• 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 102
Съвети за начинаещи готвачи.
Илиян Илиев™ - майстор
Ми аз следвам горе-долу тази технология и за това го бъркам.

Исках да го обливам, но както вече споменах забравих да сложа филтър на канелката и се затисна. За потопяване на шапката също ми е трудно и те така.

Заради прочетеното в книжката сложих метабисулфат и културни дрожди.

Ако стане добро догодина зареждам един тон и те така. Ако не стане, пак 200 кила по друга технология и така докато стане. :wink:
svetliopi44 - Чирак...
Илиане ,какъв бидон използва за 200кг. грозде... интересуват ме литрите,че и аз в Събота ще купувам грозде и бидон и се чудя колко кг. поема литър бидон.???
Илиян Илиев™ - майстор
Бях поръчал 220 литров, но не дойде навреме и се наложи да купя 300 литров.

Сега като гледам как се надигна материала 250 литров щеше да е добре, но 220 ми се струва, че ще е малък.

Имай предвид, че съм отделил чепките на повече от 99 процента, а гроздето го купих като 215 килограма, но на доверие без да съм мерил. С повече от 15 килограма не вярвам да са ме изработили, защото половината село купува от тях и никой не се е оплаквал досега.

Друго което научих и мисля да го направя догодина е: След отделяне на чепките и намачкване да оставя всичко в съда(тук им викат ТИНА на едни големи 300 и нагоре литрови легени, най-голям съм виждал 700 литров, но има и повече предполагам), а чак след пресата да се сложи ширата в бидона(бурето или каквото там човек реши). В моя случай около седмица или малко по-малко.

По тукашни приказки и поверия 100 килограма грозде дават около 70 литра шира, но аз не вярвам да са повече от 60.

Най-вероятно вдругиден ще мога да кажа точните литри шира за 100 килограма грозде и то ако не са ме минали с килата, а и май си зависи и от сорта, но поне ще имаш достатъчен ориентир.
svetliopi44 - Чирак...
Благодаря ти , ще изчакам до събота и ще реша.
Аз понеже за пръв път ще правя с помощ на приятел разбира се и мисля да пробвам с 100-150 кг. че ако не се получи да не ме е яд... :lol: То и булката не е по пиенето такаче ще ми стигне за зимата ако се получи...
Илиян Илиев™ - майстор
144 литра мъст. Още се цеди, но едва ли ще стигне 150 до утре сутринта.

Мързи ме да го минавам втори път на пресата. И без това вече е станало като мастило.
svetliopi44 - Чирак...
Значе кг към лири е към -25% ... такяа ли да го смятам
Илиян Илиев™ - майстор
Горе-долу. В книжката по която правя виното в момента пак се споменава за около 70 процента рандеман.

Но също така се казва, че при бурната ферментация се увеличава обема с една пета.

Така че ако ще слагаш да ферментира всичко заедно както направих аз за 200 килограма ще ти трябва поне 250 литров съд.

Ако ще го пресоваш преди ферментацията пак си смяташ една пета и те така.

Имай предвид, че аз го пресовах само веднъж, а според тукашни приказки и поверия при тройно минаване на преса бих изкарал поне 10 литра повече от тези 200 килограма грозде.
kuzo - специалист
не ли е още рано за виното :Д, смисъл рано е още да се отделя виното от джибрите .... след 21вия ден тогава :Д
svetliopi44 - Чирак...
Сложих виното ,взех 120 кг. Мавруд и бидон 120 л. Мисля ,но не съм го мерил ,че към 70л шира имам ... ама цял ден чепкане грозд по дрозд... добре че имаше помощ... тея с тоновете как се оправят не знам.Чух за някаква машина която го пресова гроздето и маха чепките ... дайте да си я измайсторим и догодина да взимам количество.
Илиян Илиев™ - майстор
Аз го отделих с мрежа. Неръждавейка с дупки 2х2. По този начин половината се намачква. двамата с жената го оронихме за има-няма 2 часа.

Виждал съм такива машинки по магазините, но не съм питал за цената. Чул съм че са цифра. Ако случайно видя пак ще я огледам по-подробно и евентуално ще щракна някоя снимка с телефона.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 102

Тема "Вино" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: