Тази тема е за мечтатели философи и изобретатели.
ivanovbg - майстор
fox_vt написа:
Това е схемата по която той иска да се реализира предполагам.Но за захранването на помпата вече споменах,за охлаждането на фреона трябва да се мисли нещо пак стигаме до циркулационна помпа или най малкото вентилатор(пак загуби на ток).После едно е да запалиш огън под котела друго е да грее слънцето,макар това да може да се компенсира с лесното изпаряване на фреона спрямо водата.И все пак става прекалено сложно със движещи се части което при фотоволтаиците го няма.А забравих и контролния блок който ще управлява всичко и той черпи ток.
Винаги съм си мислил че като мислиш за загуби - губиш. А и по твоята логика не трябва май да има и ТЕЦ-ове. И те имат помпи и куп други електрощуротии, но произвеждат повече и по евтин ток от фотоволтаиците.
fox_vt - майстор
Да ама там ръгат гориво докато кипне чайника и не ги бърка.Ако можеш да осигуриш толкова топлинна енергия от слънцето добре ама като не пече чак толкова,какво ще стане с 20% кпд.Виж ако направиш тая система да може да използва да речем топлината заминаваща през комина от котел печка или камина пак си е на далавера.Аз като знам какъв капацитет има за работа един хладилник със нагревател и такъв със компресор съм скептично настроен към идеята за подкарване на тази система със слънце.Е всичко е въпрос на мащаб де ако направиш 10-20 кв/м поле е друга работа ама,нека някой по в час със термопомпите каже има ли шанс за тази система или не.
dyaneff - майстор
Добре Иванов, но не мога да го сметна.
Ако искаш да черпиш топло от външната енергия, климатика, или т.н. термопомпа с по-малко КПД ли е от твоя проект ?
Черпиш енергия от слънцето и в двата случая. Но с термопомпа и когато слънцето го няма.
Тани - модератор
Разделих темата, защото се е получила много добра дискусия и ще смесим мненията! Така идеята има по-голям шанс да ѝ се обърне внимание! Лично аз съм скептичен относно рентабилността и възможността за лесно оживяване на схемата! Това обаче е само шесто чувство , без да съм смятал нищо!
dyaneff - майстор
Е Тани нали ти си по сметките.
ivanovbg - майстор
dyaneff написа:
Добре Иванов, но не мога да го сметна.
Ако искаш да черпиш топло от външната енергия, климатика, или т.н. термопомпа с по-малко КПД ли е от твоя проект ?
Черпиш енергия от слънцето и в двата случая. Но с термопомпа и когато слънцето го няма.
Не е задължително само един източник. Как колите работят на пропан, метан, бензин? Та различните източници на топлина може да се допълват.

Като се замислиш слънцето дава лятото средно 3Квата на квадрат, фотоволтаиците не могат и 10% да оползотворят тогава, защото топлината им яде КПД-то. Ако е ТЕЦ на слънце при само 20% КПД...

Никой ли не знае какво е налягането на фреона в една бутилка до половината при 100 градуса?

П.П. Намерих това :
Phase liquide :

Masse volumique de la phase liquide (640 kPa et 25 °C) : 1 206 kg·m-3
Point d'ébullition (1,013 bar) : -26,6 °C
Chaleur latente de vaporisation (1,013 bar au point d'ébullition) : 215,9 kJ/kg
Pression de vapeur (à 15 °C) : 4,9 bar
Pression de vapeur (à 50 °C) : 13,2 bar
Pression de vapeur (à 20 °C) : 5,7 bar
Pression de vapeur (à 5 °C) : 3,5 bar

Point critique :

Température critique : 100,9 °C
Pression critique : 40,6 bar
Masse volumique critique : 512 kg·m-3

При 100градуса дига 40 бара и всичкия е газообразен :-D
Незнам при колко е 20 но при 20 е 5,7бара.
dyaneff - майстор
Налягането зависи от "модела" на фреона. Не знам тези 40 Бара за какъв фреон са.
При около 110 градуса има фреон който "вдига" 20 Бара.
ivanovbg - майстор
Tова е за Р134. Лесен за намиране :-D

Та ако предположим че го загряваме до 100 и го разширяваме докато стигне 30-35 градуса(толкова е лятото температурата на въздуха) - предполагам 10 бара ще му е налягането тогава по дедукция, ще имаме 30 кг/см2 използваемо налягане.

За да ни излезе от двигателя с такава температура и и налягане клапана трябва да се затвори когато цилиндъра се напълни 1/4 от обема му. Не съм много сигурен, ама мисля че като се разреди 4 пъти ще останат 10 :?

При 400 кубика цилиндър( че се смята по лесно) ще имаме 100кубика разход на фреон на цикъл. А при 8 см диаметър на буталото ще имаме около1440кг натиск върху него. За да е 400кубика ще имаме 8 санта ход и следователно ... около 200нютонметра въртящ момент. Дойде повече от колата ми :?

Нещо не е така...Утре ще го смятам пак.

Мислете и вие. Да направим теорията пък ... после да му мисли практиката :-D
dyaneff - майстор
R134a при около 70 градуса има налягане 20 Бара.
При 30 градуса 7.7 Бара.
ivanovbg - майстор
http://fr.wikipedia.org/wiki/1,1,1,2-t% ... C3%A9thane

А това какво е?
Я дай всичко каквото имаш за Р134, а не на час по лъжичка.
Интересува ме някоя изобара, изохора или как се казваше там... с температура,плътност, налягане,фаза...Ако ли не може и с пропан, че за него имам доста, ама ще е доста взривоопасно.

Тема "Соларна термопомпа" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: