• 1
  • 2
Съвети за начинаещи готвачи.

консерви

Анкетата завърши на нед сеп 13, 2009 8:42 am

78%
предпочитам да си направя сам
7
Няма гласове
предпочитам тези от супермаркета
22%
не употребявам консерви
2

Общо гласове: 9

siskory - специалист
На скоро си закупих място във вилна зона и заварих в двора едни мн хубави отрупани с плод смокинови дръвчета и тъй като обожавам сладко от смокини (на времето баба ми го правеше страхотно) реших да попитам тук за рецепта за това сладко смисъл съотношение количество смокини към количество зхар вода слага ли се та това ми е въпроса :?: мн ще съм благодарен на всеки отзовал се :)
n_a - МАЙСТОРИЩЕ
Answers: 1
От зелени или от зрели смикини? Какъв е сортът - дребнички?
siskory - специалист
от зрели да едни такива дребнички са но сладки :-D
не знаех че може сладко от зелени смокинки
n_a ти навсякъде се отзоваваш мс мс
n_a - МАЙСТОРИЩЕ
Answers: 1
От зрели не знам. Само от зелени правех. Берат се твърди, челени, малки, но вече оформени. С ръкавици, че сокът разяжда ръцете. оставя се дръжчица 2-3мм . "рецептата ми е за 100-110смокинки. 2 кила захар.
Надучвам с вилица смокинките и в тенджера с вода и шипка син камък - на връхчето на лъжичка, завира. Синия камъл е за да запазят твърдост и цвят. Най-вече заради цвета . инак стават жълти. МНали е сладко от зелени смокини, все пак. Само в първата вода се слага син камък. Като поварт десетина минутки, изливам водата, изплаквам и пак. 6-7 пъти като кипне и сменям водата.
изваждам, отцеждам и леко попивам в кърпа. Завирам сиропа от 3-4 Иалки (кафени) чашки вода и захарта. като се разтопи захарта слагам и лимонтузо. Винаги в сладко се слага и лимонена киселина - птротив озахаряване. Слагам и смикинките. Да поврат и те десетина минути и изключвам. Оставам да си киснат в сиропа. На другия ден пак ги завирам.
Насипвам горещи в бурканчетата (сухи!). Доливам сиропа и затварям горещи. И надолу с главата. Върху суха кърпа, да не се пукат. Така сами се вакумират.
Ми май това е.
От зрели смокини не знам.
siskory - специалист
Мерси, мерси заинтригува ме тази твоя рецепта ще я пробвам но искам и от зрели смокинки да сваря че мн хубо ама незнам съотношението :?
n_a - МАЙСТОРИЩЕ
Answers: 1
Питай Гугъл, питай в готварски форум.... като обмислиш 100 рецепти и ще избереш най-добрата...
Ама че ми се прияде сладолед със нарязани смокинки!
siskory - специалист
n_a просто не знам какво щях да правя без теб а сладолед със смокини обожавам ама ние сме сродни души само затова ще е

а в чичко гугъл успях да намеря тази твоята рецепта ,една дето се вари3-4 дни там по 1час(а не ми се занимава), и още няколко но най ми хареса една за кило смокинки 700гр захар престояват 1 час и се вари до сгъстяване на сока (който сами сипускат)
n_a - МАЙСТОРИЩЕ
Answers: 1
Това със сока който сами си пускат много ми хареса. Шото със сока на смокинята ми гориха кокошия трън.
А "мойта" рецепта.... Ми преди сто лета, като бехме "на море" у Созопол така правехме. То като си "на море" какво друго да правиш, освен по няколко дни да заваяваш сладкото от смокини.
siskory - специалист
ми то на море освен да заваряваш сладко кво да се прави ми др др аааааааа сетих се да правиш доматен сок в шишета :-D др не се сещам :lol:
явно не си ме разбрал правилно не белия сок който пускат дръжките те си изразват измиват ке смокинките и се засипват с захарта и то от водата по тян и те самите пускат не от този който са ти горили кокошия трън :lol: и се варят докато се сгъсти мн сока
BLUEFEN - специалист
абе прави ракия... остави ги тия сладка
  • 1
  • 2

Тема "Въпрос за едни смокинки" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: