• 1
  • 2
Съвети за начинаещи готвачи.
Илчо Илиев - майстор
Най-популярната рецепта за заек...макар,че е малко трудна като изпълнение, струва си... За 5 порции- 1 заек около 1,5 кг.,1 кг балучка(дребен лук), 0,5кг. стар лук, 2 глави чесън,150-200мл олио, 10-12 зрънца чер пипер, супена лъжица червен пипер, супена лъжица сол,няколко листенца дафинов лист,250мл. вино.,0,5кг домати, 2-3 супени лъжици лютеница,2 супени лъжици брашно

Изображение

Заеца се нарязва на 5 порции и се осолява. В тиган се загрява мазнината и се запражва месото, докато побелее, изважда се и се слага в глинен съд/йенска тенджера. В мазнината се запражва дребния лук докато стане прозрачен, изважда се и се слага в съда.В мазнината се запражва едро нарязания стар лук, като стане прозрачен се запражват подправките, след тях брашното, лютеницата,а накрая и доматите.Като се запърже всичко се залива с виното и така приготвената заливка се слага в съда, долива се 250-300 мл. вода, обърква се и се пече на 180-200гр. поне 2-3 ч....трябва да остане на мазнина и да е добре запекано
Изображение

Последната снимка не е много хубава, но съдържанието е супер,е не и за мен де...
Последна промяна от Илчо Илиев на пон мар 25, 2013 11:07 pm, променено общо 1 път.
stiv1961 - майстор
Ммм, апетитно изглежда :partyman: А на съседната снимка в тавата колко зайчета са :)
torbalan - Дървен философ
Като взема следващия зайо-байо, ще я пробвам тая рецепта :)
Илчо Илиев - майстор
Ами...като гледам са поне 2, но доста отдавна е снимано и май беше за един зарезан...,ама това е една друга рецепта и кат стана дума...ай и нея да я опиша...ама нямам убави снимки, сал тая дет си я видял...

Та , друг добър вариант за заешко е в тенджера под налягане...
Транжира се заека и се осолява..
В тендера под налягане се сипва 200-250 мл олио и в него се запражват места до порозовяване ..
Вади се месото и се слага 5-6 скилидки чесън, няколко листенца даф. лист, няколко зърна бахат и чер пипер, трябва леееко да се запържат, по- ароматни стават..
Налива се в тенджерата 0,5л бира и се оставя да заври и да е отлепи от дъното каквото е залепнало(заешкото много залепва)
Връща се месото и се затваря да си се вари.... според възрастта на зайчето, за младо зайче 15-20 мин,но за възрастен и хитър заек...поне 45 мин...
По принцип става и така да се сервира, месото полято със сос, обаче има вариант и с картофи..
За този вариант трябват 2 кила картофи на рязани като за пържене...на жулиен..
Слагат се в подходяща тава и се заливат с бульона от варенето на заека и мааалко вода и сол и се запичат до почти готовност...
Като са почти готови се слага отгоре месото да се позапече и........ се получава ей това-


Изображение
Илчо Илиев - майстор
torbalan написа:
Като взема следващия зайо-байо, ще я пробвам тая рецепта :)
Абе то тя убава става тая манджа, но тряя много помощници или много търпение,че за да се напълни тоя цукал тряя 2 кила балучка...дребен лук,а на мен ми трябва поне 2-3 ч. да го изчистя и всичко се пържи по отделно...абе за да стане като хората ти тряя полвин ден..ама си струва де, дано ти хареса!
Илчо Илиев - майстор
За любителите на заешко, вижте в този форум и други рецепти на колегите-

http://forum.bgrabbit.com/viewforum.php?f=17
torbalan - Дървен философ
Илчо Илиев написа:
torbalan написа:
Като взема следващия зайо-байо, ще я пробвам тая рецепта :)
Абе то тя убава става тая манджа, но тряя много помощници или много търпение,че за да се напълни тоя цукал тряя 2 кила балучка...дребен лук,а на мен ми трябва поне 2-3 ч. да го изчистя и всичко се пържи по отделно...абе за да стане като хората ти тряя полвин ден..ама си струва де, дано ти хареса!

Бърза работа нямам, кога готвя ;)

Аз режа заека на порции предния ден, преди да го готвя и го заливам с червено вино. Нищо, че не е див. :)
Илчо Илиев - майстор
Заешкото е сухо и безвкусно месо и за да стане горе долу за ядене трябва да се маринова и готви в силно ароматна среда и в повечко мазнина и бульон/бира/ вино...
както при сухите риби, така и заека става хубав пушен..
На грил става горе долу добре,но не трябва се чака да изстине....
iivanov - майстор
Илчо,що не вземеш да смениш името на темата.Нещо от сорта на"Хайде на заешкото".Мисля че тук няма такава тема.
Наистина,както казваш на заека месото е постно и определено му трябват някои " интервенции".Любимата ми такава е проста за изпълнение и не изисква време и особени кулинарни знания.
Заека се сварява и обезкостява.Месото се слага да се пържи в олио и към него се прибавят сол и подправки.Аз лично ползвам чубрица и розмарин,но може да се сложи и мащерка,и босилек.Когато месото започне да става"на конци"се прибавя червен пипер.Пържи се толкова,колкото да не загори пипера.
Само да ви предупредя,че това ястие изпива към 2 л бира :drinkers:
iivanov - майстор
И заешко с лапад.
Задушава се месото,лук и моркови,като към края се слага и червен пипер.Залива се с вода и се оставя да ври.Като се посвари месото се слага измития и нарязан лапад и джоджен.Сгъстява се с брашно.

Прикачен файл

20130330_184341.jpg
  • 1
  • 2

Тема "Юруш на заешкото....." | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: