Тази тема е за мечтатели философи и изобретатели.
silllveto - Майсторица
Има кадърни майстори, но колко време трябва да търсиш, докато ги намериш. Има добри производители, но колко боклуци трябва да купиш докато уцелиш качеството. То сигурно и свестни цигани има, ама като кажеш циганска работа...
Кухнята много ми харесва, но съм сигурна, че бих я сглобила по-добре. За съжаление моят случай не е единичен, а проблемът е, че много хора искат да забогатеят бързо и се опитват с трици да ловят маймуни.
LZ - специалист
Според мен проблема не е само в тези които правят нелачествени стоки, но и в тези които ги купуват и потребяват.
Просто българина не е свикнал да си търси правата. Но и тази тема не е никак проста, защото от друга страна масово българина търси евтинкото, а то няма как да е качествено.
Но, когато дадем нормална цена за нещо и то не е според очакванията и обещанията трябва да си търсим правата и този, който се опитва да ни измами да си понесе последствията. Така на пазара ще се очертаят по-ясно групите производители и потребители.
Много може да се пише по темата, но се страхувам, че неминуемо ще стигнем до парламента, ама айде да не си разваляме настроението
Pooh - майстор
Няма защо да се заблуждаваме - ВСЕКИ в един или друг момент е кръшкал от работа, разбирай работил не на 100% от възможностите си. Идеята е че в момента е ужасяващо трудно да намериш квалифициран персонал, който да работи. Занимавам се професионално със строителство и мога да ви кажа, че има случай в които не напъждам некадърните майстори само и единственно, защото това означава да замразя обекта за неопределен срок (докато намеря заместници). Получава се така, че седиш на главата на некадърниците, губиш си времето постоянен контрол, късаш си нервите и всичко това, понеже голям процент от хората имат по-големи претенции отколкото способности. Със всяка дейност е същото - наскоро говорих с приятел, който е в рекламният бизнес - човекът не може да си намери секретарка! Масово идват момиченца с претенции за чиста заплата от поне 1000лв. и познания близки до нулата - могат да използват компютър и интернет на ниво чат и забавление, но съставяне на офисиална кореспонденция или недай си боже таблица е вече в графата "извъндлъжностна квалификация". Онзи ден ми дойде кандидат-зидар на обекта с претенция за поне 8лв./кв.м. зидария на цяла тухла (която аз винаги съм офертирал на кубик, но това е отделн проблем) и ми заяви, че не разбирал от чертежи и аз трябва да му разчертая зидовете и да съм го обурудвал с мистрия, канап, отвес и кофи. Добре, казвам, аз така или иначе ще го оразмеря, защото ми се ще да съм сигурен, но ако ще ти купувам инструмента (подчертавам, инструмент, който е задължителен за почти всеки захванал се със строителният бранш) минаваш на обща надница и АКО наистина можеш нещо ще говорим пак, но на следващия етаж.

Всички примери ги давам, за да се замислим сериозно върху причинно-следствената връзка цена-качество. В световен мащаб, щом нещо струва по-скъпо от друго, значи е по-качественно. В България не е задължително и това е заради махването с ръка след като някой ни е "извозил". Не трябва да се мисли по този начин. Това че можем да си го върнем на някой друг, не променя факта, че сме прецакани. Дали ще е Комисия за защита на потребителя, дали ще е Прокуратура, дали ще се напише възмутително писмо до по-висшестоящ, но трябва да се дава някаква гласност на всеки случай на небрежност и некачествено обслужване. Когато човек е наясно, че няма да си вземе парите (или трябва да ги върне) при некачествена работа, много ще се замисли преди да ссвърши нещо през пръсти.

Стана бая роман, но се надявам да ми хванете идеята. ;)
martjn - напреднал
Аз идеята ти я хванах.Само че отвори един вестник за обяви на "предлага работа" и се зачети.Половината са '...търся едикойси за ... ДО 35 ГОДИНИ(ДОРИ 25-27)." Е кажи ми сега,вие бизнесмените изхвърляте от трудовия пазар не само по-възрастните(и то на средна възраст,а не стари.Не са над 50-55г),но това значи и натрупалите опит в професиите си и в живота.Спазващите трудовата дисциплина.Е как да ги имате тия качествени работници/служители?Откъде да дойдат? От небето ли да паднат?Искате автобиографии.Обажда ви се някой, правите кастинг.Събирате 8-10 души и повече,а ви трябва само един.С другите се подигравате.Те разчитат на обещания,в това време не смеят да търся2т на друго място.Лъжете,че ще ги информирате за резултата дори когато не са назначени.Постъпвате крайно некоректно,никога не го правите.Хората не знаят какво е станало.Да чакат ли още кефа на самозабравилия се новобогаташ,незнайно по какъв начин натрупал парите си и решил да става работодател.задава ви се въпрос по телефона за естеството на работата.Въпрос по същество.Това ви дразни,почвате да подигравате и обиждате кандидата-"Имам работа за излежаване в хотела ми","Имам и друга лека работа,лежане на плажа.Разбра ли ме какво искам да ти кажа? Е,това е."
silllveto - Майсторица
Всъщност идеята ми бе да покажа проблема с кухнята, но взех че кръстихтемата по този начин. И то имало защо. Мъжът ми купи вентилатор за баня, обикновен. Клапата му се счупи в ръцете, а на нея пешеше "изберете българското"...
Pooh - майстор
Съгласен съм с доста от квалификациите, но се замислете - всеки сам за себе си - върши ли си българина работата отговорно и с мисълта за качество или претупва нещата и защо? Не може ВСИЧКИ да са ми криви на МЕН! Защото така се получава в един момент - всеки сам за себе си е най-най-, а събрани заедно като нарпд, нация или каквото искате там да се получава ... да не слагам и аз квалификации. Всеки има права и никой няма задължения. Е да, ама не! Когато хората се замислят повече над задълженията си, ще им се увеличат автоматично и правата. В момента има свободен пазар - нещо не ти харесва - не го купуваш, винаги има заместител ... Така автоматично ще се пресеят качествените фирми, услуги и т.н. Но какво се получава на практика - гоним "тънканата" и после вием като бити псета, че са ни излъгали, ами не - ние сами сме се излъгали, както лъжем сами и човека на които продаваме некачествена услуга. Всичко е причино-следствена връзка. Не искам да обиждам никой с твърдението, че е калпав във работата си, но на практика така излиза от това "Всичко българско е менте". Аз за себе си предпочитам да дам повече пари, но да получа качествена услуга, с екстрите му - гаранции, сервизно обслужване, коткане на клиента и т.н. За това харесвам МакДоналдс - учат хората на отношение към клиента и НЕПРЕКЪСНАТО СЛЕДЯТ ЗА ТОВА, иначе са скъпи и арабските дюнери и сандвичи са в пъти по-вкусни. Идеята ми беше, че ето - има фирми които работят с мисълта за тези които им изкарват прехраната (клиентите) и с непроменено качество (може да е гадно, но не е променено - каквото си ял миналата година, това ще ядеш и днес ... стига да ти харесва). Американски франчайз и български персонал ... какво пречи това да се въведе и в други отрасли? Ще ви кажа - мисленето на дребно. "Защо да се охарчвам излишно - хванал съм балък - да си го прецакам докато ми е в ръчичките, пък после ако ще да идва пак." Това мислене съсипва системата, но и това е до време, защото вече се извъртя едно поколение, което не е развило соц-мисленето в главите си, а напълно капиталистическия модел за конкуренция на пазара и вече не върви максимата "Я че бачкам колко да не заспим, па те нека ми платят колко да н'умра отглади." Когато на ВСЕКИ му узрее идеята за КАЧЕСТВО ПРЕДИ ВСИЧКО, тогава пазара сам ще изхвърли фирмичките (умалителното е не за размера им, а за манталитета), предлагащи некачествена продукция.

Който разбрал - разбрал, повече няма да дълбая в тази тема, да не се появи някой нов неразбран и онеправдан гении. Само за martjn едно уточнение - кадърни хора се търсят непрекъснато, без значение от възраста. Вече даже става модерна професия "Ловец на кадри", замисли се по този въпрос. Никой работодател няма интерес да гони кадърните и да обучава нови и нови кадри. Проблемът е някъде там - КВАЛИФИКАЦИЯ. Това е основното, всичко останало е второстепенно.
rulom - модератор
Има една култова реплика която е в сила за всички български работодатели:
За да получиш, трябва да дадеш.....
Кастинга,интервютата и т.н. са в техни ръце, така че не е оправдание това че българина не работи.
Pooh - майстор
Като давам и нищо не получавам какво трябва да се случи?
Или иначе казано - идва човек, кандидатстващ за работа, одобрявам го и почва работа на съответната длъжност. Минава време, 1-2 месеца и се оказва, че суперлативите са му били само за интервюто. Сега или трябва да бъде обучаван, за да може да върши работата за която е назначен (в голям процент от случаите се постъпва така от чисто етични съображения) и да му се намали заплатата, защото все пак НЕ ВЪРШИ ТОВА ЗА КОЕТО Е ПОСТЪПИЛ, поне докато не влезе в час. Или да му бъде намерен съответният заместник, което пак е свързано с интервюта, суперлативи и ... кръга се затваря, когато ПАК дойде човек с претенции и без знания. Е хайде да видим кой е ощетен от цялата тази врътка?
Вижте, бил съм и от двете страни на барикадата и съм наясно как се ходи по интервюта - да ме вземат веднъж, пък после ще видим дали ми харесва работата. Е няма такова положение - ако можеш и искаш - работа има за целия китайски народ. От друга страна ако те мързи - стой си вкъщи и се оплаквай, че си неразбран и онеправдан.
Как е възможно, в строителството, където са едни от най-високите заплати да има недостиг на работна ръка? Ами много просто - мързел! Има и един среден вариант - хващаме се на работа колкото да не си седим вкъщи, нямаме ни най-малко желание за каквато и да е квалификация, но не пропускаме да отбележим, че другарчето получава малко повече от нас на края на седмицата .... Къде е истината и кой е прав в случая? Мързела, който работи колкото да не заспи или младежа който се стреми да усвои нещо, най-малкото за да занесе повече пари на семейството си. ГЛАД ЗА РАБОТНА РЪКА ИМА БЕ ХОРА! Но не за общаци - всеки може да подава материали и инструменти, квалифицирана работна ръка липсва. И не само в строителството - навсякъде е така. После се чудете защо нещо било калпаво - как да е, като псевдо "майстори" са го правили? Докато не се въведат строги норми - за да се занимаваш с това, трябва да имаш такава и такава тапия. И щом имаш тази тапия - плащаш данък. Всеки стана "майстор" по нещо, кой мебелист, кой бояджия, кой зидар ... в държавата всеки е "майстор", за това е и максимата "Да не ти влиза Майстор в къщата!"

Чета си писанията и се чудя защо се ядосвам? Аз си знам къде е оправията и вече си спазвам твърдо принципа - покажи ми какво можеш и аз ще ти покажа колко мога да ти дам. Правилно - за да получиш, трябва да дадеш. Дай ми качество и ще получиш подобаващо възнаграждение. Недоволни има ако аз (работодателя) съм недоволен. И защото аз лично гарантирам за качеството на моята продукция пред клиентите, всяка грешка ще бъде поправена, но поправката е редно да се поеме от виновника за това. Ето, че стигнахме и до следващата вълшебна думичка - ОТГОВОРНОСТ. Квалификация и отговорност - който има тези две неща, няма начин да остане гладен и да не просперира. Който ги няма - да работи за да ги постигне, ако не желае - да работи за тоя дето клати гората. Нямам какво повече да кажа.
vidrata - специален-специалист
Абе ПУХ първо мислех че си картонаджия ама вече мисля че си машинописка.По мое скромно мнение (без да се обиждаш) почти никой не чете толкова дълги постове.
velsi - Почетен майстор
Аз пък го прочетох и за съжаление човека е безкрайно прав....

Тема "Изберете българското" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: