Съвети за начинаещи готвачи.
stiv1961 - майстор
5 кг каракуда
250 мл оцет
400 мл олио
1.5 кг бял боб-ситен
1 буркан грах
1 пакетче замразена царевица
1 буркан кисели краставички
5-6 домата
1 кутия доматено пюре
2 пак.чер пипер на зърна
5-6 моркова нарязани на шайби
1/2 пак.бахар
дафинови листа
1 бутилка домашен доматен сок
сол
В тенджера под налягане сложих лозови пръчки.Отгоре наредих изчистената от перки и глави и нарязана на шайби риба и изсипах сместа от оцет,олио,черния пипер,бахар,дафинов лист,доматения сок,250 мл вода и 2 с.л.сол.
След като тенджерата започна да си свирка засякох 1 час и след това я махнах от котлона.
През това време смесих вече сварения боб с граха,царевицата и доматеното пюре.И се започна:
лъжица от тази смес,лъжица от рибата,малко кисели краставици,малко нарязан домат на филийки....и пак докато се напълни буркана.Отгоре по 1 листо дафинов лист и накрая ги затворих и стелиризирах за 30 мин.
Равносметка:24 бурканчета от лютеница,1 бомбаж :)
bycec - специалист
Консервата става страхотна. Аз използвам карагьоз за целта, който за директна консумация е много костелив, но след обработка в тенджерата костите се стапят. Много важен момент е подреждането на материалите в буркана: трябва да не остава въздух м/у парчетата риба. За тази цел се ползва пюрето, а може и някоя лъжица сос останал от предварителната термична обработка. Аз стерилизирам 1.5-2 часа.
rum_sz - специалист
Дано не мирише на тиня каракудата, :?
5кг на въдица, или помощти средсва ?:-D
filmatoplo - майстор
:prayer: Ние чакаме паламуда да излезе. :) И със скумрия става.
stiv1961 - майстор
С всякаква риба става....и то много вкусно :)
BLUEFEN - специалист
Тая консерва колко бира пие...
stiv1961 - майстор
Много...и вино, и ракия :)
Фло - специалист
При рибата има два вида развала: биологична и химична и докато биологичната развала може да се предотврати със стерилизиране или консерванти то химичната развала си върви и за кратък срок довежда рибата до пълна негодност за употреба като хранителна стойност и биологична активност за човека.
В днешно време,при наличие целогодишно на прясна риба да се консумират рибни консерви е най-малкото грехота към съвременните познания .
stiv1961 - майстор
Ако си мислиш, че от август до сега тези буркани стоят в мазата жестоко се лъжеш.Свършиха точно за двайсе дена.Вървят със всякакво питие.А да ядеш прясна салата,,Ропотамо" и то топла за мен е по-голяма грехота към питието, което консумираш.Наздраве :partyman:
Фло - специалист
Аз говоря по принцип за рибата и консервите от риба и не коментирам специално твоята,държа да отбележа!Предполагам,че много хора не знаят за химичната развала при рибата дори и замразена и затова споделям.

Тема "Консерва,,Ропотамо"" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: