• 1
  • 2
Съвети от майстори за майстори. Полезни проспособления и инструменти.
zack - специалист
Привет,
Имам следното питане. В стария апартамент мазилката е в прилично състояние - варова мазилка около 2-3 см. дебела.
Чудя се с какво да я покрия - мазилка и шпакловка, или направо шпакловка? Стените са прилично прави. Имате по 1-3 мм. неравности,
поне така показва дългия нивелир. Което не ми е никакъв проблем. В момента има някакво покритие, което не мога да го определя какво е.
Но не е боя. Мислех си да ги грундирам и след това различни хора ми препоръчаха различни варианти:
- да се шпакловат с нещо гипсово, или да измажат леко с кнауф ротбанд и шпакловат;
- да се минат с лепило за топлоизолация, или нещо подобно и след това да се шпакловат;
- да се сложи мрежа и да се измажат пак отгоре и т.н.

Не искам да слагам вароциментова мазилка отгоре, защото няма да хване добре, поне така си мисля.

Нещо такова е в момента. Мога да направя и по-детайлна снимка да се види покритието и мазилката?

Изображение

Тоя контакт в средата, както и останалите в апартамента не искам да ги коментирам :? :mrgreen:
Поставен е на мисля над 1.50 височина в срадата на стената :mrgreen:

Изображение
n_a - МАЙСТОРИЩЕ
Answers: 1
Постна боя от ено време.
:-D Тук идва веселото. Това се мие. С много търкане и доста вода
zack - специалист
А с телена четка не мога ли да е махна? Пробвах, лесно става. :drinkers:
n_a - МАЙСТОРИЩЕ
Answers: 1
След четката трябва да измиеш.
Постилаш подовете с найлон, покрай стените нареждаш кърпи да попиват стеченото и така.
Ако не ти се диша прахоляка от стъргането, става и само с миене
п.с. Ето от едно друго място "Най-неприятно и трудоемко беше махането на постната боя, за която едни приятел докато сваляше с телена четка каза: “На твое място и аз не бих правил това”. Пробвахме с измиване, с шкурка, но най-ефективно беше с теленета четка. На местата наводнявани някога от горния етаж мазилката падаше лесно за това там изкъртих всичко до здрава основа."
Ако ще те успокои, да кажа, че по-трудно се маха латекс върху мазилка, а направо невъзможно е блажна боя от стена. Но е един път в живота :cool:
zack - специалист
Имаше стара боя на места в кухнята и наистина, решихме да махнем цялата мазилка под нея и да я направим отново :mrgreen:
Няма махане тая гад. Та сега е до тухла там. Ама в стаите май ще мина с четка и миене :drinkers:

Относно мазилакта/шпакловката върху нея, с какво да я направя, за да стане по-здраво? :partyman:
GalinBelos - специалист
Гледам че си подготвил трасета за кабелите . Само да те предупредя , че върху комин кабели не се прекарват . Най-лесно се избягва комина като пуснеш кабелите по тавана около него .
nikolov333 - майстор
Първо огледай стените за финни пукнатини, защото са много чести при старата мазилка и винаги "избиват" след шпакловката на гипса, което е неприятно, като стигнеш до боя.. Даже и стъкло фибърна мрежа с теракол с фибри не помага при това..
zack - специалист
Комините не се използват, затова го направих така. Другия вариант е там да минат през окачения таван, но нали мостовия кабел трябва да е в мазилката?
nikolovvd - майстор
Посната боя (винервайс) се маха като се напръска с вода и с шпакла се сваря на "юфка", ако има гипсова шпакловка отдолу, но ако директно е пръскано с машина върху варовата мазилка стената стои като изхабена едра шкурка, а махането е излишен труд.
Най-добре ще е да се грундира и да се сложи шпаклонка или вътрешна топлоизолация с вата и гипскартон.
Като гледам шарките стил 70-те години, няма да е зле с почукване да се локализират местата с подкожушена мазилка, защото за толкова години все някъде е минала вода и може би се рони. На времето не са слагали цимент във варовия разтвор.
zack - специалист
Ясно! :drinkers: Където бие на кухо, внимателно свалям мазилката и правя нова. След това грундираме и шпакловаме :drinkers:
На местата, където сваля мазилката, може ли новата да е гипсова?
  • 1
  • 2

Тема "Шпакловка върху стара мазилка" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: