• 1
  • 2
Тази тема е за мечтатели философи и изобретатели.
Dare_Devil
Попрочетох за този вид двигатели, използващи температурна разлика, за да преобразуват топлинната енергия в механична. Останах с впечатлението, че соларна инсталация, фокусираща слънчевите лъчи от определена площ, би могла да оползотворява по-голям процент от слънчевата енергия, попаднала на тази площ, отколкото сега използваните слънчеви батерии. Някой експериментирал ли е с такива двигатели и срещал ли е комерсиални продукти, използващи тази технология?

Ето един пример за използването на този метод: http://www.thedailygreen.com/environmen ... r-46012108
velsi - Почетен майстор
На няколко пъти съм се палил по този вид двигатели, но за сега не съм намерил нещо различно от малко настолно моделче. Нищо с наистина практическа стойност.
Master_Kenobi - V.I.P.
А фокусирането на слънчевите лъчи става с френелови лещи, които по принцип се правят за соларни инсталации (фотоелектрични) и са си цифра пари. :sad: Даже у нас една фирма ги предлагаше, ама май само ги предлагаше... Ако те интересува, да търся линка на сайта й.
Ама можеш и сам - палиш свещичка пред иконката на Св. Гугъл и се молиш... :-D
Master_Kenobi - V.I.P.
Явно този двигател не е за вилата и къщата. :|
И не ползват френелови лещи, както предположих, а сферични огледала... Като се замислих - има защо. :?
Лесно е да се изкажеш неподготвен! :-D
world_explorer - специалист
ВСЕКИ двигател използва температурна разлика. Няма двигател с по голямо термично КПД от този който работи по цикаъла на Карно. Според него КПД=1-(температура на студената страна)/(температура на топлата страна). Лошото е че татъв цикъл не може да се осъшестви по няколко причини. Един от начините (но с значителни уговорки) да се осъществи е да работи в граничите където работното вещество си променя фазата (от течно в газообразно и обратно) естествено там тем. разлика е малка и КПД-то е ниско. Характерно за този цикъл е че се състои от две изотерми и две адиабати. Цикъла на Стирлинг е с по малко термично КПД. Той се състои от две адиабати и две изохори (мисля че така беше). Но той не се нуждае от фазови превръщания на работното тяло и затова може да работи при по големи температурни разлики и от там да се повиши КПД-то.
torbalan - Дървен философ
мисля, че веднъж дъвкахме темата...

моето мнение е, че ако го правиш за кеф - бива...
ако обаче разчиташ на безплатна енергия от слънцето - нищо няма да стане...
инвестицията ще е толкова голяма, а слънцегреенето унас толкова малко, че сметката няма да се върже...
tgv - специалист
Представям ви един друг поглед към Стърлинг двигателите. Така наречените течно-бутални Стърлинги, или Флуидини.
По долу ще се запознаете с действието Им, както и някои Аспекти от теорията на Шмидт.
http://www.iedu.com/Solar/Engines/Fluid ... 10475.html
stamenov1 - специалист
Чудя, се дали няма да се намери такова двигателче, да задвижва циркулацията на котел и камина, да не се притесняване постоянно от спирането на тока.
  • 1
  • 2

Тема "Двигател на Стърлинг" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: