Всичко за озеленяването от домашни цветя до дървета за градината
Здравейте съфорумци, заел съм се с изграждане на автоматична поливна система с вкопани изкачащи роторни разпръсквачи и имам нужда от съвет какви компоненти да използвам при моите условия.

Площа която искам да затревя и напоявам е класически квадрат с размери 12х12 метра.
Имам изградена сонда за вода с дълбочина 30 метра, в нея имам монтирана на 25-ти метър 3 инчова многостъпална сондажна помпа 3SDM1.8/15 с 60 м. воден стълб и 2.700л/час максимален дебит при минимален напор.

Водното огледало е на 12-ти метър от кота терен, при промиване с еърлифт от дъното, бе нужно 1.7 бара налягане за вадене на промивката и калта при дебит 25 л/мин, с две думи имам поне 1.7 бара пад на налягане до повърхността.

Местността е пясъклива, всичко под кота -1м е пясък, затова помпата е редуцирана до 15-16л/мин за да не се запуши сондажната тръба с пясък, предвид това, трябва да се съобразя какви разпръсквачи бих могъл да ползвам най-рационално.

Разгледах кои варианти са най-икономични от към дебит, за да имам по-малко кръгове, избора клони към Rain Bird 1804 с дюзи R-Van или HUNTER MP-Rotator, но сякаш клоня към Rain Bird защото струята им е по-силна и по неподатлива на ветрове, както и четох доста мнения за MP-rotator, че лесно се запушват и спират да се въртят.

Мисля да разположа 9 разпръсквача R-VAN 24 с редуциран радиус на пръскане в 3 кръга, за да покрият поне 6м при ниско налягане(около 2 бара), защото не съм сигурен помпата дали ще успее да храни разпръсквачи на препоръчителното налягане от 3.1 бара.

Имам контролер за управляние до 8 кръга, клапаните ще се управляват от него, също искам съвет от хора с опит какви 24 волтови клапани са за предпочитане Rain Bird/Hunter?

Предвид този малък дебит, трасетата мога ли да ги изградя с тръба 3/4 - 25мм, ще ми даде ли голяма разлика в хидравлично съпротивление спрямо 1" - 32мм.

Също какъв електронен пресостат бихте препоръчали, хвърлих око върху Brio Tank заради вградения разширителен съд, както и Brio TOP заради гъвкавите възможности за настройка и управление.

Какъв филтър да монтирам след пресостата? Имам наличен AZUD MODULAR 2" със 130 микрона патрон(мрежест) с дебит 25 кубика на час, мога ли да го ползвам или да купувам друг?

Прилагам схема на идеен проект:
Изображение

Параметри на помпата:
Изображение

Разпръсквачи:
Изображение

Благодаря
torbalan - Дървен философ
Чуй се с tsvetelinbotev@gmail.com

Много е свестен и ще ти момогне.
Ще се свържа с него, но исках да чуя мнение и препоръка от форума, изчетох почти всички теми за поливна с-ма и виждам, че има колеги минали по този път и са със завидни знания по изграждането им.
torbalan - Дървен философ
Тцветелин това работи. Проектира поливане и продава оборудването. И най-важното много е свестен и отзивчив. Не го познавам лично, хваля го защото съм доволен клиент.

Според мен ти трябват само 4 разпръсквача в ъглите. Или дори само два по диагонал.

Аз поливам 25х20 метра полянка с 6 разпръсквача Rain Bird, но модела не го помня. Най-големите.

Компютърче и клапани купих също от него (в Алиекспрес читавите клапани са на същата цена. Компютърчето е по-евтино, но реших че не си заслужава разправията и чакането)

Иначе и аз бях тръгнал, като теб да проектирам. Мислех, че трябва да сложа много повече разпръсквачи.
И аз възнамерявам да му стана клиент, от него ще закупя нужното оборудване.
А за разпръсквачите, тези с малък дебит задължително по книгите ги дават да се припокриват от глава до глава, затова и така съм ги разположил.

Гледах и големите ротори Rain Bird 5004 с радиус по 12 метра, да монтирам само 4 в ъглите, но са доста лакоми от към вода, около 1 кубик на час на разпръсквач, което с моя дебит трябва да ги направя на 4 кръга, затова пуснах тази тема, ако може хора минали по този път, да ме насочат как би било най-удачно и опростено.
torbalan - Дървен философ
ср окт 04, 2023 4:28 pmRetrofit написа:
....
Площа която искам да затревя и напоявам е класически квадрат с размери 12х12 метра.
Имам изградена сонда за вода с дълбочина 30 метра, в нея имам монтирана на 25-ти метър 3 инчова многостъпална сондажна помпа 3SDM1.8/15 с 60 м. воден стълб и 2.700л/час максимален дебит при минимален напор.

Водното огледало е на 12-ти метър от кота терен...
Според мен имаш вода повече от достатъчно. Дали на два кръга или на един, ще решите, като поръчваш оборудването.

При мен помпата е на 40 метра, а водното огледало на около 25. Хубавото е, че (за сега) водата не свършва.
Като направих сондажа, един ден оставих помпата да работи десетина часа.

Според мен - смело слагай от най-големите разпръсквачи. Евентуално на два кръга.
В момента направих измерване за налягане и дебит, при 23 литра в минута имам 4.2 бара налягане, което е достатъчно да храни 2 разпръсквача 5004 на кръг, но има риск да си запуша сондажа.

Варианта сякаш най-добре е с 4 разпръсквача Rain bird 5004 в ъглита вързани на 4 кръга с 12л/мин дебит.

Тема "Изграждане на автоматична поливна система за тревна смеска" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: