• 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 15
Всичко за дърводелството
bimbaeco - майстор
Ванка, гледай сега как правя гимнастиката:
Бича чамова талпа на 3 см дебела и широка леко над 20. От дъбова талпа на 3 см дебела и малко над десет широка цепя две парчета по 1 см и нещо и ги залепвам с ПВА и много стеги за чама. Едните стеги притискат надолу дъба към чама, а другите стискат хоризонтално двете парчета дъб едно към друго, за да не се получи луфт по шева. Като стегне лепилото, минавам на щрайхмуса и половината от заготовката на касата ми е готова. После повтарям упражнението и залепвам двете половини, и получавам 40 сантиметра широка страница за касата.
Ето снимки
Прикачен файл:
k1.jpg
Прикачен файл:
k2.jpg
k2.jpg (100 KиБ) Видяна 1430 пъти
Прикачен файл:
k3.jpg
k3.jpg (85.03 KиБ) Видяна 1430 пъти
Прикачен файл:
k4.jpg
k4.jpg (106.35 KиБ) Видяна 1430 пъти
Прикачен файл:
k5.jpg
Мите, знам, че ме бъзикаш. Четох лекцията за присъстващите в аулата :), на теб знам, че ти е ясно.
Стори ми се ефективен начин да се заобиколи банцигът. Като правих ореховата маса, влачих талпите на друго място да ми ги цепят, убих си цял ден и от 11 сантиметра дебела талпа, на която имаше равно лице и кант, оня човек извади две талпи по 3 см дебели и една - 2. Много ми се струва бракът. За тоя един ден згубен, щах да си ги направя с триона по този начин и щеше да излезе още една тройка, и нямаше да влача талпи като луд.
Последна промяна от bimbaeco на съб апр 07, 2018 10:26 pm, променено общо 1 път.
ZEDYCUS - майстор
Мишо, изясни ми се. Тоя трик влиза в аналите. :partyman:
То с моя банциг имах подобни перипетии. Два мотора ми изгори, и накрая третия го бартерисах за трифазен и сагата свърши. Засега работи.
bimbaeco - майстор
Моя изхвърли лентата и скъса бандажа. Сега се чудя откъде да поръчвам, защото размерът е странен - 38 см.
ZEDYCUS - майстор
Виж плосък ремък с тоя размер. Ангренажен ремък беше сложил Куул (Жоро)
PIP - майстор
bimbaeco написа:
Моя изхвърли лентата и скъса бандажа. Сега се чудя откъде да поръчвам, защото размерът е странен - 38 см.
На кое казваш бандаж? На гумата/корка дето е на колелата ли?

Банциг къса лента от лагери, луфтове и биене на самите колела. При изправен банциг не би трябвало фирата да ти е по-голяма от колкото ако цепиш на циркуляр и на ръка (хамалогията дори не я споменавам).
Фитилчо - майстор
PIP написа:
bimbaeco написа:
Моя изхвърли лентата и скъса бандажа. Сега се чудя откъде да поръчвам, защото размерът е странен - 38 см.


Банциг къса лента от лагери, луфтове и биене на самите колела. При изправен банциг не би трябвало фирата да ти е по-голяма от колкото ако цепиш на циркуляр и на ръка (хамалогията дори не я споменавам).

И аз така мисля, макар още да не съм го пробвал. Скоро ще го.
При хубава лента, изправен банциг, лагери, водачи...опъмата хбаво лента с не много голям чапраз и широка да не криви от натискането, не би трябвало да дава голяма фира.
mavryt4o - майстор
bimbaeco написа:
Ванка, гледай сега как правя гимнастиката:
Бича чамова талпа на 3 см дебела и широка леко над 20. От дъбова талпа на 3 см дебела и малко над десет широка цепя две парчета по 1 см и нещо и ги залепвам с ПВА и много стеги за чама. Едните стеги притискат надолу дъба към чама, а другите стискат хоризонтално двете парчета дъб едно към друго, за да не се получи луфт по шева. Като стегне лепилото, минавам на щрайхмуса и половината от заготовката на касата ми е готова. После повтарям упражнението и залепвам двете половини, и получавам 40 сантиметра широка страница за касата.
Ето снимки
Прикачен файл:
k1.jpg
Прикачен файл:
k2.jpg
Прикачен файл:
k3.jpg
Прикачен файл:
k4.jpg
Прикачен файл:
k5.jpg
Мите, знам, че ме бъзикаш. Четох лекцията за присъстващите в аулата :), на теб знам, че ти е ясно.
Стори ми се ефективен начин да се заобиколи банцигът. Като правих ореховата маса, влачих талпите на друго място да ми ги цепят, убих си цял ден и от 11 сантиметра дебела талпа, на която имаше равно лице и кант, оня човек извади две талпи по 3 см дебели и една - 2. Много ми се струва бракът. За тоя един ден згубен, щах да си ги направя с триона по този начин и щеше да излезе още една тройка, и нямаше да влача талпи като луд.
още една тройка ако цепиш с брадвата :-D
bimbaeco - майстор
На тебе ти е смешно, ама на мене тогава ми се доплака, като видях как ми съсипа материала. Като казах, че си загубих един ден, забравих да спомена единия месец, дето го прекарах в търсене кой изобщо да се навие да ми свърши работата, та не с трион, а с нож за конфитюр да ги бях бичил талпите, пак по-бързо щеше да стане :)

Ясно е, че изправен и добре настроен банциг няма да даде такъв резултат, това, което исках да кажа с тоя пост е, че и да нямаш достъп до такава машина, пак можеш да си свършиш работата - както викат англичаните "където има воля, начин се намира" :) Сага ако кажете как да се намери и бандаж за 38-сантиметрово колело, цена няма да имате
:)
kendal - специалист
Мишо, то наистина само част от проекта си показал ,но ако беше ползвал дъбов фурнир нямаше ли да постигнеш същия ефект?
bimbaeco - майстор
Нямам преса за фурнир, това ми е по-лесно да го залепя, защото е биковито и разпределя точковото натоварване от стегите на по-голяма повърхност. Предполагам, че същия ефект може да се поситгне, ако стисна фурнира в сандвич между две дъски, ама остава проблемът, че трябва да купувам фурнир, а тоя материал вече го имах. Освен това, едносантиметровия слой дъб ми позволява да оползотворя оптимално чама, с който разполагам (от една 7-сантиметрова талпа, вадя две подложки по 3 см.). Друго предимство е, че, като слагам первазите на челото на касата, мога да отстъпя малко, без да се покаже чамът отдолу.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 15

Тема "Дърводелство с ръчни инструменти" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: