Всичко за дърводелството
bbibata - помощник
Здравейте, в края на годината очаквам бебе. Да сме живи и здрави всичко да е наред.
Много искам да направя сам мебелите на малкото човече, решил съм че всичко трябва да е от дърво, бои на водна основа и прочее.
Относно изработката няма да имам проблеми.
Но не зная какъв вид дървесина да избера, нямам понятие от това .
Какво би било подходящо?
Последна промяна от bbibata на ср юли 03, 2013 10:16 pm, променено общо 1 път.
Илчо Илиев - майстор
За мебели се използват основно бук, чам и липа..
Масивните части или цяла мебел се прави от чам/липа, но тези,които трябва да са по-тънки и нежни се правят от по-твърда дървесина....бук..
Секция/ скрин, легло е добре да са от чам, но маса/бюро, столове трябва да са от бук..



п.п. Интересно ми стана, как смяташ да си ги направиш тези мебели,а нямаш основни познания за дървесината....,но все пак ти желая успех и покажи какво си сътворил... :partyman:
bbibata - помощник
Благодаря за отговора. Нямам основни знания за дървесината, защото не ми е трябвало да имам. Иначе като умения смея да твърдя, че няма да ми се опъне и тази работа. Баща ми доста време работи като мебелист - дърводелец, дядо ми беше дърводелец. У нас почти нямаше купешки мебели като изключим холна гарнитура и така модерните преди секции. А и много обичам сам да сглобявам разни неща.


Проекта е следния, детско легло 120/60 или 140/70 люлеещо се, върху основа с 2 или 3 чекмеджета, от едната му страна висок скрин с 4 или 6 чекмеджета (или два скрина) висок колкото леглото (мисля си за 100 - 110 см) за да служи за преповиване и гардеробче с 2 вратички върху основа с 2 или 3 чекмеджета, и още 3 по малки в едната врата. Като нарисувам моделите ще ги кача, още на знаем бебока мАж ли ще е или мОма.
Мисля си, че тънките неща от чам ще са слаби, пък и някой препатил може да сподели патилата.
Принципно липа ми се върти в главата, макар баща ми да твърди, че от чам нямало проблем...
Успешен ден :-D
Илчо Илиев - майстор
Може да ползваш и различни плоскости за някои страници, но за таблички, крака, фризове е най-добре да е чам или липа,но за тънки детайли е добре да е нещо твърдо, като бука е добър за целта, а може и осен,но салкъм или дъб трудно ще ги рендосаш....много се кършат..
Обаче ,ако успееш да си подбереш и подготвиш добре различни дървесини и да ги комбинираш,ще стане много красиво и оригинално...

П.П. Надявам се да видим готовите мебели скоро..
bbibata - помощник
Ами след като се спра на вида материал, ще започна да търся и от къде да го закупя, чам лесно, но липа или бук не зная.

А мебелите щом са готови ще похваля :-D
Имам да довърша два проекта и ги започвам тях, голям мерак ми е. Днес даже се поразвъртях с оберфрезата, да и видя възможностите, доста работа ще свърши.
bimbaeco - майстор
В продавалник има обяви за суха липа и орех. Аз също есента ще правя детско креватче, но си търся бреза за материал - може да обменяме опит.
Аз също смятам, че няма да има проблем със здравината, ако го направиш от чам, но просто ми се повръща от чам вече.
bbibata - помощник
Ще погледна и в продавалника, ако не тази, то другата седмица трябва да съм купил материала. От 01.09 започвам работа на работно време, до тогава трябва да съм набавил всичко необходимо за сглобяването :)
Ще обменим каквото можем, защо не :)
bimbaeco написа:
В продавалник има обяви за суха липа и орех. Аз също есента ще правя детско креватче, но си търся бреза за материал - може да обменяме опит.
Аз също смятам, че няма да има проблем със здравината, ако го направиш от чам, но просто ми се повръща от чам вече.
bimbaeco - майстор
Преди много време в една далечна галактика... опа, така почва един друг филм :-D
В тази тема с ББибата говорихме, че искаме да правим детски креватчета, е, моето е готово
http://woodbg.blogspot.com/2014/11/blog-post_9.html
Ето малко снимки, ако ви мързи да ходите в блога:

Прикачен файл

1.jpg

Прикачен файл

2.jpg

Прикачен файл

3.jpg

Прикачен файл

4.jpg

Прикачен файл

5.jpg
miro-penchev - специалист
Почнах го и аз детското легло :) , което ще си е всъщност нормално легло за матрак 90/190.

И първия ми въпрос е за сглобката между краката и дъските по дължината на леглото - всички легла, които съм си купувал са все направени с "челна" сглобка, просто дъската се допира до крака и с два големи винта, но си мисля дали със сглобка от тип mortise/tenon (че не знам как точно се нарича на български) и с двата големи винта, би трябвало да е по-стабилно? Разбира се няма да ги лепя, просто да има няколко допълнителни опорни ръба и повърхности сглобката. Или да го карам по мързеливия начин без разни специални сглобки? :)

Краката на леглото са 8х8 см. със заоблени ръбове на около 1,5см., дъската е 190х16х3(4) и си мисля tenon-а да влезе на около 3см. в крака.

bimbaeco видях че доста снимки и детайлно си описал твоето детско легло - при повече свободно време ще го разгледам за разни идеи :)

Прикачен файл

Image-0002.jpeg
Image-0002.jpeg (22.83 KиБ) Видяна 4469 пъти

Прикачен файл

DSC_1025.JPG

Прикачен файл

DSC_1022.JPG

Тема "Моля за съвет - подбор на подходящ материал?" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: