Всичко за дърводелството
bimbaeco - майстор
Mortice (или Mortise) and Tenon се нарича обикновено чеп и длаб на български. Ако не е така, Кендал ще каже как е :-D .
Може сглобката да е суха (без лепило) и да я хванеш челно с винтове под сухи дибли, които играят ролята на тапи, но е добре тежестта на леглото да я носи дървесината, а не крепежа, т.е. не карай само на винтове (давай както си го беше решил, а не по мързеливия начин :yawinkle: .
Тук (viewtopic.php?f=35&t=48231) съм показал как крия винтовете под дибли. Тези на снимката са без лепило, за да разглобя сглобката просто навивам винт в диблите и ги вадя като с тирбушон.
По принцип си има механично решение за това, но не знам дали и къде се продава в България. В длаба на крака се поставя едно железце като в касите на вратите, а на хоризонталната греда на леглото на челото се слага нещо като кука, която се закача там. Ето снимката, ако не съм обяснил добре:
http://www.woodcraft.com/Product/127456 ... tener.aspx
Не вярвам да не се продава и тук. Дано Еди или Зедикус знаят къде - двамата са енциклопедии на онлайн (и не само) магазините.
Между другото, ръбовете на крака с какво ги заобля, да не си си купил spoke shave (коларо-кацарско ренде, както му викат по учебниците)?
ZEDYCUS - майстор
:-D Има по магазините за мебелни сглобки доста видове. - http://www.tashev-galving.com/300416-20 ... 0%BD%D0%B8

Леглото за малкото човече се е получило много яко. Хареса ми. =D>
bimbaeco - майстор
Знам аз кого да питам :-D
EDI - майстор
Съвсем на място си питал, Иван си е нещотърсач, както казва Пипи. :lol: :partyman: Аз нещо не мога да отворя блога и да видя цялата статия за леглото от компа в службата, а в къщи не мога да се добера до компютъра, но от това, което виждам, работата е перфектна, както винаги. :partyman: Миро, ако ползваш металната сглобка, дето я показа Мишо, бих подсигурил срещу скърцане с някой болт или видия, не вярвам да е идеално плътна и да не скърца.Може да пробваш и без друг крепеж де, винаги може да се добави, ако скърца.
miro-penchev - специалист
bimbaeco написа:
Mortice (или Mortise) and Tenon се нарича обикновено чеп и длаб на български. Ако не е така, Кендал ще каже как е :-D .
Може сглобката да е суха (без лепило) и да я хванеш челно с винтове под сухи дибли, които играят ролята на тапи, но е добре тежестта на леглото да я носи дървесината, а не крепежа, т.е. не карай само на винтове (давай както си го беше решил, а не по мързеливия начин :yawinkle: .
Тук (viewtopic.php?f=35&t=48231) съм показал как крия винтовете под дибли. Тези на снимката са без лепило, за да разглобя сглобката просто навивам винт в диблите и ги вадя като с тирбушон.
За сглобката и аз си мислех с чеп и длаб :) ще е по-добре, но се чудех да не би все пак да има някаква основателна причина да не ги правят така и тези по магазините. И затова питах да не допусна някоя принципна грешка. Иначе това да скрия винтовете под тапи от дибли не ми е хрумвало - добра идея е, ще се възползвам :-D
Няма да ползвам такива метални закопчалки, че вкъщи имам 3 хлапета и да не ги мисля дали няма да измислят някоя лудория и да ги откачат нещо инцидентно, то вярно че предвиждам и чекмеджета отдолу, но все пак :) . Със скритите винтове ще стане точно както го искам :)
bimbaeco написа:
Между другото, ръбовете на крака с какво ги заобля, да не си си купил spoke shave (коларо-кацарско ренде, както му викат по учебниците)?
Ръбовете ги заоблях с единственото ренде, което имам засега, имаше го някъде из снимките преди това, бюджета ми не смогва за всичките инструменти които ми се искат :-D Скоро мисля да си взема ренде N4 май му казват по видео уроците, с метален корпус, че с тези винтчета ми изглежда доста удобно за настройване на ножа.
А между другото - някой да е мяркал видео уроци за работа с такова ренде като моето (ножа се заклинва с дървен клин), че не съм много сигурен дали добре се оправям с нагласянето на ножа :?
bimbaeco - майстор
https://www.youtube.com/watch?v=k6PiRgfg2Lw
Това е стил "Кренов", но принципът е същият.
Нашите дървени рендета са по същество немски, така че ето друг линк (за съжаление не разбирам много немски)
https://www.youtube.com/watch?v=k6PiRgfg2Lw
Ето как можеш да си направиш ренде тип Кренов
https://www.youtube.com/watch?v=ZWYUsLtUg_I
Ножът на това е на Рон Хок, доста е скъп, обаче е нещо извънземно.
Ако питаш мен, си вземи някое чугунено Стенли или Рекорд. Трябва ти една четворка и еднно по-дълго (пет и половина, шест или седем) и си готов. После едно блок-ренде, един римсовик, едно коласко.... и ще станеш като мен :rolleyes: - малко болен мозък.
miro-penchev - специалист
Е, точно това ми трябваше - как да изтегля малко ножа назад, след като съм го показал прекалено много, че досега като прекаля с показването на ножа, вадя го изцяло и почвам отначало нагласянето :D
Досега не се бях замислял, че като си купиш ножа - рендето няма да е толкова сложно да си го направиш, ще се загледам и в други такива клипчета, мерси за идеята :)

Чугунено 4-ка вече съм го решил че ще вземам, сигурно и N6-7 по нататък, пък аз по принцип съм си :rolleyes: , но добре че бюджета ме ограничава :lol:
miro-penchev - специалист
А всъщност и един въпрос по темата, нали е за дървения материал :) - едната талпа 200х17х4 се оказа усукана по диагонал на широката страна - вдига се на 1см между двата края на диагонала. И се чудя дали има шанс да се поизправи, ако я държа две-три седмици пристегната на тезгяха, материала ми го продадоха за сух и е сравнително сух, спрямо суровия, който си купих. Май няма шанс да се изправи и да взема да си купя нова, че с рендето този 1 см усукване докато го изравня доста блъскане ще има :rolleyes:
EDI - майстор
Няма да стане, не си губи времето.Дори и противоположно усукване да приложиш, няма да се изправи.Евентуално с мокрене и усукване в другата посока и да постои така доста време, може да поизправи деформацията малко, ама нямаш за кога.
miro-penchev - специалист
Ясно, ще влезе в употреба на парчета за разни други неща, където няма да ми трябва такава дължина :)

Тема "Моля за съвет - подбор на подходящ материал?" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: