• 1
  • 11
  • 12
  • 13
  • 14
  • 15
  • 25
Съвети за начинаещи готвачи.
Mega - специалист
... Млади са още на 4-5 дни. Сега ги сложих в хладилника, като се вдигне мъглата пак навън. За сега нямам плесен и други отклонения. ;)
a_anastassov - специалист
Mega написа:
... Млади са още на 4-5 дни. Сега ги сложих в хладилника, като се вдигне мъглата пак навън. За сега нямам плесен и други отклонения. ;)
Явно искаш да избегнеш нашата "помощ". Дори и да са "млади" на скарата стават перфектно. :partyman:
Stefan_62 - майстор
valentor написа:
Първо си правя следният разтвор, за обем половин литър :
40 грама сол-готварска
10 грама захар
50 грама ракия/водка/виски/спирт-абе кой както иска да го разбира
останалото , до половин литър, допълнено с хубава трапезна вода/по избор/
Месцето се залива с разтвора, и така стои 24-до 36 часа.
Изважда се и на канапчето..
Не знам какво толкова и харесвате на тази рецепта, но аз останах разочарован. Едно, че рибиците плесенясаха и второ тази вечер ги пробвах и честно казано пълна безвкусица. За спирта и захарта добре, но солта иде малко, явно трябва да се увеличи като грамаж . Друго си е класическият начин /да престоят заринати в сол/, там грещка няма. Утре мисля да ги преработя на ново, но този път заринати в сол поне за 24ч., че не ми се изхвърлат 15-на лв. на вятър :lol:. Другият вариянт е да ги мятам на скарата :lol:
Mega - специалист
Аз правих и заринати в сол, след това заминаха в боклука, не можеха да се хапнат от сол. За тези по рецептата на колегата ще имам отзиви след 4-5 дни. Тези, които са без нищо ми се виждат леко зеленки вече ;(
big_death - специалист
В сол когато се поставят не бива да превишават 24-48 часа , в противен случай после се обезсоляват ! Аз специално я правя като престои 24 часа , после червен пипер и чубрица, и малко чер пипер на вкус и на проветливо място (но не на терасата която е остъклена !) .След седмица почваш да режеш и дегостираш ! [-(
Stefan_62 - майстор
big_death написа:
В сол когато се поставят не бива да превишават 24-48 часа , в противен случай после се обезсоляват ! Аз специално я правя като престои 24 часа , после червен пипер и чубрица, и малко чер пипер на вкус и на проветливо място (но не на терасата която е остъклена !) .След седмица почваш да режеш и дегостираш ! [-(
Абе и аз така ги правя, но реших да пробвам и тази рецепта и както писах по-горе отанах разочарован. Днес ги поостъргах от подправките измих ги с вода и сега киснат в сол до утре, да се надявам, че след това ще станат за ядене. Иначе кучето ще се облажи доста по време на пости :lol:
Todor - специалист
Stefan_62 написа:
valentor написа:
Първо си правя следният разтвор, за обем половин литър :
40 грама сол-готварска
10 грама захар
50 грама ракия/водка/виски/спирт-абе кой както иска да го разбира
останалото , до половин литър, допълнено с хубава трапезна вода/по избор/
Месцето се залива с разтвора, и така стои 24-до 36 часа.
Изважда се и на канапчето..
Не знам какво толкова и харесвате на тази рецепта, но аз останах разочарован. Едно, че рибиците плесенясаха и второ тази вечер ги пробвах и честно казано пълна безвкусица. За спирта и захарта добре, но солта иде малко, явно трябва да се увеличи като грамаж . Друго си е класическият начин /да престоят заринати в сол/, там грещка няма. Утре мисля да ги преработя на ново, но този път заринати в сол поне за 24ч., че не ми се изхвърлат 15-на лв. на вятър :lol:. Другият вариянт е да ги мятам на скарата :lol:
Направих по тази рецепта, но телешко и станаха супер. Следващият път мисля да завиша солта, че и на мен ми е безсолно. Държах ги в саламурата 48 ч. после висяха няколко часа да се оцедят след което в подправките. Ползвах чимен, лют червен пипер, черен, чубрица и мащерка. Суших ги в стая която не ползвам и е денонощно отворено.
Stefan_62 - майстор
Todor написа:
Направих по тази рецепта, но телешко и станаха супер. Следващият път мисля да завиша солта, че и на мен ми е безсолно. Държах ги в саламурата 48 ч. после висяха няколко часа да се оцедят след което в подправките. Ползвах чимен, лют червен пипер, черен, чубрица и мащерка. Суших ги в стая която не ползвам и е денонощно отворено.
Всичко е добре, но при мен не се получи желаният ефект :? и както казах ги преработих, дано да се оправят :shock: , явно солта наистина е малко. Ще рискувам още веднъж, но този път ще завиша солта поне тройно. :lol:
Tisho - специалист
Мисля,че проблема не е толкова в солта,а в топлото време.Миналата година по рецептата на valentor заредих 3 пъти свинско,и 2 пъти пилешко. Мога да ви кажа,че не мисля вече да ги правя по някакъв различен начин,наистина солта може да се завиши малко,аз слагам 70гр. но и от сол до сол също има разлика.Тази година заради това топло време още ме е страх да правя,а както го дават все едни положителни температури,май ще е чак към януари :-D .
Stefan_62 - майстор
Tisho написа:
Мисля,че проблема не е толкова в солта,а в топлото време.Миналата година по рецептата на valentor заредих 3 пъти свинско,и 2 пъти пилешко. Мога да ви кажа,че не мисля вече да ги правя по някакъв различен начин,наистина солта може да се завиши малко,аз слагам 70гр. но и от сол до сол също има разлика.Тази година заради това топло време още ме е страх да правя,а както го дават все едни положителни температури,май ще е чак към януари :-D .
Да ама другата рибица която я държах зарината в сол 24ч. си стана перфектн и вече си мезя от нея :lol: , а са правени по едно и също време. То е ясно, че и температурата си оказва влияние в студеното всичко става, но месото си иска солчица за да стане, а при тези 80гр. на кило и косур месо си е нищо. :lol:
  • 1
  • 11
  • 12
  • 13
  • 14
  • 15
  • 25

Тема "Въпрос за суджук, луканка" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: