Съвети от майстори за майстори. Полезни проспособления и инструменти.
sabuke777 - напреднал
Може ли да лакирам дюшаме с яхтен лак?Чувам различни мнения - едни казват може, а други, че не е хубаво, защото яхтеният лак е мек.....
Друго - дюшамето е ново т.е. сега е слагано та въпросът ми е - преди да се лакира трябва ли да се безира?
И още нещо- ако лакирам с яхтен лак, какъв да избера? Предложете ми марка и какъв да е.
hygro - майстор
Има огромно разнообразие от лакове, специално предназначени за дървени подови настилки, които са оптически добри, трайни, износоустойчиви, екологични и т.н. Каква е причината да искаш да използваш някакъв друг вид, а не подходящия за целта?
georgiarg - специалист
Колегата hygro е прав има специални лакове за дървени подове, които са в пъти по-добри от яхтения лак. Според мен преди да лакираш проучи видовете лакове.
XS09 - напреднал
Няма нужда да се безиросва освен ако ти не искаш това. Обикновено не се прави ако се предвижда циклене и лакиране нататаък.

За лакирането, досега съм ползвал яхтен (океан се казваше - български) и нитроцелулозен двукомпонентен български.

Двата нямат нищо общо - яхтения е да си лакираш мебелите, определено нещо по което не ходиш. Нитроцелулозния е добър избор - става доста твърд и труден за драскане, обтяга сепри съхненето и прави добър гланц. Има един проблем обаче - отровен е и полагането му става с най-високото ниво средства за дихателна защита. По същата причина няма и да намериш майстор да ти го направи въпреки че няма никакъв майсторлък или тнкости при полагането.
georgiarg - специалист
Аз използвах италиански лак на водна основа, който нямаше никаква миризма и като качества е по-добър от двукомпонентния.
sabuke777 - напреднал
Разбрах, че няма много привърженици на яхтения лак..... в такъв случай какво ще ми препоръчате?
XS09 - напреднал
georgiarg написа:
Аз използвах италиански лак на водна основа, който нямаше никаква миризма и като качества е по-добър от двукомпонентния.
Изобщо не може да става никакво сравнение между двукомпоненетен (с втвътрдител) нитроцелулозен и който и да е водоразтворим.
Нитроцелулозния прави твърдо гланцово покритие като обира и дребните пори на паркета.

Досега всичките водоразтворими с които съм работил. Т.е. един на Бона беше уж за гланц, някакво подобие на гланц постигнах на 4-тото нанасяне.
След като разлях някаква напитка върху него паркета ми отдолу не побеля, ама имаше разлика.
А цената и разхода му са съществени и ефекта който постигнах не беше този който желаех.
По правило водоразтворимите проникват надълбоко, а нитроцелулозните - не. При последващо циклене, последните са по-трудни за махане и гълтат доста шкурки.
За ефекта обаче, ако се търси гланц и водонепроницаемост твърдо гласувам за по-евтиния (но и по-вредния) вариант с нитроцелулозния.
georgiarg - специалист
Аз от моя съм доволен. А този който използвах е сатен т.е. след като изсъхне не лъска.

Тема "Лакиране на дюшаме с яхтен лак" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: