• 1
  • 2
Всичко за дърводелството
marciano - напреднал
Здравейте.
Наскоро купих чамово дюшеме и мисля скоро да почвам да го редя. Въпросът ми е,колко време трябва да седи в помещението,в което ще се слага,за да се аклиматизира? Четох за 10-на дни,но сега е топло,няма правени скоро мокри процеси на етажа и ми се искаше да не чакам 10 или повече дни. Дали седмица е достатъчно и допустимо?
Дюшемето е с влажност 8%-9%,а в самите помещения влажността е 38-45 %,ако това има значение.
Също така,кое е правилното фиксиране,в нута или в перото?Засега съм решил да е в перото,взел съм и видии Торнадо за целта.
n_a - МАЙСТОРИЩЕ
Answers: 1
нед юли 07, 2024 8:11 ammarciano написа:
...кое е правилното фиксиране,в нута или в перото?Засега съм решил да е в перото...

Я пак??
marciano - напреднал
нед юли 07, 2024 11:53 amn_a написа:
нед юли 07, 2024 8:11 ammarciano написа:
...кое е правилното фиксиране,в нута или в перото?Засега съм решил да е в перото...

Я пак??
https://woodprofiles.bg/%D0%B4%D1%8E%D1 ... %B0%D0%B6/

Ето по този начин:

Прикачен файл

дюшеме-монтаж-04-1200x1200.jpg
PIP - майстор
Колкото по-дълго го оставиш да се климатизира и да изсъхне материала по-добре. Не е лошо да ги пререждаш от време на време (колкото по-често, по-добре), за да изсъхнат и потрупаните дъски. Аз също винтя в перото, но задължително разпробивам с бургия с фрезенка за главата, иначе или ще пука перото или главата ще пречи да прибереш дъските.
marciano - напреднал
нед юли 07, 2024 1:34 pmPIP написа:
Колкото по-дълго го оставиш да се климатизира и да изсъхне материала по-добре. Не е лошо да ги пререждаш от време на време (колкото по-често, по-добре), за да изсъхнат и потрупаните дъски. Аз също винтя в перото, но задължително разпробивам с бургия с фрезенка за главата, иначе или ще пука перото или главата ще пречи да прибереш дъските.
Мерих го с един влагомер на Бош,показва 8-9% влажност,не знам дали е вярно.
Торнадо винтовете са самопробивни,ама това за главата им не ми беше хрумвало,че може да пречи да се приберат дъските една към друга,ще се възползвам от съвета,благодаря ти.
PIP - майстор
Идеята е да намалиш колкото е възможно повече разсъхването и фугата, която със сигурност ще има, въпроса не е дали, а колко.

Вземи си един подобен фрезер
Lutchezar - майстор
Ако дюшамето ти е 25-26 мм се кове с пирончета 1.5-2мм, около 2 см дълги макс. С това торнадо....
PIP - майстор
нед юли 07, 2024 3:14 pmLutchezar написа:
Ако дюшамето ти е 25-26 мм се кове с пирончета 1.5-2мм, около 2 см дълги макс. С това торнадо....
Това са абсурдно малки размери за пирони за душаме, дори и за обшивка. Дължината на винта трябва да е минимум 2/3 в скарата и при положение, че влиза под наклон за тая дебелина душаме аз бих ползвал като минимум 4.5х50мм винтове. Скоро слагах 3см душаме и ползвах 5х70мм торнадо, старото душаме (същата дебелина) е с 5х90мм пирони.
Lutchezar - майстор
Ако ще кове в нута, както е в в снимката по-горе, дебелина на дюшамето е наполовина, т.е. 13-15мм, по питагор ако кове на 45градуса е 18мм, още 15-18мм надолу, 30-40мм тогава. Ако ще го завинтава отгоре е друга сметката пък и зависи какво натоварване и каква визия гони. Във всички случаи ако не знае се ходи с 2 парчета дърво в джоба или рисунка 1:1 до железарията.
marciano - напреднал
нед юли 07, 2024 3:28 pmPIP написа:
нед юли 07, 2024 3:14 pmLutchezar написа:
Ако дюшамето ти е 25-26 мм се кове с пирончета 1.5-2мм, около 2 см дълги макс. С това торнадо....
Това са абсурдно малки размери за пирони за душаме, дори и за обшивка. Дължината на винта трябва да е минимум 2/3 в скарата и при положение, че влиза под наклон за тая дебелина душаме аз бих ползвал като минимум 4.5х50мм винтове. Скоро слагах 3см душаме и ползвах 5х70мм торнадо, старото душаме (същата дебелина) е с 5х90мм пирони.
Взел съм по 200 бр 4.5х70 и 4.5х80 Торнадо.
Как притягаш дъските една към друга,спрял съм се на 2 варианта,със бързи стяги и със клинове.
Вариант 1 със стяги


Вариант 2 със клинове(след 1-вата минута)
  • 1
  • 2

Тема "Редене на дюшеме" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: