• 1
  • 2
Всичко за дърводелството
estorm - специалист
откъде мога да закупя двигател за циркуляр с подходящи обороти за целта и с поставяне на диска ( f 300) директно на оста на двигателя.
shotik - майстор
Диаметъра на елмотора е голям/180-200 мм/,като сложиш и плот и при Ф 300 мм на диска ще ти остане малко от видимата му част и вероятно ще можеш да режеш само до към 20 мм плоскости.
За мен не е удачно това решение ,как ще направиш резба и легло за шайбите и гайката ,с които да захванеш диска към вала на мотора?Трябва да разглобяваш мотора ,ротора да се хваща на струг,което не е удачно. .Моторът трябва да е поне 1.5 kW и с обороти към 2800 об/м.В София в кв.Слатина при пазара има магазин за елмотори ,но вероятно ще е към 140- 180 лв. нов.За употребявани ,може да се търси на Битака или на Илиянци на улицата откъм стадиона ,там има сергии .
Red_line - специалист
наскоро питах в Благоевград на едно място за ел.мотор 2.2kWпак за циркуляр човека ми каза около 200-250 лв че ще излезе.
Аз също мисля че монтирането на диска директно на мотора не е добра идея. а и е по опасно при ремъчната предавка ако нещо непредвидено се случи ремъка може да приплъзне. Но все ти си знаеш :wink:
estorm - специалист
да така е , но аз съм виждал че има двигатели с малък диаметър които въртят 300 диск и остават поне 8 см ряз. Такива са например моторите с които режат алуминиевата дограма. Но тези мотори са по 500 лв. Та въпроса ми е има ли изобщо такива мотори в БГ на сносни цени ? И друго , ако е ос и ремък как да се направи подвижна конструкция ( за да показваме диска според дебелината на материала ) устойчива на вибрациите от ремъка ? отпада варианта за подвижен плот защото е много голям.
shotik - майстор
цитат : И друго , ако е ос и ремък как да се направи подвижна конструкция ( за да показваме диска според дебелината на материала

Прави се основа от винкели на които да лежи моторът,зад него на стойка една панта ,за която ще е хванат плота,а от пред пак панта на която надолу виси дълъг болт ,който минава през задигната пластина с отвор за болта.При нормално положение гайка на болта опира в тази пластина,когато искаш част от циркуляра да се скрие,навиваш гайката ,която повдига плота до нужната височина.
Това за мен е най - простия начин,има и много други.
Виж конструкцията на моя циркуляр,аз съм го направил с неподвижен плот,но ако се сложи една панта /или две/ отзад и болт за повдигане отпред и е готово.

Изображение
estorm - специалист
Благодаря много ! А някой знае ли кой е допустимо най късия ремък които мога да ползвам ?
pc. сега видях раздела направи си сам и като гледам няма да изкочи от тук някои мaшинен инженер за да помогне ... :?
estorm - специалист
Благодаря ! Това е което търся. Надявам се цените да са поносими. За монофазни тез 3кв ми се виждат прекалени но да видим дали нямат и по слаби.
bogomilZ - специалист
първо кажи какво ще режеш и с какъв диск
например при рязане на масивна дървесина мека или твърда ще ти трябва периферна скорост над 60 м/сек а при при тези обороти на двигателя дори с диск 400 мм диаметър не можеш да достигнеш нужната периферна скорост
ако увеличаваш диаметър на диска тогава 3 квт може да се окаже че не достигат като мощност
при посочените габарити на двигателя валът е на 90 мм под горната част на кондензатора и ако приемем 30 мм за плот се получава че диск 400 мм ще е с 80 мм над плота - прецени дали е достатъчно това
estorm - специалист
С тези двигатели май става почти както искам иначе zа домашни истории го искам i 5 см ряз ми е достатъчен Отделно би било добре и ако мога да режа плоскости без да наранявам много ръба им. Наскоро си правих навес на село и с малкия циркуляр видях голям зор да обработвам ребра 10х5см Едно че няма мощност друго че реже до 4см. Сега имам мотор 2.2 кв 2800об/мин от абрехта които мога да свалям лесно при нужда и сам намерил една немска качествена ос за диск така че се чудя как да измайсторя този механизъм да подавам диска според нуждата над плота . А скороста я постигам от разликите в диаметъра на ремъчните шайби. иначе за мощен монофазен двигател и дума да не става, че по селата тока е много слаб. Като пусна абрехта за 3-4 сек. почти угасват лампите. Ако се ползва често това направо изгарям мотора.
  • 1
  • 2

Тема "двигател циркуляр" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: