Всичко за озеленяването от домашни цветя до дървета за градината
naskoooo4 - помощник
кажете ми какъв диаметър набивка за водна помпа Вида 4. Набивката не съм е сменял 4-5 години, но от месец започна да ми спира водата. В гърнето (кърцалката) има вода и на ръка като точа тече но от помата не. Причини?
kr1100 - майстор
чет авг 10, 2023 10:16 amnaskoooo4 написа:
кажете ми какъв диаметър набивка за водна помпа Вида 4. Набивката не съм е сменял 4-5 години, но от месец започна да ми спира водата. В гърнето (кърцалката) има вода и на ръка като точа тече но от помата не. Причини?
Не е диаметър а квадратна.
На Вида 1 е 4х4 . Сигурно е 6х6мм., но може и помпата да е със фибърно уплътнение.
Сигурен ли си,че е с набивка ??
Ако тече от уплътнението - набивка / фибър като сложиш ръка под самата помпа - където отдолу е болта за източване ще имаш теч.
Ако е с набивка след самата помпа преди ел. двигателя ще имаш 2 гайки М8 за притягане на фланеца притискаш набивката.
Кърцалка не го разбирам.
Ако пък клапана на засмукващата тръба е набор на помпата - сигурно изпуска . Вади тръбата. "Клапана" е синя пластмасова чашка , развивава се и изпадва самия "клапан" . Ще се види нацепена напукана гума със закрепено на нея Джелязно" нещо служещо за клапан. Може и самата пластмаса върху , която ляга това подобие на клапан , може да е с наранена, износена, нацепена повърхност. Оттам "клапан" изпуска.
За 1" тръба има клапани по 8,50-9 лв. и с резба за тръба и с мъжка резба.
За толкова инфо - толкова .
:partyman:
Последна промяна от kr1100 на пет авг 11, 2023 6:25 pm, променено общо 1 път.
naskoooo4 - помощник
Да наистина набивката е квадратна.Тръбата на помпата е набита още през 1945 г., тя беше 1 1/4 цола, но през 82-83 г. я смених с 1,5 цола и удължих дължината с 2 м., като филтъра е с 4 мм. дупчици. До преди месец работеш часове без да спира водата, но от месец започна да спира ваденето на вода на 1-2 часа работа, а сега спира на 1 - 5 мин. Иначе в чугуненото гърне, където се точи на ръка вода има и след няколко помпене отново тръгва водата, която мотора засмуква.Днес свалих чугуненото гърне и пуснах един канап с завързана гайка и установих, че имам 1,2 м. воден стълб в тръбата.
Клапана е 2 цола чугунен "Т" образен , той не изпуска вода, нито от там взема въздух.
torbalan - Дървен философ
чет авг 10, 2023 8:08 pmkr1100 написа:
...
Сигурен ли си,че е с набивка ??
...
naskoooo4 написа:
...Набивката не съм е сменял 4-5 години...
След, като е сменяна преди 4 - 5 години, очевидно е с набивка.
kr1100 написа:
...
Кърцалка не го разбирам.
...
Ръчна помпа.

kr1100 написа:
....
Ако пък клапана на засмукващата тръба е набор на помпата - сигурно изпуска . Вади тръбата. "Клапана" е синя пластмасова чашка , развивава се и изпадва самия "клапан" . Ще се види нацепена напукана гума със закрепено на нея Джелязно" нещо служещо за клапан. Може и самата пластмаса върху , която ляга това подобие на клапан , може да е с наранена, износена, нацепена повърхност. Оттам "клапан" изпуска.
За 1" тръба има клапани по 8,50-9 лв. и с резба за тръба и с мъжка резба.
...
И съвсем без клапан, като подкачиш вода с ръчната помпа и обезвъздушиш, би трябвало да си работи. Ще изпусне водата, като спреш електрическата. На баща ми помпата изобщо нямаше клапан и на всяко поливане имаше гимнастика - да се подкачи вода с ръчната помпа и да се обезвъдуши видата.
kr1100 - майстор
пет авг 11, 2023 5:17 pmtorbalan написа:
чет авг 10, 2023 8:08 pmkr1100 написа:
Сигурен ли си,че е с набивка ??
...
naskoooo4 написа:
...Набивката не съм е сменял 4-5 години...
След, като е сменяна преди 4 - 5 години, очевидно е с набивка.

И съвсем без клапан, като подкачиш вода с ръчната помпа и обезвъздушиш, би трябвало да си работи. Ще изпусне водата, като спреш електрическата. На баща ми помпата изобщо нямаше клапан и на всяко поливане имаше гимнастика - да се подкачи вода с ръчната помпа и да се обезвъдуши видата.
1. Много малко хора сами си правят ремонт на майстори И не знаят с какво уплътнение е помпата.
Щом сам си е я ремонтирал приемам забележката.
2. Наско в първия си пост не беше оточнил , че е сондаж и си мислех за кладенец и тръба с клапан във водата.
torbalan - Дървен философ
пет авг 11, 2023 6:29 pmkr1100 написа:
...
2. Наско в първия си пост не беше оточнил , че е сондаж и си мислех за кладенец и тръба с клапан във водата.
За какво си мислиш няма никакво значение. Помпата ще си работи чудесно и без обратен клапан.
Просто при пускането има малко хамалогия по подкачване и обезвъздушаване...

Тема "водна помпа" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: