• 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 18
Съвети за начинаещи готвачи.
Теди - специалист
За различните видове ракии, различно време е престоя в буре. Да, не е предвидено от закона за да може определени кръгове да прибират парите. Да се чуди човек как сме оцелявали без липсата на Винпром-а хилядолетия преди. :finga:
Leon - специалист
... хилядолетия?

:lol:
Теди - специалист
Хората имам предвид. :wink:
Andri01 - майстор
Трудно! Знайш ли какво е да ядеш само кашкавал и печено агнешко,без каквато и да е ракийка или винце? Ама така беше преди 9-ти,в шумата. По къшлите и мелниците няма много питиета / да не говорим за уй-скито/. :goodman:
Mega - специалист
valentor, Хем си прав, хем не си изцяло прав. Първо, ако вариш на колона, лоши алкохоли няма, или няма почти никакви. Тоест сведени са до нищожност. Второ освен дъбово буре има и акациево, за ракия де. За вино само дъб. Та според зависи, при мен отлежава три месеца и става перфектна. Друг е въпроса с бурето. Тоест, колкото ти е по-старо бурето, толкова повече трябва да отлежава.

Това, което ми каза един много жилав старец на 93 години при казана бе следното:

- Запомни от мен, гроздова отлежава в дъбово буре. Плодова ракия в акация. И още, ако правиш плодова ракия, трябва да вариш, колкото може по-бързо. За гроздовата няма значение.
kuger - майстор
На мен ми е интересно, как я чакате пущината да отлежи? Варя плодова /от сини сливи/, или гроздова /ако има грозде/ октомври и ноември. Тая година само от сливи, чаках я месец с чипс, под тензух, ами вече почти няма :shock:
Теди - специалист
Ако имаш запаси чакаш, ако нямаш като мен, един месец и я подпуках.
kuger - майстор
Теди написа:
Ако имаш запаси чакаш, ако нямаш като мен, един месец и я подпуках.
Запаси? :? Все едно куче да пази салам :-D
crez - майстор
Аз слагам в казана преди затваряне билка "кадънска кълка" другото име е "степен пелин" придава на ракият мек мускатов вкус.
Mega - специалист
kuger, при мен е друго, Октомври-Ноември правя виното, след това залагам за ракия. Декември 12-15-ти варя и отива в буренцето. Там седи, докато изпия ланшната и отлежи, към Март, Април влиза в употрепа. ;)
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 18

Тема "Ракия" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: