Всичко за озеленяването от домашни цветя до дървета за градината
rockwall - майстор
Здравейте градинари,

пуснах "люляк" на търсене, но не излезе нищо и затова питам

бихте ли казали как се сади, кога и може ли от стар храст да се разсади или трябва да се купи

благодаря предварително
NRG7 - специалист
Това открих за теб - източник: www.rozali.com

Отглеждане
Люлякът е твърде непретенциозен и издръжлив - както на големите студове, така и на лятната суша, съпротивлява се на болестите и вредителите.

За да си направите люлякова градинка, цъфтяща от началото на май до края на юли, трябва да засадите фиданки от различни сортове. Най-рано - в първите дни на май, се появяват големите ароматни съцветия на сортовете с цвят на хиацинт и радват очите до 20 дни. После идва времето на обикновения люляк, а 5-12 дни след него започва да цъфти унгарският - неговият цъфтеж продължава 20-25 дни.

Садете го на добре осветено място, но само през първата половина на деня. То не бива да е заблатено. Когато садите люляк, най-напред направете хубав дренаж. Почвата трябва да е неутрална или слабо кисела, наторена с пепел, суперфосфат или минерални торове, съдържащи магнезий.

През лятото редовно се полива, а в горещите дни сутрин и вечер, като внимавате да не преполеете храста.

Подхранвате го един път седмично с разтвор от говежди тор. През периода на растежа отделяйте кореновите издънки и появяващите се пъпки. Тези грижи продължават до средата на юни.

Цветове
Люляка е храст с голяма гама от цветове - от снежнобели, кремаво-жълти, розови, светлосини до лилави, пурпурни, виолетови цветчета.

Размножаване:
Лесно можете да си размножите люляк чрез фиданки, странични стъбла или филизи с корени. Сортовете “Кондорсе” и “Бюфон” дават много разклонения - младите стъбла лесно се вкореняват близо до майчиното растение.

В ранна пролет, преди да са се разпукнали пъпките, трябва да посадите няколко едногодишни фиданки хоризонтално в браздата на дълбочина 1 см., да ги закрепите, да ги засипете с плодородна влажна почва и през цялото лято редовно да ги поливате.

В края на август захваналите се фиданки с добре развита коренна част пресадете на ново място на дълбочина 5 см. от нивото на израстването на коренчета. Слабо вкоренените фиданки или се намаляват при пресаждането, или се оставят на същото място до следващата година. За размножаване на люляка от зелени филизи най-добре е да използвате от сортове “Бюфон”, “Сензация”, “Хортензия”, като нарежете ластуните по време на интензивния растеж, когато връхчетата им, обвити около пръста, са жилави и не се чупят. Не е трудно да си посадите люляк от филизи с корени от 4-5-годишни храсти.

Пресаждане
Най-доброто време за пресаждане от филизи е през септември-октомври. Те трябва да са с височина не по-малко от 15 см. и да са 2-3-годишни. Първият цъфтеж на люляка от млади филизи можете да видите след 4-5 години.

Люляк у дома
Ако желаете да отглеждате люляк у дома, трябва да си набавите двегодишен храст още през есента.

Храстът може да презимува в сандък на балкона, като все пак се създадат условия корените да не измръзнат.

Много рано на пролет, храстът се изважда, корените леко се подкастрят и се засажда в саксия с диаметър 18 см.

Почвата трябва да бъде смес от четири части чернозем, две части добре разложен оборски тор, една част пясък и трябва да изпълва саксията до 2 см от горния й ръб. Така засаденият храст полейте обилна и подкастрете. Резитбата е с цел на всяка клонка да останат по 3-4 двойки пъпки в зависимост от степента на развитие на короната. На слабите клонки, при които пъпките са разположени по-гъсто, се оставят 6 двойки пъпки, а на по-развитите клонки - 4 двойки!

За 10-15 дни саксията се държи на топло и слънчево място и редовно се полива. След това се изнася на балкона и се заравя в сандъка.

Презимуване
От началото на август започва подготовката на храста за преминаване към естествения зимен покой. Затова постепенно намалявайте поливането.

През зимата трябва добре да оградите сандъка, за да предпазите храста и най-вече цветните пъпки от измръзване. За ранния цъфтеж на люляка е важно да оставите надземната му част за няколко дни при температура - 5°. След това внесете почистената саксия в коридора за около 4-5 дни, през които ще се размрази почвата и полейте храста.
Следва пренасянето на саксията на топло върху радиатора, но задължително съблюдавайте висока влажност на въздуха, като за целта поставите наблизо плосък съд с вода, за да се изпарява. Когато съцветията достигнат 5-6 см., преместете саксията на прозорец.

Срокът за ранния цъфтеж на люляка е 25-30 дни в зависимост от температурата на въздуха. След цъфтежа люлякът се държи на хладни места с добро осветление.
rockwall - майстор
на Google и аз това открих и затова дойдох да питам тук

фиданките е ясно
въпросът беше дали от стар храст може и как да се вземе

иначе с купуване е ОК - но старият люляк е много хубав
silllveto - Майсторица
Моят опит е от пресаждане от едно на друго място и от вадене на люляк :-D
Пускат издънки, идват от корените. Трябва да ги махаш, щото иначе става ...От стария люляк си изкопаваш издънка и я садиш където искаш. Ако питаш дали става от клонка - не.
n_a - МАЙСТОРИЩЕ
Answers: 1
" Лесно можете да размножите люляк чрез фиданки, странични стъбла или филизи с корени."
Странно, как Гугъл нищо не ви каза.
rockwall - майстор
аз ако разбирах какво точно значи това ЯВНО нямаше да питам, нали ?
Фиданки ми звучи като нещо което се купува от ПаЗАРЯ

а другите "термини" би било полезно ако някой ги обясни

Не всички сме градинари - някои само искаме да сме - и по възможност ако има растения като люляк (т.е. такива дето и да се грижиш и да не се грижиш за тях ПАК ЦЪФТЯТ)

бих желал отговор и обяснение от някой, който знае или го е правил наистина - иначе за търсене в интернет и сам се оправям :?
въпросът е какво да търся като разкопая корените и кое е филиз с корен, кое е странично стъбло и тн

благодаря ви отново на всички писали по темата
silllveto - Майсторица
Ако не съм била много ясна. Значи, около люляка от земята поникват издънки (така му викаме ние). Казвам, че идват от корените, в смисъл че не са се пръкнали от костилка като издънките на джанката например (така мисля, без да съм спец).
Харесваш си една издънка, изкопаваш я и я садиш където искаш.
Успех!
rockwall - майстор
еее, супер ако е така лесно

моят люляк го купиих с мястото преди 4 години (още тогава беше като храст, а вече се е разпрострял на повече от 2 метра - т.е. ИЗДЪНКИ бол.

Последно питане - тези издънки сигурно са свързани с корените - там какво да правя - режа и вадя ли или ????
silllveto - Майсторица
Изкопаваш си избраната издънка и режеш в корените (щото те са свързани) като гледаш бъдещият люляк да има и приличен корен де :) Ако не си сигурен дали ще се хване - бодни си два.
Трябва да почистваш люляка всяка година, иначе виждаш кво става... И ако решиш да го напарвиш ще имаш мноого материял за садене :wink:
emil_v r - майстор
Рокуел , аз съм пресаждал....

1- Разкопаваш корените с кирка .
2 - варварски хващаш издънката ( като баба /ряпа) , и я изтръгваш съ какъвто корен излезе.
3- пиеш 1 бира леденика

4- оглеждаш корена , и колкото е голям той - оставяш толкова от стъблото , др. го отрязваш.

5- предварително копаеш дупка , оставяш я открита 3-4 дена , после фърляш тор , и садиш клечката по- дълбоко , отколкото е била с 5 пръста.

6- отново пиеш бира с картофки.

Тема "Люляк" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: