:
Как можем да намалим вътрешната относителна влажност през зимата?
Що само през зимата?

MeanMachine написа:
Но в новите, по-добре изолирани къщи, единствения начин външния въздух да влезе вътре е чрез проветряване.
Тъй ли ?



Можеш просто да прочетеш за точка на оросяване, абсолютна и относителна влажност и да ни спестиш рекламата на сайта си!
MeanMachine - напреднал
ArturDent написа:
MeanMachine написа:
например, ако навън вали дъжд или сняг, относителната влажност навъздуха ще бъде 100%).
Ха-ха!

MeanMachine написа:
Съществува максимално безопасна влажност – тя е при темп.21,1 градуса на въздуха в затворено помещение.
Какво каза?

MeanMachine написа:
При по-високи стайни температури ще са необходими по-ниски нива на влажност.
Ъъъъъъъ?

MeanMachine написа:
Как можем да намалим вътрешната относителна влажност през зимата?
Що само през зимата?

MeanMachine написа:
Но в новите, по-добре изолирани къщи, единствения начин външния въздух да влезе вътре е чрез проветряване.
Тъй ли ?



Можеш просто да прочетеш за точка на оросяване, абсолютна и относителна влажност и да ни спестиш рекламата на сайта си!
Първо това не е от сайта който си въобразяваш че е мой и рекламирам, хареса ми статията им за стъклопакетите и за това сложих линк, а за конденза ми се стори интересен матеряла (който не е от http://www.pvc-dograma.bg просто го имам запазено като инфо на PC-то) като за тема понеже доста хора сигурно се сблъскват с този проблем и го постнах!
8180 - майстор
MeanMachine,
Добре дошъл тук!
Нямам засега съмнения в добрите ти намерения в настоящата тема, но вярвам ще се съгласиш, че твоят подчертан интерес към горното инфо НЕ Е достатъчно условие за неговата 100% вярност.

Съгласен със забележките на Артър - визират съществени неточности в изложеното.
По въпроса за пердета и щори, според мен, нещата са по-сложни.
По принцип и двете преграждат (температурно) прозореца спрямо средата - вътрешни пердета и щори правят прозореца по-студен, а външните щори - по-топъл. Всички те спомагат топлосъхранението.
Понеже и пердета, и щори не са преграда срещу проникване на влагата, бих посочил очакваната тенденцията:
Вътрешните прегради увеличават вероятността от конденз по прозорците, а външните я намаляват при прочие равни условия.

Естествено, нищо лично - интелигентно съставен материал. Просто леко (на места повече) "издиша" спрямо актуалното ниво на Форума ни.
MeanMachine - напреднал
Оки доки, не съм спец 8-[ просто покрай дограма която подменях попаднах на разни матерялчета и ми се сториха интересни за хора като мен :) а хора като вас ще си казват мнението и ще поправят грешките на не до толкова разбирачите :)

P.S. Ще съм благодарен ако ти попадне някъкво матерялче за PVC което да е по-правилно от това и да го постнеш с удоволствие ще го прочета и сейвна в архивчето :) :partyman:

Тема "PVC дограма / „Какво следва да знаете за проблема с конденза" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: