Тази тема е за мечтатели философи и изобретатели.
bulhomes2 - майстор
Ми и аз мразя да чета дълги постове, ама не мога да го съкратя....


Чел съм, чувал съм, знам че е така, но сам се убедих, че изолацията на тавана е много по-важна от модерната външна изолация.

Къщата в която живея няма външна изолация, а вътрешна. Когато си купих етажа и го ремонтирах още не беше модерна външната изолация (2004г). Та на всички външни стени и тавани си направих гипскартон с 5 см вата.

След няколко години (2006г) достроихме с брат ми една друга къща за вила и нея я направихме с външна изолация 5 см EPS. EPS-а ходих специално да го купувам от Самоков, че по-плътен не продаваха тогава по нашия край (18-20 кг/куб.м). Изолация на таванската плоча пък почти не правихме. Не сме строители, за външната изолация много бях чел, но таванската нещо съм я пропуснал.

И какво се получава сега. В къщи (с вътрешната изолация) имам климатици, които все още не съм пускал това лято. (Защото не съм имал нужда. Днес се връщам след 3 дневно отсъствие - температурата е 24оС при външна около 30оС) Понеже сме в един град, с еднакво изложение, еднакви дограми и с по-добрата изолация на вилата (външна), при условие че у нас климатиците почти не са пускани (температурата не се повишава над 26оС) винаги съм си мислел, че няма нужда и от климатиците на вилата. Обаче наскоро един гост ми каза, че би било зор без тях (честно казано денем не съм "живял" никога там) (иначе климатиците ги има, но мислех, че ги слагаме само за имидж)

Няколко дена си блъскам главата защо температурата във вилата е по-висока и достигам до следните възможности:
1. Вилата е самостоятелна, а къщата ми е долепена до друга (няма източни прозорци).
2. Един висок блок хвърля сянка на къщата до около 9,30 ч.
3. В къщи имам външни щори
4. Тавана у нас е с 5 см вата, а на вилата е с 5 mm ЕPS (едни стиропорени пана)

Защо си мисля, че би трябвало да бъде обратното:
5. На вилата изолацията е външна, а вкъщи - вътрешна.
6. Стрехите на вилата са по-големи.
7. Тук-таме на вилата слагахме и PVC дограма, но в по-голямата си част е идентична с тази вкъщи - дървена двукатна (с по 2 отделни крила), но никъде няма Ка стъкла, защото тогава почти нямаше.

Според мен т.4 би трябвало да е основната причина и затова пускам темата - за да споделя изводите ми за тавнната изолация - нещо според мен много повече пренебрегвано в сравнение с външната изолация.


P.S. Раздела избрах този, защото и аз не вярвах досега, че е толкова важно. Ако някой прецени, че трябва да е на друго място - да я премести.
torbalan - Дървен философ
много дълъг пост, от който почти нищо не разбрах :)

иначе - да, изолацията на тавана е много важна :)

но това се усеща не когато разликата в температурата е 5 - 6 градуса, а когато стане 30 - 40 :)
NeoBoss - специалист
да много дълъг пост никъде не видях да се споменава колко градуса е на въпросната вила щом се прави сравнение с нея хахаха


иначе изолацията на тавана най се усеща като затопляш помещеието защото топлото бяга нагоре ;)
bulhomes2 - майстор
Я да видим дали ще мога да го съкратя. 2 къщи с еднаква дограма.

Вкъщи: вътрешна изолация с вата - не съм имал нужда от климатиците това лято
На вилата: Външна изолация с ЕПС (тавана отдолу с 5мм ЕПС) - не ставало без климатици (не живея там и не мога да кажа точно)
ArturDent - Почти Безобиден
А на кой етаж живееш в къщи и какво ти е изложението?
А за вилата наистина не става без климатик, поне през деня и поне в голямата стая. С това южно и западно изложение.
torbalan - Дървен философ
абе който не вярва - да дойде в къщи...

на втория етаж съм направил само една стаичка, където жена ми простира...
единствено там на тавана има хубава изолация... и разликата в температурата е доста голяма - вътре в стаичката и отвън под покрива :)
bulhomes2 - майстор
Изложението и на двете къщи е абсолютно еднакво. И на двете става въпрос за подтаванните етажи. Единствената разлика е, че на източната ми стена вкъщи е долепена друга къща.

ПП. Адаш, да не си помислиш, че не ти вярвам. Просто се изумявам колко е важна една толкова често пренебрегвана изолация. Досега не бях обръщал внимание и си мислех, че щом у нас нямам нужда от климатиците и там няма нужда.
mcorg - помощник
То всичко си оказва влияние. До преди година бяхме със стара дървена дограма и когато задухаше вятър пердетата заставаха шпиц, лятото беше нечовешки топло, а зимата предполагам се досещате. Сменихме я лятото с алуминиева с термомост и тройни стъклопакети (синьо/обикновено/нискоемисионно) е ако лятото не са отворени прозорците вътре е истински хладилник. Тази щуротия с цветното стъкло не знам от къде ни хрумна, но не сме предполагали, че ще има този ефект. :lol:
единак - специалист
Понеже и с брат Артър и с Булхоумса строихме горе-долу по едно и също време не мога да не кажа, макар и да е късно.
Взех си рула минерална вата и загубих почти един ден докато ги наместя на тавана есента преди две години. Еми... пичове.... още когато слязох и усетих разликата.
Който не си е изолирал отворен таван не знае и сигурно не може да разбере.

Тема "Доказателства за важността на таванната изолация" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: