Съвети за начинаещи готвачи.
jordanvass - майстор
Ти намери кого да питаш, аз съм един пишман майстор... :lol: За сефте правя. Доколкото знам, домашният ябълков оцет винаги си остава малко мътен, не можеш да го докараш като купешкия. Но да, поизбистри се. Няколко пъти го източвам внимателно с шлаух на 2-3 см от дъното, като внимавам да не го разклащам, та утайката да си остане долу. И стана, доста се избистри. Но както писах и по-горе - цяла година го чаках.
Andri01 - майстор
Е,то и при мене не останало,до 1 година: сааде 525600 минути. Ще изчакам да се избистри и почвам продажбите....цели 2 шишета по 1,5л. :-D
gogo7777 - майстор
jordanvass написа:
gogo7777 написа:
...
Дрън-дрън-ярина.
:?
С обемни проценти е по-сложно и като занимавка и като смятане......ти кво искаш, точни показания ли? Е оцетомер нямам.

ПП.....линка ти е някакъв вирус
Andri01 - майстор
gogo не е вирус:"Едно истинско етимологично проучване:
Ярина е козината на младо яре, понякога се употребява и за остриганото руно на шиле. Ярината се поддавала много трудно на обработка и от нея се правели постелки - неугледни и груби, но много износоустойчиви - козяци /чулове/ или дисаги за магарета и коне..." има и още. И аз го знаех ,само като израз,но се оказа нещо по-друго. Народни нещица. :) :partyman:
jordanvass - майстор
Трябваше да му цитираш края, аз заради него му го пуснах линка - "та празното им бърборене се идентифицирало със звука на простия инструмен за разчепкване на ярина - и ето ти - дрън-дрън-ярина - израз за празнословие, незначителни дрънканици" :lol:
Svetoslavoff1 - майстор
jordanvass написа:
Ти намери кого да питаш, аз съм един пишман майстор... :lol: За сефте правя. Доколкото знам, домашният ябълков оцет винаги си остава малко мътен, не можеш да го докараш като купешкия. Но да, поизбистри се. Няколко пъти го източвам внимателно с шлаух на 2-3 см от дъното, като внимавам да не го разклащам, та утайката да си остане долу. И стана, доста се избистри. Но както писах и по-горе - цяла година го чаках.
За градусите не мога да ти помогна, но от няколко години правя по 2-3 литра и постигам отлична бистрота и цвят!
Направо да ти се допие :) :partyman:
gogo7777 - майстор
До сега да бях му определил и градуса и об.% и киселинноста, ама няма да ти дрънкам повече в темата, макар да се сетих за още два начина :) . Задоволи се с показанията от рецепторите на езика :lol: Язък, че ти търсих и намерих ТОЧНИТЕ формули и начин за процедиране.

Линка не го отварям, щото ме праща на майната си. Инак знам прекрасно историята на израза :lol:
kuger - майстор
Ярината я оставете настрана, кажете нещо по моя проблем , е не точно проблем, мога да го реша по Сталински :-D
Та на въпроса, от две години ми стои в едно бидонче вино. Правено както му е реда, с киселина, дрожди, откаляване. "Виното" е бистро, обаче много приятно ухае на оцет, и на вкус е подобно, но доста слабо киселее.
Въпроса е, как да продължа процеса за превръщане във винен оцет. Не, че ми е чак толкова нужен, просто за спорта, па и за подаряване.
Материала е бистър, с тъмно жълт до бледо кафяв цвят. Няма утайка, няма неприятен мирис. В тоя му вид всеки пияндурник на село ще му се радва :-D , но аз искам да се правя на химик. Чакам рецепти.

Предупреждавам, ако рецептата е грешна, пращам цялата продукция за сметка на пратилия рецептата, естествено за негова сметка :-D :-D
Илчо Илиев - майстор
Здравей Приятелю!
И аз от доста време имах мерак да си направя домашен винен оцет,но все нещо лисваше...де гъба, де вино...
Минала година се наканих и прежалих 10 л вино, дадоха ми гъба и след доста четене из форуми, заредих едно бидонче...
Разбира се аз не спазих почти нищо от препоръките и може би това се отрази на процеса, който се оказа доста дълъг...почти година,но пък стана един оцет....100 октана..
Ся ,те ората бяя писали,че виното тряя се разреди с вода,за да намалее алкохолното съдържание( алкохола е си е консервант и затруднява ферментацията), да се сложи малко захар, хляб,друг оцет...абе все неща които не ми харесаха и аз ги прескочих,и оцет пак стана,но...доста бавно, може би толкова му трябва да си стане,но на мен ми се видя бая...
След доста чакане,като стана оцета, съм му доливал вино доста пъти, като последния път(преди 2 седмици), долях доста...имаше в бидончето към 10 л,а аз долях 5....не знам какво стана,но не се усети да е разреден...
Абе в твоя случай ти трябва само един буркан гъба,е ако има и 1-2 л готов оцет ша стане по-бързо...
Прежалваш някоя подходяща съдинка, наливаш 10л от твойто вино, 2 л вода, гъбата и ако има и оцет, слагаш това на слънце...докато още го има и...чакаш..
След няколко месеца, като стане оцета, доливаш от останалото вино,като го поразреждаш 5/1-5 вино,1 вода..


п.п. Заредих и за ябълков оцет,но все още се чуди на какво да стане, ша падне чакане,но се надявам резултата да е като при винения...
kuger - майстор
Благодаря!
Щеше ми се да мине без гъба, май няма да намеря ....

Тема "Колко градуса е домашният ми оцет?" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: