Всичко за дърводелството
Lisko - майстор
Ще правя два рафта за книги и други неща. Рафтовете са широки около 122см, дебели 18мм, лепен калибриран масив.
Стената зад тях е гипсокартон, зад нея на 4 места има гредички към които да хвана задната стена на рафтовете.
Давам поглед изотпред.
Ако задната стена на рафтовете беше една цяла дъска -- проблем няма - завиваш си в нея и всичко е наред.
Обаче ми се струва че това е излишно утежняване на конструкцията и по-важното - ми се струва че ще е естетически по-добре ако дъската не е цяла а примерно:
А) само в горния половин (или една трета) край
Б) може да не е едно а две или три парчета. - примерно най-тривиално е - две триъгълничета или секторчета в двата горни ъгъла. Колко големи?

Чудя се и за средна вертикална стеничка - не че ми трябва но да придаде здравина срещу увисване на долния рафт?


Ако рафтовете бяха за работилницата, нямаше да питам въобще. Но ще са за дневна стая и държа да стане естетически издържано. Затова и се обръщам да събера външни мнения.
Благодаря!
Прикачен файл:
raft.png
raft.png (460 Байта) Видяна 1107 пъти
kancho - специалист
пон юли 04, 2022 2:29 amLisko написа:
Ще правя два рафта за книги и други неща. Рафтовете са широки около 122см, дебели 18мм, лепен калибриран масив.
Стената зад тях е гипсокартон, зад нея на 4 места има гредички към които да хвана задната стена на рафтовете.
Давам поглед изотпред.
Ако задната стена на рафтовете беше една цяла дъска -- проблем няма - завиваш си в нея и всичко е наред.
Обаче ми се струва че това е излишно утежняване на конструкцията и по-важното - ми се струва че ще е естетически по-добре ако дъската не е цяла а примерно:
А) само в горния половин (или една трета) край
Б) може да не е едно а две или три парчета. - примерно най-тривиално е - две триъгълничета или секторчета в двата горни ъгъла. Колко големи?

Чудя се и за средна вертикална стеничка - не че ми трябва но да придаде здравина срещу увисване на долния рафт?


Ако рафтовете бяха за работилницата, нямаше да питам въобще. Но ще са за дневна стая и държа да стане естетически издържано. Затова и се обръщам да събера външни мнения.
Благодаря!

raft.png
В канала на mavryt4o имаше клипче на стойка за стяги, закрепена на стена. Беше нещо подобно - правоъгълник с два къси диагонала в двата горни ъгъла, вкопани в гърба на рамката
mavryt4o - майстор
пон юли 04, 2022 2:58 amkancho написа:
пон юли 04, 2022 2:29 amLisko написа:
Ще правя два рафта за книги и други неща. Рафтовете са широки около 122см, дебели 18мм, лепен калибриран масив.
Стената зад тях е гипсокартон, зад нея на 4 места има гредички към които да хвана задната стена на рафтовете.
Давам поглед изотпред.
Ако задната стена на рафтовете беше една цяла дъска -- проблем няма - завиваш си в нея и всичко е наред.
Обаче ми се струва че това е излишно утежняване на конструкцията и по-важното - ми се струва че ще е естетически по-добре ако дъската не е цяла а примерно:
А) само в горния половин (или една трета) край
Б) може да не е едно а две или три парчета. - примерно най-тривиално е - две триъгълничета или секторчета в двата горни ъгъла. Колко големи?

Чудя се и за средна вертикална стеничка - не че ми трябва но да придаде здравина срещу увисване на долния рафт?


Ако рафтовете бяха за работилницата, нямаше да питам въобще. Но ще са за дневна стая и държа да стане естетически издържано. Затова и се обръщам да събера външни мнения.
Благодаря!

raft.png
В канала на mavryt4o имаше клипче на стойка за стяги, закрепена на стена. Беше нещо подобно - правоъгълник с два къси диагонала в двата горни ъгъла, вкопани в гърба на рамката
Доста по-късичка е моята около 80см и дебелината на рафтовете е 25.В случая е задължително в средата да се помисли за укрепяне книгите тежат много. Може щом не е желателно с цял гръб поне в средата някаква вертикална преградка. Виждал съм и да слагат чела на рафтовете те също укрепят. Ако искаш изчистено залагаш на по-дебел материал но пък става грубо. Аз бих го направил от дъб 35мм като скося дълбоко предния ръб на 20мм да изглежда по фино.

Тема "Закрепване на рафтове на стената" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: