Всичко за озеленяването от домашни цветя до дървета за градината
ayhan - помощник
можели някой дами препоръ4а някакъв сорт рaйграс "моляви"
reevil - специалист
Вземи си тревна смеска според терена ти и натоварването на което ще подлагаш тревата
ayhan - помощник
тревна смеска по то4но ???
pavkatay - майстор
различни сортове райграс са съчетани в т.нар. тревни смески. това е и ,което се продава по магазините. тревната смеска съчетава треви,които отговарят на различни критерии за условия на растеж и отглеждане и като цяло образуват плътен тревен килим при рзлични случаи. правилно подбраната тревна смеска е една малка част от целия процес на оформяне на моравата.като цяло не се сещам аз точно каква марка съм използвал( освен породистия райграс на 'сортови семена', който впоследствие изкопах ), но при избора ориентир е предназначението на тревната смеска( слънчеви, сенчести места, универсална, натоварена....) и цената-мноого скъпи не ти трябват, но и на ефффтинко се не хвърляй. от моя опит мога да ти препоръчам да си закупиш по-голяма разфасовка (пр. 5 кг) за засяване ,защото е по-евтино и впоследствие след поникването да сгъстиш ако се налага с нещо по- скъпо в по-малка разфасовка. ето тук съм писал
http://www.napravisam.bg/forum/viewtopi ... highlight=,
а във второто ми мнение има линк и към друга подобна тема
ArturDent - Почти Безобиден
pavkatay написа:
но при избора ориентир е предназначението на тревната смеска( слънчеви, сенчести места, универсална, натоварена....)
Аз пък като Тома Неверни, мисля когато дойде време за тревата да си купя от всичките видове (защото ще ми трябва доста), да ги забъркам общо и к'вото стане. Естествен подбор.
Как сега да слагам под черешата - за сянка, пред къщата за слънце.... абе то да не е гола поляна. Нали тая сянка се върти заедно със слънцето. Или натоварена и ненатоварена - трябва да внимавам колко пъти минавам дневно ли?

Нали знаете каква е рецептата за английска морава - поливане три пъти седмично (при тях е влажно), косене един път седмично и ..... така 400 години.
pavkatay - майстор
ArturDent написа:
Аз пък като Тома Неверни, мисля когато дойде време за тревата да си купя от всичките видове (защото ще ми трябва доста), да ги забъркам общо и к'вото стане. Естествен подбор.
Как сега да слагам под черешата - за сянка, пред къщата за слънце.... абе то да не е гола поляна. Нали тая сянка се върти заедно със слънцето. Или натоварена и ненатоварена - трябва да внимавам колко пъти минавам дневно...
аз така направих- горе писах, че има универсална. единственото, което ползвах по предназначение беше тази за сгъстяване-регарнисаж- бързорастяща и устойчива. много съм доволен. за около 100 м2 1 кг го ползвам 3-4 години
ayhan - помощник
онзи ден купих 2бр. от тези торби4ки по 5 лв. бр.даги засеяли или не или даси купя нещо по скъпо

Прикачен файл

2.JPG
2.JPG (23.74 KиБ) Видяна 4553 пъти
pavkatay - майстор
много е деликатен въпроса за да ти дам еднозначен отговор. 5 лв за килограм не е обещаващо.опаковката също не вдъхва доверие-пише райграс, а не тревна смеска,което може нищо да не означава, а може имного да значи. все пак ако с неправилен съвет те вкарам в излишни разходи ще се чувствам кофти. ако не бързаш засей този и ако не стане -догодина пак :)
rashana - напреднал
Имам около 350 квадрата засяти с райграс, като половината е от миналата година, другата половина отпреди 2 седмици. Първите около 200 квадрата ги сях с нещо от рода на "Терадена" ,или подобно - взето от бриколаж - изникна много добре, сега се появиха едни тревички, които скоро ще пръскам с подборен хербицид, но за самата тревна смеска съм страшно доволен. Същата беше за натоварени терени, с една топка на картинката. 5кг - около 55лв. Понеже бях доволен от тази смеска за втория терен исках да взема същата, но пратих човек за нея, на който обясних, че е взета от бриколаж, с топка на пакета. Да ама ми взеха друг вид - 5 кг - 68лв. на Бриколаж /тяхна собствена марака- така си и пише на торбата/, същата в момента, 2 седмици след засяването и, е изникнала равномерно - около 150 квадрата /остана ми малко от пакета/.
Та за тези две марки, аз поне съм доволен от качеството, понеже съм чувал за случаи, при които тревната смеска не пониква. Дано съм ти бил от помощ. Лека вечер.

Тема "питане за райграс" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: