• 1
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
Съвети за начинаещи готвачи.
bobykafe - специалист
Последно нейде четох, че това е и класическата грешка- серпентината трябва да се сгъстява надолу- по този начин по- голямата част е на по- студената вода, която е отдолу. Ама казана е красавец.
emil_v r - майстор
Докато мине през охладителя , добрата ракия е отлежала и годна за пиенье. :evil:

Прикачен файл

DSC09131.JPG
DSC09131.JPG (162.7 KиБ) Видяна 20201 пъти

Прикачен файл

DSC09137.JPG
DSC09137.JPG (112.68 KиБ) Видяна 20201 пъти
Transporterr - специалист
най ме израдва 40 литровата бака :-D
айде дано я намокриш барем :)
boltik - специалист
Браво Емо.Сега започвай да отделяш по-малко за другия казан.От мед.Това сифтето ли е на казанчето?И един съвет.Направи му една барачка да не го вали дъж.И да я направиш по-широка.Казаните по-принцип са с по-два комина.Разбираш ме нали.Всяко начинание след време се изплаща,трябва само да си постоянен.
randori - помощник
Може и да не е точно мястото,ама на други места темите явно не се задълбават.Ей туй съм го правил и лете и зиме.Никаква философия.
Хигро много добре обяснява,но това количество вода,което прочетох нещо
не ми се връзва с долното писание.Който желае пояснения,готов съм.

Изпитана рецепта
за домашна водка

10кг.пшеница или ечемик се поставят в кеневирен (ютен) чувал.Завързва се здраво с канап,така че 2/3 от него да остане празен,за да може да поеме набъбването на зърното.Чувалът се поставя в 100 л.бидон.За първото зареждане се добавят 10 кг.захар и 1 кг.прясна хлебна мая,разтворена в 60 л.вода.Съдът се затваря с капак и се оставя на умерена температура наи-малко 21 дена.След това течността се излива и се дестилира в обикновен казан за ракия,но с много добро охлаждане.Спазват се обикновените правила на процеса изваряване.Чувалът със зърното остава в бидона,които се зарежда втори път като се слагат 10 кг.захар,0,5 кг мая и 60л. вода.След 21 дена и това количество се изварява,бидонът се зарежда трети път.Този път се слагат 10 кг захар,0.250кг.мая и 60 л.вода.При третото варене в казана се поставя и чувалът със зърното.От 1 кг.захар при добра ферментация и спазване правилата за дестилация се получават 0,7л. спирт 55-60 градуса.За да сме сигурни,че е отстранен напълно метиловият алкохол и аминокиселините е добре
да направим преварка на цялото количество,като при варенето посипем отгоре 150г.активен въглен.
Ако желаете водката да стане 40*,Ви препоръчваме рецептата на проф.Димитър Цаков,която е поместена в третото издание на книгата му „Производство на домашни вина и ракии”.умножава се алкохолният градус по литрите (в описания случаи 60*умножено с 21=1260). Получават се градусите на цялото количество водка.Разделят се на желания градус (1260/40=31,5).
От полученото количество се изважда количеството изварена водка (31,5-21=10,5).Полученото число е необходимото количество вода,за да стигне Вашата водка 40*.За предпочитане е водата да
е дестилирана и да се налива бавно с постоянно разбъркване.
НАЗДРАВЕ !!!
hygro - майстор
На зърнени суровини захар не се слага, а се озахарява нишестето им, като се малцуват.

Виж тук:

http://www.rakiyata.com/forum/viewtopic.php?f=7&t=90
randori - помощник
Hygro,благодаря за бързата реакция.Другата информация внимателно
я прочетох.Не знам защо смяташ,че по този начин не може да стане.
Вярно,че си има много тънкости,но и по този начин се получава,даже
както и пишеш на друго място вкусът е "кух",неопределен.
Като се постопли и като я заваря,пращам 1 литър за дегустация
:cool:
Поздрави !
hygro - майстор
Не че не става - само дето зърното става излишно. Дрождите не могат да оползотворяват нишестето и то си отива зян. На този принцип можеш да си приготвиш алкохол и от чист захарен разтвор с добавка на цветарска тор и витамин B12, без да използваш зърно...
Цецо - специалист
От тенджера под налягане и бракуван дестилатор.

Прикачен файл

P1060240_640x480.jpg
P1060240_640x480.jpg (44.14 KиБ) Видяна 17856 пъти
kolev_k - специалист
Стефан написа:
emil_v r написа:
.. Мисля / следователно казанджийствам , да варя у водна баня на варелът на снимката ....
Къде съм аз - къде сте вие ??? :evil:
И същевременно да отделяш метиловия алкохол от етиловия. Допълнително можеш да поставиш и метилоотделител на лулата.



Къде си ти, къде съм аз :lol:
Как се прави/къде се купува метилоотделител?И има ли някакъв тестер за съдържание на метил в ракията?
  • 1
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9

Тема "Домашен казан за ракия?" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: