Тази тема е за мечтатели философи и изобретатели.
colyo - специалист
http://www.kolibka.com/2.html
Тук има описан подобен проект. Човека обяснява надълго и нашироко как става "измамата" с фреона.
ivanovbg - майстор
Дай малко по точен линк, на мен ми отваря преводачите. Или поне как се казва филма или каквото там е това.
fox_vt - майстор
Иванов не се бъзикам при моделите със CO2 и при карта използваш газ под налягане във бутилка-съд някакъв.Тук говорим за затворена система която ще движи генератор.Във хладилника със топлинно задвижване тип Мраз :-D се използва топлина за да се изпари фреона но там движението е бавно и мисля че няма налягане или ако има е малко а тук трябва постоянно налягане и дебит.Абе колкото е по просто толкова е по добре :wink: За климатика съм съгласен даже ако компресора е с DC мотор дали няма да може да се подкара директно :?

пп понеже вече си писал да добавя-мислех че генератора ще се задвижва от турбина няква газов тип да речем :) Компресора на климатика ако е обратима помпата може и да задвижи ел мотора.А мисълта ми е че тоя колектор ще ти изпарява фреон и той ще достигне 20 бара ще мине през генератора и вече с ниско налягане как ще го вкараш в тоя колектор дето налягането ти е 20 бара?И какъв елемент ще задържи това налягане,при климатика компресора задържа налягането да не се върне обратно ама тука налягането е преди него нали се сещаш.
ivanovbg - майстор
dyaneff написа:
Няма съмнение много революционна идея. Ама защо толкова много фреон ? Не се съмнявам, че си го сметнал, ама много ми изглежда.
Да ти кажа май съм го сметнал грешно щото смятах пълния обем. Ако приемеме че цилиндъра ми има обем 250 куб.см. и степен на сгъстяване 20:1 значи в ГМТ ще имаме само около 16 куб.см. при 15градуса след ГМТ които ще ги запълним с фреон при налягане 20бара. При диаметър от 6 сантиметра ще има площ около 28см2, което ще рече че върху него ще действа сила от порядъка на 560килограма. Е за по нататъшни сметки ще ни трябва и хода и ...

Та общо взето при 3000 оборота/мин ще харчи 48 литра изпарен фреон. :-D

То цялата система е като парна машина и върти генератор. Наместо пара от вода се ползва пара от фреон. После се охлажда и се връща наново.
ivanovbg - майстор
fox_vt написа:
А мисълта ми е че тоя колектор ще ти изпарява фреон и той ще достигне 20 бара ще мине през генератора и вече с ниско налягане как ще го вкараш в тоя колектор дето налягането ти е 20 бара?И какъв елемент ще задържи това налягане,при климатика компресора задържа налягането да не се върне обратно ама тука налягането е преди него нали се сещаш.
Отработената пара се охлажда, втечнява и с помпа се вкарва обратно. Между другото докато се охлади може да ти стопли бойлера в банята :)
Прикачен файл:
700px-PressurizedWaterReactor_bg.gif
700px-PressurizedWaterReactor_bg.gif (72.31 KиБ) Видяна 4702 пъти
Наместо реактора си нарисувай колектор. Както виждаш водата не се сменя за да не изтича радиация.

Ти защо мислиш че аз се бъзикам? Идеята си е сериозна, но си трябват сметки които аз не мога да направя за да се види дали е изпълнима. :-D

И недейте да говорите за КПД - може да е ниско но за сметка на това е безплатно слънцето. А що ли пък не и да се пали котле. По малко енергия ще е нужна да се изпари фреона отколкото водата - най малкото ще е заради по ниската температура.


Прочетете и тук http://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%9F%D0% ... 0%BD%D0%B0
fox_vt - майстор
Е и аз не се бъзикам но ето че добавяме и помпа за връщащия фреон каква ще е тя може би направи компресор от климатик за да се избегне външната ос и семерингите.И един общ въпрос-колкото повече работи които консумират ток добавяме толкова генератора трябва да е по голям за имаме изобщо някакво кпд или да не стане така че колкото харчим за поми и управления толкова ще генерираме.При картинката на аеца имаме предостатъчно енергия.Не че не е възможно да стане но както каза и ти трябва някой да запретне ръкави и да смята.
torbalan - Дървен философ
ivanovbg, водата не се сменя по съвсем други причини!

В класическите ТЕЦ схемата е същата...
ivanovbg - майстор
Еми вижте в викито какво пише - 25%КПД и ...30 - 40%
Има и мърдащи картинки :-D

Фотоволтаика зорлем 15 и ако се пресметне че не може да ползва цялата площ заради растенията ще дойде доста по малко.

Другото предимство е че може да се топли фреона от котле и да те отоплява зимата. Май когенерация му викаха :-D Като си сметнеш и топлото ще излезе че има 705 КПД зимата.
Последна промяна от ivanovbg на ср яну 30, 2013 10:08 pm, променено общо 1 път.
fox_vt - майстор
Да добавя една картинка от линка на иванов Изображение

Това е схемата по която той иска да се реализира предполагам.Но за захранването на помпата вече споменах,за охлаждането на фреона трябва да се мисли нещо пак стигаме до циркулационна помпа или най малкото вентилатор(пак загуби на ток).После едно е да запалиш огън под котела друго е да грее слънцето,макар това да може да се компенсира с лесното изпаряване на фреона спрямо водата.И все пак става прекалено сложно със движещи се части което при фотоволтаиците го няма.А забравих и контролния блок който ще управлява всичко и той черпи ток.
torbalan - Дървен философ
Връщаме вода в дунава с температура няколко градуса по-висока, отколкото я вземаме...
Демек, зимно време ако е с температура 4 градуса, ние я връщаме с температура да кажем 8 или нещо такова...

Съвсем по памет цитирам, така че може да бъркам с градус-два, но то нищо не променя...

Кажете ми сега какво ще правите с вода, дето температурата и е по-ниска от тази на подпочвените води?

Верно е много е, ужасно много... Ама потенциал няма...

Тема "Соларна термопомпа" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: