Всичко за дърводелството
bogomilZ - специалист
Elvis написа:
bogomilZ каква смяташ, че е минималната дебелина на която може да се разбичи и обработи след това без прекалени затруднения?
на стационарната фреза с циркулярен диск ф300 за да се води дъската по плота защото е доста широка и след това на щрайха да се калибрира . Притеснява ме дали ще стигне надбавката общо. Задачата е от 35 мм и то не калибриран материал да извади 20 мм и 5мм и двете да се калибрират. Ако дъската беше широка 5 см нп но при 25 см е проблем. На банцинг няма да стане. Ще криви.
Elvis - специалист
И на мен ми се струва трудно (без да съм специалист и да съм ползвал тези машини), но при първа възможност ще проверя в Топливо какво ще кажат и ако не става просто ще ползвам две дъски.
griffin - майстор
Зависи колко е усукана дъската, зависи колко е крива и в каква посока.
Т.к става въпрос за относително малък детайл няма да има чак толкова фира. Ако дъската е огъната по ширина, може да се нареже на по тесни ивици които да се обработят на абрихт/щрайх и после да се залепят обратно по местата им. Ако е осукана цялата дъска може на гърба да се направят отпускащи срезове с циркуляр да се сложат кръпки и после да се обработва относително правата дъска. Ако дъската е крива по дългата страна вече става кофти, там има бая загуба на материал еле пък при по голяма дължина(тук едва ли ще е такъв проблем). Дърводелеца който ще ти прави обработката като отидеш предполагам, трябва да се прецени според ситуацията.

Аз бих рендосал две от страните да са перпендикулярни една на друга и след това бих цепнал дъските. Добре е да ги нарежеш максимално близо по дължина до размера който ти трябва за да свалиш фирата. След това бих ги цепнал на банциг ако имам с такъв капацитет, ако нямам може да се нареже на по тънки ленти и да се цепи на циркуляр или на по малък банциг а после да се лепи обратно дъската. Банцига ще даде най-малко загуби но пък ще имаш по-дълбока обработка на повърхността после. Лепил съм дъски по 10мм и то секвоя която е доста мека, предполагам с малко повече внимание ще може да събереш и по тънък панел. Не знам защо ти трябват тия знания, според мен първо говори с човека с машините той ще ти каже неговото мнение, едва ли ако не знае някоя хватка ще се навие да му се дава акъл :-D .
Илчо Илиев - майстор
Аве Грифин, от доста време следя какво пишеш, има доста добри неща,но ш може ли за нас(мен) по неграмотните да използваш нашенски термини,че така написаното ми прилича на преведено с гугъл преводач :lol:
Според мен тая операция може да стане,но си трябват добри машини,а и м'атряла да не е корито...
Дъската се рендосва от едната страна и кант/ове, рендосва се на щрайхмус,колкото да се зачисти, цепи се на банцинг(лента с малък чапраз) и дъските се калиброват на щрайхмус....

П.П. Не съм срещал такъв стандарт 35 мм разбичен материал като стандарт,но....
bogomilZ - специалист
Илчо Илиев написа:
Аве Грифин, от доста време следя какво пишеш, има доста добри неща,но ш може ли за нас(мен) по неграмотните да използваш нашенски термини,че така написаното ми прилича на преведено с гугъл преводач :lol:
Според мен тая операция може да стане,но си трябват добри машини,а и м'атряла да не е корито...
Дъската се рендосва от едната страна и кант/ове, рендосва се на щрайхмус,колкото да се зачисти, цепи се на банцинг(лента с малък чапраз) и дъските се калиброват на щрайхмус....

П.П. Не съм срещал такъв стандарт 35 мм разбичен материал като стандарт,но....
важното е да става лаф.... =D>
griffin - майстор
Илчо Илиев написа:
Аве Грифин, от доста време следя какво пишеш, има доста добри неща,но ш може ли за нас(мен) по неграмотните да използваш нашенски термини,че така написаното ми прилича на преведено с гугъл преводач :lol:
Според мен тая операция може да стане,но си трябват добри машини,а и м'атряла да не е корито...
Дъската се рендосва от едната страна и кант/ове, рендосва се на щрайхмус,колкото да се зачисти, цепи се на банцинг(лента с малък чапраз) и дъските се калиброват на щрайхмус....

П.П. Не съм срещал такъв стандарт 35 мм разбичен материал като стандарт,но....
Ами просто съм се учил от английски сайтове и филмчета за това терминологията ми бие натам :-D. Аз бих рендосъл първо дъската на щрайхмус :-D . Зависи от гатера дебелината може би аз дето пазарувам имаше доста на 35мм денелина. Иначе за лодката човека е зел метровка която ще резне на 45-50 см. все ще се поизправи :). Иначе съм съгласен де само си чешем езиците човека сигурно вече си е свършил работата :weedman:.
Elvis - специалист
Интересувам се в такива детайли от резултата и възможностите за обработка, за да мога да променя дизайна на детайла, ако се налага и да знам кое е възможно и кое не - така ще мога да преценя и възможностите на дърводелеца, като почне да ми обяснява кое как може да стане. В бъдеще може да ми се наложат други неща да изработвам и така добивам представа за възможностите на материала и машините за обработката му. Самият аз нямам работилница и трябва да разчитам идеите ми да бъдат осъществявани от други хора, просто дървото ми е голям мерак... Кой знае в бъдеще (ако нещата се развият, като в приказките :-D ) мога и повече бройки да се правят.

Дъските по ценови листа я водят 33 мм, но със шублера я измерих на няколко места 35 мм. В момента е напълно права и няма никакво измятане, просто повърхността е груба и неравна.
Утре пътувам и след една седмица, ще проверя в Топливо, ако не могат да се справят, ще търся вариант за работата с някой от форума и куриер (по-скъпо ще ми излезе, но ако няма друг начин...).

Поздрави.

Още един въпрос. Могат ли да се постигнат добри резултатите при шлайфане на ръка с орбитален шлайф, след като дъската се калиброва на шрайхмуса. Вярно, че зависи от човека с шлайфа, но не съм с две леви ръце (поне така си мисля :-D ). Харесъл съм си този инструмент. Изображение
griffin - майстор
Ако искаш да изгладиш дъската става, точно тоя модел обаче трябва да видиш дали на теб ти е удобен. Аз съм свикнал да работя с една ръка и предпочитам моделите които са направени да се държат само с една ръка.
Изображение
За дребни детайли е кофти с две ръце според мен. Има и на други марки такива за една ръка просто давам това за пример, не го земай за реклама :).
Може и с вибро, но там по бавно става и повърхността може да се надраска повече заради движенията на самата машина.
Илчо Илиев - майстор
Иначе за лодката човека е зел метровка която ще резне на 45-50 см. все ще се поизправи :). Иначе съм съгласен де само си чешем езиците човека сигурно вече си е свършил работата :weedman:.[/quote]


Ся, аз говоря за корито,а не за лодка,ако е с формата на улук, на 25 см ширина...познай кога ще я изправи, като остане 20мм, там дължината не е от значение...
За чесането, имаш ли представа колко народ ги чете тия неща, на мен ми е ясно,че човека си е направил нещата,но има други, които ги е я срам, я нещо друго да питат и четат нашите писаници, аз за това пиша...

п.п. от доста време по цял ден изправям дъски на абрихта, фуговам за лепене, като детайлите са на 100/110 см. и имам леееко представа за какво иде реч...
п.п.2 Аз бих шлайфал с лентов шлайф, дървесина се шлайфа само по дължина, иначе се драска.....
Elvis - специалист
Всичко написано тук ми е много полезно, но оставам с впечатлението (може и да греша), че не се ползва обща терминология за типовете изкривяване и от там идват споровете и объркване за това кой какво има в предвид.
Изображение
Мисля, че griffin имаше в предвид коритото (cup) да се разбичи по дължина и после да се обработи и да се налепи, като плот за да стане плоска "дъска" ...

griffin Да основно хвата мислех да пробвам, като купувам. Модела по-горе му се маха ръкохватката, заедно със скобата, "талията" му е тънка и смятам, че е идеален за една ръка. Иначе модела който си дал и аз го загледах...

Илчо Илиев Срам не срам ще си призная, че имам усещането, че лентовия шлайф е с една идея по взискателен към техниката на майстора и може да не ми се получат от първия опит добрите резултати. Така че смятам да пробвам с орбиталния, като стигна до по-фини шкурки... Ако видя, че не става ще имам в предвид съвета ти..

Тема "Разбичване и калиброване на дъски в района на София?" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: