Съвети за начинаещи готвачи.
В къщи майка ми се занимава предимно със зимнината, аз само помагам :) нашата салата правим със скумрия или речна риба, само че не слагаме грах и царевица и като цяло не мерим продуктите, а сипваме на око
filmatoplo - майстор
Как се приготвя сафрид в бурканчета с дафинов лист и бахар , за държан 24 часа в саламура знам , но по спомен съм ял сафрид който беше като пържен в бурканчетата -тази рецепта ми трябва. :?
bycec - специалист
filmatoplo написа:
за държан 24 часа в саламура знам , но по спомен съм ял сафрид който беше като пържен в бурканчетата -тази рецепта ми трябва. :?
Да не се бъркаш заради олиото, което се налива за да ограничи достъпа на кислород до матряла. А между кисненото в саламура се кисне и в оцет......
onkelabg - специалист
Моята консерва се развали... :axe: ебахти кашмера.Уж всичко спазих/не ми е за пьрви пьт :? / ама от 8 буркана. 6 бумбаш след 1месец.Добре,че 2 бур-изядох,с ракиика та да не ме е яд :partyman: .
Всичко по-реда си направих,кипнах ги /20-30м/ за капачка... :idea: но уви :toimonster: .Нови винтови капачки купих,дали да е от тях,или вьздух/имаше/поне това видях-но откьде ...като ги сварих ги обьрнах с капачките надолу :butthead: .


пп-А на; Дунава; живея и те...оплесках работата :fluch: :datz: :headbash: :jg:
filmatoplo - майстор
Виж дали не си ползвал някоя вносна съставка , сол,оцет,лютеница :? А моя Сафрид -се пържи предварително, после в буркана се залива в предварително варена и изтинала марина , после след затваряне на капачките се вари за тях.
onkelabg - специалист
Може и от това да го е.. :? За напред ще мисля преди да започна да слагам..или ще изчакам да стане по-студено за да се разиграе хищника/щуката/ по-Дунава.
radius - майстор
Да споделя какво сътворих днес. Понеже има чернокоп и реших да мариновам. Стандартната рецепта:
Киснене в солена вода ( теста с изплуващото яйце) 24ч., киснене в оцет 12ч., подсушаване, и редене с подправки по вкус- ч.пипер, бахар, даф. лист, копър в моя случай. Заливане с препечено олио и изкарване на въздуха между рибите.
Вече ми текат лигите, а трябва поне 10 дни да минат. Чудя се колко ли ще трае, да не вземе да се развали след 2 седмици. И друг път съм правил, но сега е малко повече и няма да свърши бързо.
Прикачен файл:
IMG38131.jpg
Прикачен файл:
IMG38151.jpg
Прикачен файл:
IMG38161.jpg
kuger - майстор
Така си го правя и аз, но без копър. Запържвам в олиото 1-2 филийки хляб до оранжево, охлаждам и заливам.
Така правя и белевица, но тази година оплесках нещата. След оцета забавих с 5-6 часа останалата част от процедурата, и рибката замириса. Отиде за махленските котки.
При вас чернокопа на каква цена е? В Бургас е на 6 лв.

И тъй като темата е за салата Ропотамо, правя една, която ми я предложиха за Ропотамо. Салатата е без риба, но ще стане, мисля, и с рибка. Ако има мераклии ще я пусна.
onkelabg - специалист
Епа дай де.... :drinkers: има кво да се пие...с това мезе. :yawinkle:
kuger - майстор
Давам, що да не давам :-D

Салата "Ропотамо" - постна

1,5 кг. бял боб, сварен
1 кг. моркови, сварени, нарязани на малки кубчета
2-3 буркана мариновани краставички, нарязани като морковите
5 кг. червена капия печена, белена, нарязана на лентички /жулиени/
1,5 кг изварени домати /сгъстени/, аз слагам същото количество кетчуп, с него става по-
1 буркан стерилизиран грах
Чесън, скилиди по 2-3 на буркан

Марината
0,7 л. олио
0,25 кг захар
0,3 л. оцет 6% винен
3-4 с.л. сол /на вкус/
1 пак.кимион млян /около 10 гр./
Маринатата се загрява леко до разтваряне на продуктите, изчаква се да изстине

Всичко се смесва в голям съд и се дегустира с чашка ракия :)
Пълни се в бурканчета, буркани, кой както желае.
Стерилизира се 20-25 минути
Да ви е сладко!

Мисля да пробвам със запържена или маринована предварително рибка.

Тема "Консерва,,Ропотамо"" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: