Всичко за дърводелството
Svetoslavoff1 - майстор
С резистол можеш да обработваш и неизсъхнал материал. По-тънко идва като цена от Бохемита.
ktamen - специалист
Защото труда е много.
Ти съзнаваш ли какво чудовище е железен квадрат 10х10см. Особено пък за такова миниатюрно кенефче.
В момента си правя работилница - просвета ми е 6м. има едно единствено желязо 6х6см с дебелина на стената 4мм. Всичко останало е тънки тръбички с дебелина на стената 1,2мм. Общо около 160кг желязо (само за покрива без ламарината, ламарината е още 180кг) за 36 квадратни метра.
Купи си едно парче 80х20мм с дебелина на стената 2мм и хубавичко го огледай и изпитай какъв товар носи. И после пак си сметни колко е скъпо от желязо.
Нарисувай някаква скица и я качи тук и ще бъда по-конкретен какви железа ти трябват.
nikolson - майстор
Да се намеся и аз. Тази цена 105 лева за профил ми се вижда :butthead:
Аз бих се заинтересувал от http://olx.bg/panelna-toaletna-trbi-i53491048 До Шумен е 110 км. Товарен с кран 200 лева. "Ори, мели, яж".
ktamen - специалист
Този профил 100х100х5 тежи 90кг и цената се е съвсем нормална.
EDI - майстор
Много я задълбахте.Аз бих си я направил от дърво.150 лева са близо 25 греди 10х5х400 или близо 20 греди 8х8х400, от зависи цената на склада, с тях конструкцията е готова, че и отгоре.Между другото сега му е времето да си вземеш миналогодишен материал от някой свестен склад, разбирай закрит или с хубави навеси, по-сух ще е.Забелязал съм, че обикновено 10Х5 са най-сухи и най-добре разбичени.Поне в Ямбол, де.Не им бери много грижа за обработка, така или иначе остават вътре в конструкцията, а чама си е държелив от към влага.Гледай само да няма гадини в гредите.Вън покритие по желание, най ме кефи отвън ОСБ и отгоре залепен с пяна EPS, шпаклован с мрежа и бяло лепило.Вътре едва вата между гредите, после кеф ти картон, кеф ти плоскости.Ама наистина дай една скица за обща представа какво предстои.
шоп - майстор
Привет!
Автора на темата според мен още не си е изяснил задачата!
За помещение 2.5х2.5 метра иска да използва греди 14х14 или 16х16 !!! Това е прекалено.

Всички колеги дали мнения според мен са прави. Може направата да е с метални профили, може и с дървени правоъгълни греди 50х100. Всичко зависи автора на темата какъв опит има, с какви машини разполага и с какво предпочита да работи: дърво или метал.

Аз бих избрал дърво. Греди на 5 метра ( малко по-скъпи са, но ще се работи без фира)
nobreak - специалист
шоп написа:
Привет!
Автора на темата според мен още не си е изяснил задачата!
За помещение 2.5х2.5 метра иска да използва греди 14х14 или 16х16 !!! Това е прекалено.

Всички колеги дали мнения според мен са прави. Може направата да е с метални профили, може и с дървени правоъгълни греди 50х100. Всичко зависи автора на темата какъв опит има, с какви машини разполага и с какво предпочита да работи: дърво или метал.

Аз бих избрал дърво. Греди на 5 метра ( малко по-скъпи са, но ще се работи без фира)
До някъде си прав :) Не съм се изяснил още и по принцип съм такъв - винаги се престаравам...Като се разчетох и огледах различни дървени конструкции, наистина прекалявам с дебелината. Опит с дървото имам горе доло добър, а и машини имам...Ще взема почивните дни да направя една скица и пак да питам :)
m_markovski - специалист
nobreak написа:
Здравейте. Имам една малка виличка до която искам да направя баня и тоалетна, слепени до вилата с размер около 2.5 х 2.5...
Малко съм объркан, но доколкото разбирам идеята е пристройката да бъде от дървена конструкция. Но в Силистренско липсва качествен и горе-долу сух материал. Та затова да попитам - защо не я направиш монолитна с тухли? Банята не е чак толкова голяма, но все пак е баня, т.е по-добре тухла отколкото дърво...
nobreak - специалист
m_markovski написа:
nobreak написа:
Здравейте. Имам една малка виличка до която искам да направя баня и тоалетна, слепени до вилата с размер около 2.5 х 2.5...
Малко съм объркан, но доколкото разбирам идеята е пристройката да бъде от дървена конструкция. Но в Силистренско липсва качествен и горе-долу сух материал. Та затова да попитам - защо не я направиш монолитна с тухли? Банята не е чак толкова голяма, но все пак е баня, т.е по-добре тухла отколкото дърво...
Имаш в предвид тухли без колони ли? Мислил съм го този вариант, но започн ли да зидам нещо без съответните документи, има вариант някой да подшушне там, където трябва и най малкото ще ме принудят или да я съборя или да извадя съответните документи, съпътстващи от много мъка (който го е правил знае за какво става дума)...Докато за метална или дървена конструкция не са такива изискванията ако се наложи да вадя някакви документи...пък и искам да работя сам и няма да ме кефи много да мъкна тухли и да бъркам цимент...Другата ми идея е да стане оптимално здраво и евтино.
m_markovski - специалист
Металната и дървената конструкция минават лесно документално ако са преносими.
Както каза един колега в съседна тема - за българина консултацията със специлист е най-безполезното нещо, време и пари на вяъра.
Дерзай!

Тема "Въпрос изсушаване на дървени греди" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: