• 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 9
Тази тема е за мечтатели философи и изобретатели.
ivanovbg - майстор
Цитат:
3. Киселото мляко и неговите варианти с добавки имат високо съдържание на влага, което може да доведе до заразяването му с болестотворна плесен, която отгоре може да е само безобидно петънце, но е пуснала „корени” и много навътре в киселото мляко Затова изгребване, дори и дълбоко, не върши работа. Прежалете го.


Та плесенясването(мухлясването) не е критерий за истинност,а за хигиена. Консервантите го правят по устойчиво на заразяване, но не незаразимо.

:partyman:
Последна промяна от ivanovbg на ср окт 22, 2014 7:55 am, променено общо 1 път.
kozl - майстор
Бедата не е в това, че киселото мляко мухлясва :?
Бедата е, че ние сме се отмухлясали.
И много ми е чудно :? Как предците ни са преживели с мухъл и без Джи ЕС Еми :shock:
Chefo77 - майстор
hidrazin написа:
Преди години в магазините някои дупчеха фолиото на кофичките за да изглежда прясно и за да не гръмне. Като вкисне, направо надува капачката отгоре. От години не съм виждал надуто кисело мляко. :sad:
А на надуването на капачката му измислиха лек още в завода. Пренастройваха машините преди да сложите капачките (фолиото) да стискат кофичките. Ако се чудите защо някои млека бяха смачкани повече, други по-малко - те затова. Като започне да надува, просто изправя кофичката.
Сега мисля само Боженци съм виждал смачкани. И Ралица. Вкъщи консумираме основно последното и Алфатар.
П. Петков - специалист
gogo7777 написа:
Бурканчетата от кисело мляко бяха с алуминиево фолио вместо капачка.
Киселото мляко някога беше в легени и всеки се бореше да му сипят от "брега",
а бутилките с прясно мляко бяха с картонени капачета. Млекарите имаха шишове за отваряне на шишетата, защото се продаваше и по половин литър.

Преди 89г. киселото мляко беше половин кило (литър), а сега само диаметърът на фолиото и горният край на кофичката са запазени. Цената на кофичките горе-долу е еднаква при всички, а останалото намалява в зависимост от това на кой производител колко пари не му достигат. Скоро време се очаква да се стигне до проблем с устойчивостта на кофичките и до "изкълчването" им, поради лош коефициент на стройност -λ . (справка -Иван Кисьов - "Съпротивление на материалите", стр. 451) :-D


Преди много години Михаил Задорнов посещава Съединените щати. След завръщането си се среща с почитатели и обяснява: "Там, във веригите магазини се продават безброй видове кисело мляко - с малини, без малини, с боровинки, без боровинки, с ягоди, без ягоди и т.н.. Представете си, че у нас влезете в магазин за мляко и попитате любезно продавачката:
- Извенете, какво кисело мляко ще ми предложите днес?
Отговорът ще е светкавичен:
- Естествено вчерашно глупако!
Изобщо, за седемдесет гдини съветска власт, ние се научихме да правим два вида кисело мляко - вчерашно и... онзиденшно!" :)
Последна промяна от П. Петков на чет окт 23, 2014 5:14 am, променено общо 1 път.
nikolson - майстор
В момента кисело мляко най-близо до познатия начин в промишлени условия произвежда със сигурност ЛБ Булгарикум, наследникът на бившето ДСО Млечна промишленост.
http://www.lbbulgaricum.bg//bg/
Те притежават всички патенти и образци за щамове, чрез които се получават млечните продукти, такива, каквито ги помним. Те единствени имат право да продават лицензи за "българско кисело мляко". Другият начин за "захващане" на закваска е сирище от сукалче (преживно-агне, яре, теле), но резултата не е много сигурен по ред причини.
Маите, които се продават в търговската мрежа са синтетични (ренин), и, макар да подквасват млякото, то не е автентично българско.
nikolovvd - майстор
П. Петков написа:
Киселото мляко някога беше в легени и всеки се бореше да му сипят от "брега",
а бутилките с прясно мляко бяха с картонени капачета. Млекарите имаха шишове за отваряне на шишетата, защото се продаваше и по половин литър.
А помниш ли как млекарите разнасяха млякото по кварталите и с един звънец, като училищните на 15 Септември и докато звънят викат - "Млекаряяя!"
angelfilev - специалист
nikolovvd написа:
П. Петков написа:
Киселото мляко някога беше в легени и всеки се бореше да му сипят от "брега",
а бутилките с прясно мляко бяха с картонени капачета. Млекарите имаха шишове за отваряне на шишетата, защото се продаваше и по половин литър.
А помниш ли как млекарите разнасяха млякото по кварталите и с един звънец, като училищните на 15 Септември и докато звънят викат - "Млекаряяя!"
Ние оставяхме празно шише и пари пред вратата, а жените от околните села /в Плевен/ минаваха рано с магарета и сменяха празно за пълно.
В кварталната млекарница /тогава дете/ гледах така да
се наредя на опашката, че да се падна на нов леген с повече каймак. :)
Разнежихте ме, отивам да чистя комина преди обещания дъжд. :)
Илчо Илиев - майстор
gogo7777 написа:
Изобщо, за седемдесет гдини съветска власт, ние се научихме да правим два вида кисело мляко - вчерашно и... онзиденшно!" :)
П. Петков, С цялото ми уважение, но какво хубаво виждаш в 25 г АМЕРИКАНСКА власт, това,че ни стопиха,че ни тъпчат с идиотщините си,че новините са само криминална хроника,че ни управляват шепа олигарси??????
Извинявам се за отклонението,но ме дразнят хора,които могат от всяка тема да направят политическа,а още повече,че се изкарваш едва ли не връстник на ''''седемдесет гдини съветска власт'''...
Аз не помня коритата с кис. мляко, не помня млекарите с каручките,но помня ,че до преди да ни сполети тази демокрация имаше истински неща по магазините, може да са били малко като асортимент и количество,но бяха ИСТИНСКИ,а сега ме е страх да си купя и хляб дори,ВСИЧКО е бъкано с консерванти и ''Е-та".
Така,че ш' мъ звиняваш,но не извъртай нещата с русите,макар,че може би ти се вижда модерно за в момента...

П.П. Моля за извинение за офтопика :prayer:
П. Петков - специалист
Изобщо не съм "апологет" на американизма! Последните двадесет и пет години са кошмарни за мнозинството от нас. А затова не са ни виновни американците, а самите ние! При все това, както е писал поетът:
"...Что мы потеряли - уже не вернуть...". А Михаил Задорнов е явление в Русия и няма как да бъде обвиняван нито в русофобия, нито в шовинизъм! Ето нещо хубаво от него:
http://www.youtube.com/watch?v=tC3_Qh0xPQM
А това трябва да се гледа с памперс:
http://www.youtube.com/watch?v=jW-zxbIcfIs :-D
angelfilev - специалист
Илчо Илиев написа:

П.П. Моля за извинение за офтопика :prayer:
Не се увличай, дай нещо за кисело мЯко, мухал, спори, спомени и пр.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 9

Тема "Кисело мяко да мухлясва?" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: