Всичко за озеленяването от домашни цветя до дървета за градината
Stefan_62 - майстор
ivanovbg написа:
Ти си прави каквото искаш, но не давай некомпетентни съвети на другите. На чужд гръб и 100 тояги са малко. Ти ли ще му плащаш лечението ако се наложи?
"ivanovbg" кой както иска така да си пръска зеленчука и да си го консумра, аз от 30 год. се занимавам със зеленчуци и пръскам с препарати /фунгициди и инсектициди/ за да могат да се запазят от болести и вредители. Единственото което правя е да ги накисна за известно време във вода и да ги измия хубаво преди консумация, независимо кага са пръскани, и досега аз и семейството ми сме в отлично здрве и не сме се натровили от това, че сме консумирали плодове и зеленчуци с неизтекъл карантинен срок на препарата. Кажи ти как и с какви препарати пръскаш и консумираш "екологично" / няма такова понятие всичко е политика и измама/ чисти плодове и зеленчуци, че и ние от провинцията да не ядем Чернобилски зеленчуци. И както казах всеки си прави избора сам. :partyman:
ivanovbg - майстор
Ей затова сме на това дередже - не правим нещата както трябва, а ги правим според некомпетентното мнение на някакви идиоти! :evil:
atanasov2004 - специалист
Колеги от опит знам, че има хора доста чувствителни към пестициди. При консумиране на пръскани плодове и зеленчуци получават различни реакции. Това не е за подценяване! Но производители на въпросни препарати са се презастраховали, като са обявили така наречените препарати ТРЕТА ГРУПА, те се ползват от стопани като се пръска с пръскачки от самите хора - не с машини или предпазни средства. Карантинните срокове са завишени от производителя 3 пъти - оглед презастраховане. Спазвате срока и обилно измивайте!
Успех на всички! :)
Stefan_62 - майстор
ivanovbg написа:
а ги правим според некомпетентното мнение на някакви идиоти! :evil:
Е "иванов", всеки има право да си изкаже мнението и всеки си прави избора сам. До колкото чета постовете никой не те е засегнал лично, че да наричаш някого "ИДИОТ" :evil: относно мнението му. Като си толкова компетентен софиянец /предполагам, че и ти се някъде от провинцията/ нищо лично, не давай еднозначни мнения ами обясни как и с какво по-безопасно трябва да се пръска преди консумация на плодове и зеленчуци, и сподели своят опит, че да се научим и ние, а и колегите които сега навлизат в земеделието :? .
bigdragon - майстор
Stefan_62 написа:
ivanovbg написа:
а ги правим според некомпетентното мнение на някакви идиоти! :evil:
........ Като си толкова компетентен софиянец /предполагам, че и ти се някъде от провинцията/ нищо лично, не давай еднозначни мнения ами обясни как и с какво по-безопасно трябва да се пръска преди консумация на плодове и зеленчуци....... .
Той човека го е казал в поста си на тази страница, ама като само пишем.....
ivanovbg написа:
..........В заключение мога да кажа, че системни препарати се ползват когато има достатъчно време да мине карантината до беритба, а след това се ползват само контактни.............
Сега да обясня въпреки, че вече беше казано.
системни препарати - проникват през листата или корените
и се разпространяват в тъканите на цялото растение.
контактни препарати - полепват по растението и само го защитават от неприятелите, не лекуват.
n_a - МАЙСТОРИЩЕ
Answers: 1
ivanovbg написа:
...............
В заключение ...........
..... за да не пръскаш, първо трябва да се научиш да пръскаш.
:partyman:
.
Много добре, даже аз го разбрах
Благодаря!
Stefan_62 - майстор
n_a написа:
ivanovbg написа:
...............
В заключение ...........
..... за да не пръскаш, първо трябва да се научиш да пръскаш.
:partyman:
.
Много добре, даже аз го разбрах
Благодаря!
ИзображениеИзображение
ivanovbg - майстор
Stefan_62 написа:
ivanovbg написа:
а ги правим според некомпетентното мнение на някакви идиоти! :evil:
Е "иванов", всеки има право да си изкаже мнението и всеки си прави избора сам. До колкото чета постовете никой не те е засегнал лично, че да наричаш някого "ИДИОТ" :evil: относно мнението му. Като си толкова компетентен софиянец /предполагам, че и ти се някъде от провинцията/ нищо лично, не давай еднозначни мнения ами обясни как и с какво по-безопасно трябва да се пръска преди консумация на плодове и зеленчуци, и сподели своят опит, че да се научим и ние, а и колегите които сега навлизат в земеделието :? .

Да софиянец съм - чист! Не съм от провинцията, но жената е! и взех една къщичка в нейния роден край. Не казвам. че съм нямал грешки, но....винаги съм се старал нещото с което се занимавам да е с максимум знания.
За идиот не визирам ЛИЧНО, а многото ИДИОТИ в парламента дето ни управляват от парламент и правителство, и...

А колкото за обясненията - ми прочети какво съм писал по горе. Имай в предвид,че голяма част от СИСТЕМНИТЕ препарати не лекуват само с наличието си в растенията, а лекуват с това, че карат растенията да образуват определени химични съединения които убиват съответния микроб, гъба или .... Тези химични съединения вредят на хората и имат период на разпад който зависи от съответния метаболизъм. Метаболизма на растенията зависи от сорт, вид и климат на отглеждане... Затова карантинния период е различен в различните държави/региони независимо, че препарата е един и същ.
В този ред на мисли, карантинния период се определя от хора биолози, химици и ... абе цял институт и мненията на Ганчо са си негови и съвсем не меродавни!

:partyman:
ivanovbg - майстор
n_a написа:
ivanovbg написа:
...............
В заключение ...........
..... за да не пръскаш, първо трябва да се научиш да пръскаш.
:partyman:
.
Много добре, даже аз го разбрах
Благодаря!
Ми колкото и странно е така. Просто трябва да се почете. Има много информация в нета относно болестите, с какво и кога се пръска, ...Като прочетох повече разбрах, че съвсем лесно е да се избягват определени условия и болести няма. Де факто като се научих как се пръска , пръскам много по малко и нямам болести.
p.v.x - майстор
ivanovbg написа:
n_a написа:
ivanovbg написа:
...............
В заключение ...........
..... за да не пръскаш, първо трябва да се научиш да пръскаш.
:partyman:
.
Много добре, даже аз го разбрах
Благодаря!
Ми колкото и странно е така. Просто трябва да се почете. Има много информация в нета относно болестите, с какво и кога се пръска, ...Като прочетох повече разбрах, че съвсем лесно е да се избягват определени условия и болести няма. Де факто като се научих как се пръска , пръскам много по малко и нямам болести.
Във заключение.

Трябва да се постигне симбиоза , между знанията на даден човек и метеорологичните условия които ни заобикалят. И които ни се предоставят от Майката Природа. :rock:

Ама съм си философ. :-D

Тема "Напръсках зеленчуците, 20 дни карантина, а те вече зреят" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: