Съвети за начинаещи готвачи.
borko-67 - специалист
Да питам! - Как правите солена сланината?
Може ли да дадете някоя рецепта?
Аз примерно я направих така:
Взимам сланината и я измивам.В подходящ съд,наръсвам морска сол.После слагам първия ред сланина и отгоре пак поръсвам със сол.Пак сланина и пак сол докато напълня съда.отгоре затискам с речен камък и покривам.Оставям сланината да озрее и готово.
Когато бях малък си спомням,че дядо ми слагаше отгоре сняг,като се стопи пак сняг и така докато се напълни със саламура.Ама сега няма такива снегове.
Някой слагат и подправки,други праз.
Та интересно ми е кой как я прави?
ebahti - майстор
тури и некоя скилидка чесън м/у редовете :wink:
Justy - майстор
ebahti написа:
тури и некоя скилидка чесън м/у редовете :wink:
Да нямаш предвид Шпекована сланина
ebahti - майстор
варената сланина има друг вкус.....рецептата е точна амааа аз повече от 3-4 мин. не я варя. всъщнос вече и сланина не слагам ама тва е друг въпрос. А чесъна между редовете на обикновената сланина и дава малко аромат,ама и тва е въпрос на вкус
Стефан - майстор
borko-67 написа:
Да питам! - Как правите солена сланината?
...
Аз съм правил по следния начин. Вземам чиста сланина само от гърба. Там е най дебела. Т.е., вземам само тая част, с кожата, като отделям останалото заедно с ципата. Това останалото отива за претопяване на мас и пръжки. Поставям взетото в съд с вода, и оставям на студено за изкисване. След 24 ч нарязвам взетото на подходящи по големина и форма парчета, според съда. На дъното на съда поставям около 2-3 см ситна сол. Нареждам първия ред сланина плътно, и поръсвам с около 2 см ситна сол. И така всеки следващ ред. Затискам с добре измит речен камък. Оставям така приготвеното поне една седмица на външна температура, на открито. Но покрито с тензух. След което допълвам съда с чис и пухкав сняг/ако има/, и прибирам в мазето. След стопяване на снега, допълвам с нов сняг. И така, докато и най-горните парчета сланина се покрият с поне 2-3 см саламура.

След около месец е готова за мезе на виното. Наздраве!
Justy - майстор
ebahti написа:
варената сланина има друг вкус.....рецептата е точна амааа аз повече от 3-4 мин. не я варя. всъщнос вече и сланина не слагам ама тва е друг въпрос. А чесъна между редовете на обикновената сланина и дава малко аромат,ама и тва е въпрос на вкус
Да, забравих да пиша - сланината може и да не се вари в зелева чорба. Тогава и трябва около месец за "узряване" с подправките.
Тази година ще правя експеримент - дебела сланина не се намира на по малко от 6 лв. Във Фантастико има гърди на 6.50 - при това с доста месце. Та ще пробвам да шпековам цици - да видим какво ще излезе :wink:
borko-67 - специалист
А ако няма сняг? - става ли с вода?
Стефан - майстор
Става, ако се превари.
hameleon - специалист
Преди много години ,дядо,бог да го прости слагаше и парченца нацепено на две-три стебло от копър между слоевете сланина.
piron45 - майстор
Сланинката е хубаво нещо, но имайте предвид че тя поема всякакви миризми. Затова не слагайте нещо което после няма да понасяте на мирис.Другото нещо е че ако се слага саламура ще трябва да се изконсумира до пролетта иначе в топлото започва да се лигави.Сухата сланина ако е натъпкана добре в качето само с морска сол може да изкара няколко години или пък ако е в хладилник. Сланината гранясва ако има допир с въздуха и се окислява.

Тема "Сланината" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: