Съвети за начинаещи готвачи.
Чираче - майстор
Може и да има такава тема, но не я открива търсачката. В буркан "Омния" се нареждат плътно възможно по-дребни краставички "Корнишони". Добавя се една супена лъжица сол, две супени лъжици домашна ракия/над 50 градуса/, малко копър, резенче лук, няколко зърна черен пипер. И се допълва до горе с вода. Затваря се с найлонова капачка/може и обикновенна, но не винтова/. Всяка сутрин и вечер се разклаща буркана 4-5 пъти. Поставя се в чиния, или тавичка, защото при ферментация излиза част от сока. След седмица е готов за консумация.
mendi - напреднал
Така и така става съпрос за краставички да си кажа и аз:
Правих ги консервирани и съм доста доволен о тезултата. Мързи ме да описвам пак за това ще копирам описаното от мен в оффроуд форума.
...На края се наканих. Заради мързел сведох рецептите само до две:
Първа - Краставички, жълт лук (1/4 глава), честън (2 -3 скилитки според размера), копър (цветове и стебла), черен пипер и синапено семе, сол (3/4 супена лъжица), захар (1 с.л.) и оцет 60 - 65 мл.
При оцета има варация - едната половина направих с винен, а другата - с ябълков. Също така забелязах че много от оцетите са просто разредена оцетна киселина и оцветител, т.е не са извлечени след ферментация. Аз взех "натурални" на етикетите на които се твърдеше че са получени чрез ферментация. Не знам дали има някакво значение при консервиране.
Втората рецепта съдържа всичко описано в първата, но в добавка има по едно чушле, 2 - 3 дафинови листа и резанчета морков.
По принцип трябваше да ги варя 5 минути но на практика ги варих малко повече (високотемпературния процес се контролира трудно )
Ще ги оставя да отлежат 2 - 3 седмици, после ще пиша за крайния резултат (ако не съм се отровил )
Прилагам снимки от процеса:






Последно редактиран от mendi ; 28-09-14 в 09:23
Така, да дам малко инфо за краставичките ми.
На първо място установих, че не са отровни . Беше ме страх че съм ги преварил но са си хрупкави. Може би съм предобрил с една идеика оцета защото си накиселяват, но като цяло съм доволен от резулата. Чесъна определено си е отдал вкуса и аромата, следващата година ще са само с по една скилитка.
Партидата с чушлетата още не съм я опитвал но като пробвам ще пиша и за нея.
От над 30 буркана само един даде фира (капачката не беше хванала), и то от тези с винтовата капачка. От другите с "пресовата сглобка" имам 100% успеваемост.

Тема "Натурални кисели краставички" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: