• 1
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10
  • 26
Всичко за озеленяването от домашни цветя до дървета за градината
Stefan_62 - майстор
dadko написа:
Близо до местоработата намерих един запустял двор пълен със саморасли дръвчета.
Браво =D> , дано се хванат, само спазвай да присаждаш семкови на същите такива и костилковите пак на костилкови, ако ли не, не е фатално. :drinkers:
dadko - майстор
Нащраках ги като си тръгвах от работа.
През почивните дни ще доизрежа асмите и ще бастисам една-две, дето не ми харесват като сорт. То не знам Отело за сорт ли да го броя... И една черница имам в двора, та ще се занимая и с нея.
Я, Стефане, като си запознат с принципите "семкови на семкови, костилкови на костилкови"- кажи какво върви с черницата за ашладисване.

Прикачен файл

108_1056.JPG

Прикачен файл

108_1055.JPG

Прикачен файл

108_1053.JPG

Прикачен файл

108_1052.JPG
Stefan_62 - майстор
Ами черницата си е семково дърво, но да ти кажа честно освем ашладисване с лоза за друго не съм чувал. Но винаги може да се експериментира, чувал съм от стари хора, че където расте черница под нея минавала вода, но дали е вярно не знам. Ами пробвай няколко вида ашлами и ще видиш резултата. Колкото до ашладисването на семкови със семкови и обратното с костилковите го знам от мой бивш колега/ за когото писах по-рано/, че се прихващали по-добре. Аз лично ниога не съм я правил тази операция /да присаждам калеми/, но съм на път да се захвана :lol: , тази тема ме закрасти. :drinkers:
alsted - майстор
На калем съм ашладисал успешно доста дръвчета, но с лозите никога не ми се е получило. Чувал съм, че характерна тънкост е да се изчака седмица да "се изплачат" и тогава да се присажда.
dadko, на разцеп ли си ги направил всичките?
dadko - майстор
На разцеп.Най- лесно ми е. А, това, тънкото, дето са две присадки на една снимка е на "подобрена копулация" Изображение
Но са снимани след като ги превъразах. Не ми беше под ръка фотоапарата.
Последна промяна от dadko на чет фев 27, 2014 10:10 am, променено общо 1 път.
alsted - майстор
Това е най-сложната, но и най-надеждната (според писанията). Предполагам, че надеждността идва по-голямата контактна повърхност, но прецизното пасване не е никак лесно. "На разцеп" е най-лесно, но и най-малко надеждно. Все пак има предимство - опасността от "отчесване" е най-малка. Аз залагам най-вече на "кози крак".
dadko - майстор
Не е толкова трудно. Може да се поупражняваш на други клончета, докато започнеш да го правиш добре. Важното е отреза да стане с едно движение, а не да се дяла няколко пъти. Също така ножчето трябва да е изключително остро. Най- малкото трябва да може да бръсне космите на ръката. Едно, че среза става по- гладък и второ- отрязването става с по- голяма лекота. Ще видим какво ще се получи. Аз повече успех досега съм имал с лозите. На лозето на село почти всички са ми се прихващали.
mavryt4o - майстор
dadko написа:
Не е толкова трудно. Може да се поупражняваш на други клончета, докато започнеш да го правиш добре. Важното е отреза да стане с едно движение, а не да се дяла няколко пъти. Също така ножчето трябва да е изключително остро. Най- малкото трябва да може да бръсне космите на ръката. Едно, че среза става по- гладък и второ- отрязването става с по- голяма лекота. Ще видим какво ще се получи. Аз повече успех досега съм имал с лозите. На лозето на село почти всички са ми се прихващали.
кога е момента да го правим днес утре или след седмица?
dadko - майстор
Зависи от климата, надморската височина... В южна България може би вече е късно. То и за планинските райони май също, че тази година доста рано се затопли времето. Но- сега му е времето за присаждане. Действай- ако не се получи- нищо не губиш. Времето за взимане на калеми попремина, трябва по- отрано, докато не е започнало сокодвижението. И- да се съхраняват на хладно във влажен пясък. Аз ги държа в хладилника ;-)
atanasov2004 - специалист
Привет колеги! :) Миналата година видях тъста как прави ашлама на лози-асми които не харесва. Предварително изрязани асми на височина -2-2,20 мисля, отича се сока и после опреснява среза с трионче. На разцеп по две калемчета с по едно око/пъпка/, стягане силно със тази черна лента която има по снимките. После омеси кал и направи кални топчета :shock: колкото орех на мястото на ашламата и още веднъж ги привърза с увит около калното
топче парче найлон. Обясни ми че слага кал да не съхне калема :? Специфичното на тази ашлама е че не реже долу
ниско и да чака лозата да се качи на конструкцията а го прови горе на високото. Най фрапиращо бе за мен че се
"хванаха" осем ашлами от десет, развиха леторасти по около 1метър и дори на едната имаше малка чепка грозде...
Сорта който ашладисва е "ВЕРЕН" бяло, сладко десертно, много прилича на димята...Успех!
  • 1
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10
  • 26

Тема "Ашладисване" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: